{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.270 visninger | Oprettet:

Special price for you - Tilbud...? {{forumTopicSubject}}

Ja altså, jeg forstår jo godt hvis en opdrætter fx er interesseret i at sælge en hvalp til én bestemt person, evt. en tand billigere - Bare hvalpen får et godt hjem. Havde jeg haft hvalpe var det også hjem før pris, så intet rynken på næsen omkring dét - Tværdigmod!

MEN, fik altså tidligere idag en PB, som fik en panderynke frem...
Jeg modtager en PB fra en totalt ukendt kvinde, som åbenbart har chihuahua hvalpe til salg.
Hun spørger så om jeg ikke vil købe en af hendes hvalpe - Og skriver at jeg kan få den 500,- billigere end hvad prisen står til i annoncen.

Det kan da ikke være normal kotume? Hvem i alverden ville føre den slags salgspolitik og salgstrick, med mindre de hvalpe bare skal væk NU?
Kender intet til kvinden, så hun ved intet om mit hundehold. Jeg kunne jo ligeså vel være en grufuld og ond kvinde - Som hun uden videre tilbyder hendes hvalp billigere til....Som var det et par brugte støvler der fylder?
Ej undskyld, men det synes jeg er mærkeligt og useriøst - Hvorfor sætte hvalpe til verden, hvis de bare skal væk til først mulige tilfældige person?
Hjemmet er da det vigtigste, synes Jeg!

Er jeg ene om denne overraskede reaktion, eller er det en ganske normal fremgangsmåde?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hængt 3 lamper op 1.200 kr.
  • Ophængning af lampe 400 kr.
  • Hænge tre lamper op 800 kr.
  • Samle Ikea Pax to skabe 1.000 kr.
  • Hænge 2 billeder op 450 kr.
  • Udskift kontakter 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Special price for you - Tilbud...?
  • #1   3. aug 2010 Nope jeg har også fået en PB om det:o/

  • #2   3. aug 2010 haha når fik du også den besked.. Ja også mig.

    Jeg skrev pænt tilbage: nej tak og slet ikke når det er uden stamtavle. Så gik hun helt amok. Haha...


  • #3   3. aug 2010 HAHA ja jeg har også fået en, samt hun skriver i annoncen at de er ÆGTE UDEN stamtavl.
    Men man kan jo tydelig se når hun holder den at den er for stor til & være ægte chi-hvalpe smiley


  • #4   3. aug 2010 What! Sender hun den bare rundt til en masse fremmede mennesker? Hvor er det dog useriøst! : /
    Jeg har også svaret hende at jeg synes det var en meget useriøs måde at sælge sine hvalpe, og at hun hellere skulle se at lede efter de RETTE hjem for dem. Chihuahuas kan hurtigt ende i de helt forkerte hænder, enten som omplaceringshunde eller fødemaskiner! : (


  • #5   3. aug 2010 jeg fik den også og pigen ville ikke svare mig på hvorfor hun sendte den til mig *Gg* da jeg som TS tænker at hun ikke ved om jeg er ond ved min hund (hvilket jeg jo ikke er, men sådan en kunne hun jo snildt rende ind i)

    altså - jeg skrev pænt at de lå for højt i pris eftersom der kun er tavle på faderen er det jo aldrig 100% sikkert at tmoderen ikke også er noget andet smiley

    først læste jeg den som at jeg kunne få den til 500,- *Gg* ej nej ja jeg var lidt træt (har trænet for meget i dag) ..


  • #6   3. aug 2010 Ejjjjjj, hvor LAMT og MEEEGET USERIØST!
    Tænker, om ikk det er fordi at folk skal falde i, overføre et depositum og vupti, er der ingen hvalpe :s Det ku jo være.. Ellers er hun jo bare direkte syg i skallen og 'bare' skal af med dem smiley Åhh, det skære i mit hundemoderhjerte :s !!!! Endnu en grund til jeg IKKE tør at få hvape, TÆNK hvis de endtre i sådan hænder :s Man hører for meget om det for tiden ik? smiley


  • #7   3. aug 2010 Ja men det gode er jo så også at man kan få folk hjem & se hvalpene, så kan man jo se folk lidt an, samt at man kan tage hen & se hvordan hvalpene trives.
    Det ville jeg ihvertfald gøre hvis jeg havde en tæve der havde fået hvalpe & jeg skulle sælge dem hehe smiley
    Men ja der er rigtig mange herinde som er rigtig meget useriøse som bruger de små dejlige vovser som en pengemaskine omkring med hvalpe. smiley


  • #8   3. aug 2010 se her hvad hun skrev til mig: DEN SKAL LÆSES NEDEFRA.. HAHA

    Vil lige skynde mig og sige jeg intet har imod tavle løsehunde eller chier der ikke er racetypiske, men hun fik ret hurtigt mit pis i kog

    Hende:
    har en hun med stamtavle og en uden . jeg elsker dem lige meget.

    Mig:
    Haha ja sig hvad du synes. Men jeg taler af erfaring. Har faktisk haft hund uden stamtavle og det var bestemt ikke nogen god oplevelse. Vent nu bare til du selv prøver det engang..

    Hende:
    fy for pkker en led heks du er! det tro jeg os på. sådan en som dig er bare en snob som skal have en hun for at være fin! en hun er skam ligeså god bare fordi den ikke har tavle. sådan en som dig burde ikke have hund. aldrig kontakt mig igen!


    Mig:
    Ja men hvis jeg var interesseret havde jeg nok skrevet på din annonce. Og hvad der gør mig så sur.? at du skriver: "nå da, det os slemt" og ja det synes jeg det er. Hvorfor sætte flere tavleløse hvalpe til verden. og du kan jo tilsyneladende ikke komme af med dem når du har behov for at skrive privat til folk om de vil købe dem og så endda lokke med at man kan få dem 500 kr. billigere end der står i annoncen.. Ja ja tro om mig hvad du vil. Men jeg bekymrer mig i det mindste om mine hunds sundhed og gener.


    Hende:
    hvad er det dig der har gjort dig så sur! de er rene chihuahua, du kan sku bare lade vær med og købe dem, jeg vil heller ikke have sådan en som dig skal købe dem?? jeg har aldrig gjort noget. faren har stamtavle men ikke moren.. jeg spurgte om du ´ville købe dem, så bare svar nej..


    Mig:
    Ja det er det.. Og endnu værre når dine hvalpe ikke er særlig racetypiske. Du skal vist ikke komme og fortælle mig som udstiller og er opdrætter at jeg skal købe hund uden tavle.


    Hende:
    nå da, det os slemt..

    Mig: Nej tak, og slet ikke når de ikke har stamtavle


  • #9   3. aug 2010 Ja jeg synes også det er en møg dum måde at sælge hvalpe på! Iihh altså.. Er da glad for jeg ikke er ene om dét - For hold op, dét falder mig meget fjernt!
    Blev så overrasket over den PB, at der lige gik nogle timer før jeg svarede retur.. Synes bare det var så mærkeligt?


  • #10   3. aug 2010 Igen: jeg har ikke noget imod hunde udn tavle og har ingen fordomme, men hun pissede mig rethurtigt af, og så ryger tingene ud af munden/fingrene på en.. hehe

  • #11   3. aug 2010 Jeg er nu ikke så stamtavlefikseret, og personligt synes jeg en stamtavlehund er præcis ligeså god som et gadekryds. Mine tøser er ihvertfald de dejligste hunde i verden og ville aldrig lave om på dem!
    Så jeg skal nok undlade at kommentare jeres samtale Michelle :o)
    Men synes bare hendes fremgangsmåe er så useriøs, som om det er et par brugte sko hun skal af med? : /


  • #12   3. aug 2010 Ann-Sophie: jeg synes også tavleløse chier er mindst lige så dejlige. Har jo selv haft Siggi. Men alle ved jo også hvordan det gik hende. Og flere chier uden tavle bliver aflivet pga et eller andet end dem med tavle.. Men ja de er mindst lige så dejlige, men det irriterede mig hun skrev: nå da, det os slemt..

  • #14   3. aug 2010 Min tavlehund har en større frontal halløj end hende uden tavle, årsag er faktisk at det æblerunde hoved gør at frontal lappen er større .. Det er lidt komisk.. Altså, i nogle tilfælde.. selvf. ikke alle, men mange med det HELT racetypiske æblerunde hoved.. Dét bekræftede min dyrlæge også.. det er ikke foruroligende stort, så hun har større chancer for 'hjerneblødninger', men der er større fare når tavlehunden (Fie) slår hovedet end når Felia gør.. Så der er da et stort minus med en racetypisk chi.. smiley
    det er bare en fortælling om at der er fordele og ulemper :))
    Har jo en af hver, så er hverken for elller imod ;p
    Og det var bare lige i relatering til dét i skrev om - for det er jo ikke dét debatten handler om smiley


  • #15   3. aug 2010 jeg altså jeg viste min kæreste dem (han sad ved siden af) uden at have sagt hvilken race, han spurgte om jeg nu ville have en golden retriver mini blandning *Gg*

    men nej det kan godt være de er rene osv og uden tavle er helt fint (kig min hund og min himmelhund) jeg har aldrig haft en hund med tavle - men en hest og et ja marsvin ,,

    I har helt ret , det var en underlig fælles besked at sende ud ...


  • #16   3. aug 2010 De ser ikk engang rene ud.
    At hun forlanger 7000,- for en blandings hvalp det synes jeg er rimelig vildt.
    Har givet 5000,- for malik som er uden stamtavle.
    Jeg synes at hunde uden stamtavle er lige så gode som dem med, altså jeg ville ikke gå til udstilling så kan ikke se hvad jeg skal bruge en stamtavle til når det er jeg har det sådan smiley


  • #17   3. aug 2010 jeg betalte 7000kr for min uden tavle, jeg synes jo prisen var dét værd for en sund og rask hvalp, (var med til div. tjek ) smiley Jeg synes ikke det var for høj en pris, men jeg var også fuldt tilfreds med opdrætter og hendes arbejde! smiley Så det er jo meget forskelligt hvad man giver for hvad smiley Men ja, hendes salgsmetoder er da heeeeelt ude i hampen - og hun bør overhoved ikk avle!! smiley Øv altså!

  • #18   3. aug 2010 Jeg fik også en pb, og jeg var temmeligt rystet, for jeg havde slet ikke set annoncen eller skrevet med sælgeren før jeg fik pb`en fra hende. Jeg afslog i den 1ste pb. men har alligevel modtaget 2 mere hvor hun bl.a. spørger om jeg ikke kender nogen der er interesserede,
    Vi bor endda i hver "sin side" af landet, så hvorfor skulle jeg eller mine bekendte ta så langt for at købe en tavleløshvalp, markedet er jo overfyldt..

    Det er en meget underlig salgsteknik i mine øjne, og jeg kan ikke blive enig med mig selv om hvordan jeg skal "se"på sælgeren..


  • #19   3. aug 2010 tjaa jeg gav 9000 for Siggi for 2½ år siden.. Dengang anede jeg heller intet om udstilling eller avl, men i dag kan jeg erkende jeg kunne have fundet en med tavle fra en ordentlig opdrætter til den samme pris.

  • #20   3. aug 2010 Tja.. Jeg gav 7500,- for Paya (blandingshund), og dét ville jeg aldrig lave om! :o) Synes egentligt heller ikke det var for meget for en følgesven i måske 15 år.. Regner man på det, er det kun 41,- om måneden, for min dejlig Paya-fis.. Jaa, de penge er sandelig givet godt ud! :o))
    - Jeg tænker ikke så meget på hvalpenes pris, men mere på hendes måde at komme af med dem på. Synes det er skamløst :((


  • #21   3. aug 2010 jeg har lige sluppet 5000,- for min hvor forældrene har tavle (i hver deres klub - dkk og dru)

    men ja max (himmelhunden) hans hvalpepris var 7500,- dog købte vi ham som "genbrugshund" c'',)


  • #22   3. aug 2010 synes ihvert fald også Fie og felia er deres priser hver ;p Uden tvivl.. Aldrig en fortrydelse :))

  • #24   3. aug 2010 Haha, underligt egentlig, jeg har overhoved ikke fået tilbuddet ;p

  • #25   3. aug 2010 Hvor er det altså noget underligt noget at hun sender den til så mange random mennesker.. Hun er vidst én af dem der ikke burde have hvalpe - Virker til hun ser dem som et par sko.
    Det var vidst kun penge der drev værket.. Hmm..


  • #26   3. aug 2010 Jeg forstår bare ikke at nogle folk er så dumme.. Sådan som jeg har regnet det ud, er det da ikk altid en fortjeneste at få hvalpe..Altså, jo, en fortjeneste på hyggen omkring det, men sgu da ikk økonomisk den første gang ??

  • #27   3. aug 2010 jeg har også modtaget en PB, og jeg var godt nok målløs... smiley

  • #28   3. aug 2010 Stina - Tja, hvis man slet ingen udgifter til fx PL test, revaccine til tæven, kejsersnit og øjenlysning har, og hvis man fx undlader at chippe eller vaccinere hvalpene (ja, ved det er imod loven mht chip, men en hel del er jo ligeglade kan man se) - Så skal der nok være en fortjeneste på tavleløse hvalpe ihvertfald (!), også tavlehvalpe for den sags skyld. Men det afhænger vel også af hvor meget man udstiller fx, for det koster jo penge at udstille - Men ved ikke om en opdrætter tager de udgifter med i budgettet, men det ville jeg tro..
    Tror som sådan der er en udemærket god indtægt at få, hvis man er sløset og heldig - Men det er da slet ikke derfor man skal bringe hvalpe til verden!


  • #29   3. aug 2010 Nej nu bli'r jeg altså for nysgerrig. er der ikke en behjertet sjæl, der lige gider smide mig en Pb. For jeg er ikke blevet tilbudt nogen hvalp. Men det er måske fordi jeg bor for langt væk?

  • #30   3. aug 2010 Det er selvf. rigtig nok smiley ØØØØV!!!! Der burde laves et skur med stooor hængelås på, til de latterlige opdrættere der findes, så sku de bare låses inde og aldrig lukkes ud! smiley

  • #32   3. aug 2010 Tina, jeg har heller ikke fået den smiley Underligt nok egentlig ...

  • #33   3. aug 2010 send mig lige link -- så kigger vi på det

  • #34   3. aug 2010 det er ikke tilladt at spamme folk hverken over pb - i forum eller annoncer -- forestil jer et roderi der ville være hvis folk havde lov til at skrive rundt med deres annincer...

  • #35   3. aug 2010 Hun spurgte også mig smiley takkede pænt nej tak og sagde for det første har jeg lige købt en hvalp, og det er en håndfuld i forvejen og for det andet vil jeg gerne udstille nu så min næste hund skal også være med tavle! og der var hun fin nok og skrev bare: Okay ha' en god dag smiley

    Men troede godt nok ikke hele verdnen havde fået den besked :S


  • #36   3. aug 2010 *Hundemutter* Jeg tænkte netop det samme da jeg fik pb`en for jeg kunne jo se da jeg kiggede i annoncen, at jeg ikke var den eneste der havde fået et "tilbud", men jeg var langt fra klar over omfanget, for det er jo mange hun har skrevet til.

  • #37   3. aug 2010 hundemutter - jeg har sendt dig linket .

  • #38   3. aug 2010 ej gud hvor sjovt... hun har da været hele vejen rundt... jeg har også modtaget, med.. hej kan se du har søgt en chihuahua hvalp.. du kan evt se mine..?+?? hmm hehe

  • #39   4. aug 2010 Stina L:
    Du har nok ikk fået den, fordi hun ikke nåede så langt i alfabetet ;P

    jeg fik den også og takkede nej tak, da det var uden tavle.
    Men jo jeg undrede mig også meget over beskeden.... først tænkte jeg lige... gad vide om det er nogen jeg kender, som kender en og har anbefalet mig...

    men så tænkte jeg neej - for jeg har jo ikk lige eftersøgt nogen hvalp - og så kiggede jeg annoncen...

    Men så har alle bare fået den hehehe

    ej men altså helt ærlig - de hvalpe er da søde - men det ligner da ikk ret meget chihuahuaer. - og "du kan få den 500 kr. billigere" Oh my God jeg brækker mig!


  • #40   4. aug 2010 Godmorgen allesammen :o)
    Ja det ser sandelig ud til at den PB har været HG rrundt...Ja lige bortset fra Stina! *LOL* ;o)
    Men det var dog en underligt salgsmeode.. Hmm.. Men der skal nok være én eller anden der hopper i fælden, fordi de føler sig fristet af tilbudet? Ja ellers fordi de øler sig lidt specielle måske, nu hvor sælger henvender sig direkte til vedkommende?
    I don't know, jeg skal ihvertfald ikke have én af hendes trolderikker! Selvom de da er søde :o)


  • #41   4. aug 2010 hehe, crap :-))
    Ej, jeg har heller ikke været inde på markedet det seneste smiley Men craaazy lady da!! ;p



  • #42   4. aug 2010 jeg skrev til hende.. nej det vil jeg ikk da de ikk er med tavle.. og mine hunde skal være med tavle.. og det accepterede hun...
    men ja.. hehe jeg troede nu heller ikk at det halve af hg havde fået beskeden?? :S haha til grin


  • #43   4. aug 2010 Jeg har også fået omtalte pb. Hun ryger ind under dørsalgsloven som jeg lige kan se det og dermed er metoden ulovlig, da ingen af os der har fået den har sagt ja til at modtage reklamer! Så jeg har valgt ikke at svare på den, men syntes også at det er totalt useriøst at sælge hvalpe på den måde. Men hun har vel svært ved at komme af med dem.

  • #44   5. aug 2010 Jeg har også fået PB fra hende der og jeg har ikke været inde på markedet og kigge efter hund eller skrevet kommentarer for jeg leder ikke efter endnu en hund pt (-:

    Men gad da godt lige vide hvad hun er for én.... hmmm... Trist synes jeg, at det er det hun gør for at sælge sine hunde... Var da noget andet hvis hun kendte nogen af os eller lign. og synes vi kunne tilbyde hendes hvalpe et godt hjem, meeeen det er jo så ikke lige tilfældet !


  • #45   5. aug 2010 jeg går altid glip af det sjove!


    Hmmm nok mit profil navn der skræmmer hende væk LOL


  • #46   5. aug 2010 Haha, Elise - SNOOOOB :-)))))))))

  • #47   6. aug 2010 Var lige inde & tjekke hendes annonce nu, & nu har hun ingen hvalpe til salg. Så tror at hun var en fupper der ville prøve på & få nogle til & overføre et depositum til hendes konto hehe

  • #48   6. aug 2010 Jeg har ingen fået...

  • #49   6. aug 2010 Tror nu egentligt det er HA'erne der har slettet hendes annonce, fordi dét hun har gjort er forbudt - Men uanset hvorfor den er slettet, synes jeg det er en meget mærkelig måde at forsøge at sælge sine hvalpe på : /

  • #50   6. aug 2010 charlotte ...Jeg så hendes annonce - bestemt ikke noget vi ville være interesserede i :o))

  • #51   7. aug 2010 Stina

    HELL YEAH AND DAMN PROUDE OF IT! smiley


  • #52   7. aug 2010 Dorthe


    det er jeg helt 100% sikkert ha ha ha..... ej det er ikke engang sjovt LOL


Kommentér på:
Special price for you - Tilbud...?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce