{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
6.319 visninger | Oprettet:

Dyrepsykolog? {{forumTopicSubject}}

Hej alle.

Jeg kunne rigtig godt tænke mig at blive dyrepsykolog (har læst om det på nettet) men man skal på noget der hedder Etologisk Institut, for at blive uddannet, så jeg ville høre hvor i ved det ligger henne af i landet? ved i hvad sådan nogen får i løn? det hedder vist også dyreadfærds-et eller andet. smiley Håber i kan hjælpe! mvh. Natascha.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Dyrepsykolog?
  • #1   3. mar 2009 Jeg har ville være det samme smiley

    Jeg kan desværre ikke huske hvor det ligger? men har andre informationer hvvis du har brug for det smiley

    det hedder dyre-adfærds-terapeut
    man kan tage en HF eksame og derefter starte på instituttet eller man kan tage en studenter eksame (STX) den tager et år længere og derfor bruger man et års tid mindre på instituttet i sidste ende

    uddannelsen er desværre ikke stats anerkendt og så vidt jeg husker (da jeg regnede det sammen) løber det op i 60 tusind kr med bøger udd og andet tilbehør.

    Størstedelen er lavt lønnede da det ikke er en "rigtig" uddannelse og det kan derfor være svært at finde job

    Håber det hjalp lidt smiley


  • #2   3. mar 2009 Jeg læser selv på Etologisk institut som ligger i Ballerup. Uddannelsen er ændret en del de seneste år. Den kan nu kun tages som selvstudie og koster 12000 pr semester. Hele uddannelsen tager 6 semestrer.
    Kig på www.etologi.dk


  • #3   4. mar 2009 hej begge to. TAK for jeres svar, men jeg skal desværre have noget der er nemt at finde job i, og som er rimelig godt lønnet. Så det skal nok ikke være det her. Men tusind tak for jeres hjælp! smiley

  • #4   4. mar 2009 PUHAAAAAAAA det er en dyr uddannelse... :O)

  • #5   4. mar 2009 Skal man dyrepsykolog, så er det den hårde vej gennem universitet og siden efteruddannelse..

    Men adfærdsterapeut kan man jo blive flere steder i landet - eller man kan bare skrive det på sit visitkort, så er man det :o)))


  • #6   4. mar 2009 CH - griner... Ja, Adfærdsbehandler kan vi alle kalde os uden nogen nærmest nogensinde beder om at se papirere på det :O)

Kommentér på:
Dyrepsykolog?

Annonce