{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.264 visninger | Oprettet:

Desværre ikke kun mælkefeber :( {{forumTopicSubject}}

http://www.hundegalleri.dk/html/for_messageDetail.asp?MSG_ID=127604

Det er så ikke mælkefeber. Da dyrlægen kom var hun brændende varm og havde 40,9 i feber.

Han mente det kunne være en livmorderbetændelse, men hun var langt ude. Så hun skulle hurtigst muligt køles ned og så må vi håbe på det bedste.

Det kom bare som lyn fra en klar himmel, hun har været helt frisk lige til hun pludselig ikke kunne holde balancen og så gik det bare hurtigt. Da jeg ringede til dyrlægen havde hun 39,4 og 40 min. senere var den 40,9 smiley

Nu ligger hun i vinduet med isposer om sig, mens vi venter på at indsprøjtningerne begynder at virke. Så må vi skiftens til at sove og vogte i nat. Kan slet ikke klare tanken om at hun ikke skulle overleve.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af Philips Hue Simirue panel på soveværelse (lampe) 590 kr.
  • Nedrivning 1.000 kr.
  • rengøring 100m2 900 kr.
  • Min ene stikkontakt virker ikke 600 kr.
  • Elektriker 1.200 kr.
  • Tilslutning af opvaskemaskine 510 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Desværre ikke kun mælkefeber :(
  • #1   11. sep 2007 Puha....sikke noget....Krydser fingre for at det går fremad ret hurtigt....Mange tanker herfra

  • #2   11. sep 2007 åh nej, ønske om god bedring herfra.

    Giver du lige besked i morgen om hvordan hun har det?


  • #3   11. sep 2007 Alle tanker herfra.. Håber hun klarer den.. Giv masser af kærlighed og husk at være stærk så hun ikke skal bekymre sig om jer...

    Knuzz og krams fra Stine


  • #4   11. sep 2007 eeeeeeeeijjjjjjjjj.... de varmeste tanker herfra. Håber hun klarer den.
    /Maria


  • #6   11. sep 2007 God bedring med hende...sender varme tanker

  • #7   11. sep 2007 Tak for alle jeres hilsner.

    Hendes temperatur er nu nede på 39,2 så vi er lidt mere optimistiske igen. Det så godt nok slem ud da dyrlægen tog herfra.

    Hun har ligget i vinduet pakket ind i frossen kallun, spinat og rejer, mens vi har givet hende vand med en teske, og det ser ud til det virker. Men det bliver en lang nat for os alle. I morgen skal vi så ind til kontol og have mere antibiotika til hende.

    Som hun havde det for 1½ time siden tror jeg ikke nogen dyrlæge ville sætte kniven i hende, og jeg ville nu heller ikke have sagt ja til det.


  • #9   11. sep 2007 Også tak til dig Beanmor smiley

    Så er den nede på 38,9 og Henrik har hende lige med en tur i haven så hun kan få tisset.

    Hun virker mere frisk selvom hun stadig ryster i hele kroppen det bette pus, men ikke nær så slemt så tidligere.

    Pernille>> Ja, det er vel som med dyr som med mennekser.


  • #10   11. sep 2007 Så er hun på benene igen efter at have sovet/døset lidt. Hun insisterede på at kommeop i hvalpekassen til de små, og derefter målte jeg hendes temperatur der næsten var helt nede på 38. Så nu har vi lige været på en lille tur i haven hvor hun fik tisset og hun har fået lidt at spise og en masse at drikke, så nu tror jeg vi vil putte lidt sammen på sofaen indtil klokken bliver 7 så vi kan ringe til dr. dyr og få en tid til kontrol.

    Pyha hvor er jeg lettet :o) håber på der ikke kommer tilbagefald.


  • #11   11. sep 2007 Uha sikke en grim oplevelse - dejligt, at hun er på benene igen - rigtig god bedring med hende.

  • #12   11. sep 2007 Puha... det var godt at det gik over... God bedring til Rosa

  • #13   11. sep 2007 Puha det var dog væmmelig læsning:-(

    Jeg er glad for at læse at hun har det bedre...


  • #14   11. sep 2007 Ja, hun har det meget bedre her til morgen. Jeg har lige snakket med vores egen dyrlæge, og vi skal lige et smut forbi kl. 10:15 til kontol og flere antibiotikapiller.

    Det var godt nok noget af en forskrækkelse, på et tidspunkt troede jeg ikke hun klarede det, for der gik noget tid før temperaturen begyndte at falde. Men det er egentligt først nu hvor jeg kigger tilbage, at jeg ser hvor alvorligt situationen vist var.

    Heldigvis så jeg ikke tiden an inden jeg ringede og det var vist godt, for så havde vi nok ikke haft Rosa i dag. Dyrlægen var vist heller ikke for optimistisk, han sagde et par gange at det var meget kritisk, og han sad ved hende, og aede og trøstede hende, mens jeg fandt noget koldt at pakke hende ind i, og det tod lidt tid inden han kom ud af døren igen.

    Så det er helt vidunderligt at se hende trisse rundt og virke helt normal nu, så er det bare mig der skal have noget søvn i øjnene.


  • #15   11. sep 2007 Åh nej, det er en grim nat I og Rosa har været igennem. Rart at høre at I fik slået feberen ned.

    Det må være ens værste mareridt når der er et kuld hvalpe som er afhængig af deres mor. Heldigvis er hun stærk og kom igennem krisen.

    Håber på gode nyheder når I har været hos dr. Dyr.


  • #16   11. sep 2007 Åh hvor er det dejligt at høre....Forsat god bedring med hende....

  • #17   11. sep 2007 åh nej moster Stella - stakkel dig og stakkels Rosa
    det har da været en forfærdentlig oplevelse.
    håber hun er ovre krisen.
    tænker på jer


  • #18   11. sep 2007 pyha hvor dejligt at hører at hun har det godt igen.. stakkels hende altså.. og dig for den sags skyld, det er bare ikke sjovt:-( håber i får en go dag, og at du kan få sovet lidt..
    Heidi


  • #19   11. sep 2007 Det er dejligt at læse at Rosa er ved at være på højkant igen..forsat god bedring

  • #20   11. sep 2007 Bella fik i fredags en mælkekirtel betændelse ud af den blå luft, vi røg akut til dr. dyr der målte hendes feber til 39,7 og gav hende et skud smertestillende og antibiotika, hun er nu på pencillin kur. men kan ikke være sammen med hvalpende da der er gået to store huller i hendes ene bryst, Hvalpene er dog 6 uger gamle og spiser og drikker selv, ( de er sammen med bella men nok se ikke røre) Se de 2 sidste billeder i hendes profil.

  • #21   11. sep 2007 Det jeg egentlig ville sige er: at så galt kan det gå.
    Jeg er glad for at høre at Rosa er i bedring *smil*


  • #22   11. sep 2007 Stella........føj da.......super at hun er okay igen.......kan godt forstå i blev forskrækket og bange :o(

    Jeg har været igennem det samme med Emma da hun havde hvalpe.........hun blev også pludselig syg med feber på 40,7 og hun kunne slet ikke stå oprejst. Min mand måtte bære hende ud i bilen og vi styrtede til dyrlægen og kom ind med det samme. hun havde betændelse i 2 kirtler.........hun blev indlagt med det samme.......men der gik desværre koldbrand i dem kort tid efter og hun blev hasteopereret en tidlig morgen........dyrlægen ringede kort og sagde at de operede NU........ellers var de bange for, at vi mistede hende.........hvalpene var da 5 uger........jeg frygtede det værste, men det endte heldigvis godt.

    Pøj pøj med hende.........håber at hun hurtig kommer ovenpå igen


  • #23   11. sep 2007 Så har vi været ved dyrlægen, der kunne fortælle at ham der havde været herude i nat, var blevet meget glad for at høre hun havde det godt igen, for han syntes ikke det så så godt ud da han var her.

    Rosa blev bogstaveligt undersøgt i hovede og røv, men der var intet der kunne forklare hvorfor hun havde fået så høj feber så hurtigt. Alt var normalt og Rosa var den samme glade hund, som hun plejer at være når vi er hos dyrlægen. Så vi gik derfra med antibiotika til de næste fire dage, og så skal vi snakke sammen på fredag.


  • #24   11. sep 2007 Dejlig update, men mystisk de ikke kunne finde en årsag til den høje feber.



  • #25   11. sep 2007 Godt det gik godt med Rosa smiley

    Jeg oplevet samme voldsomme temperatur svingninger, min tæve faldt bare i temperatur - helt ned til 34, 2...
    Heller ingen synlig forklaring, men hun blev pakket ned under varmelampe og dyner og badet i varmt vand først..
    super svær oplevelse.. kan forestille mig det er det samme med feberoplevelsen
    Godt i kom igennem det!


  • #26   11. sep 2007 godt hun har det godt igen. men da lidt øv at du ikke ved hvad der har været.

Kommentér på:
Desværre ikke kun mælkefeber :(

Annonce