Hunde kompas søges straks :-) {{forumTopicSubject}}
Ja , for den indedørs Dræbersnegle sæson er slut for i år , nu bliver de kun produceret udenfor ved Moder Natur.
Dette sker selvfølgelig ikke uden problemer og anstrengelser.
Bertil er kun 5 mdr. og har derfor ikke gået til spejder hos Grønsmutterne ( hvor man lærer at læse solens placering ) eller været med ude og sejle med Troels Kløvedal ( som bruger en sekstant og stjernerne til at finde vej ) og derfor kan han ikke ;
NAVIGERE
og har deraf store besværligheder med af finde den ;
HELT NØJAGTIGE LÆNGDE OG BREDDEGRAD
for placeringen af sine hjemmelavede Dræbersnegle
Nogle gange er det SÅ svært , at sneglen faktisk er på vej ud af ringmusklen FØR han af nød må tage en hurtig og ikke perfekt beslutning om anlæggelsen af dette nye liv på jord.
Jeg kan se det ærgre ham gevaldigt , at hans mavetarmfunktion er stærkere end hans indre kompas
Og så var det jeg tænkte , at det ville da hjælpe den lille Bertil , hvis han fik et hundekompas , som han så kunne navigere udfra og dermed få den rette placering af sneglen i forhold til sol-måne-stjerne og andre hundes efterladenskaber.
Så kom frisk , jeg har stadig penge på kontoen da det kun er den 10. i måneden og vil derfor gerne købe et til lille Bertil
sep 2006
Følger: 20 Følgere: 17 Hunde: 1 Emner: 48 Svar: 976
apr 2008
Følger: 25 Følgere: 57 Hunde: 4 Emner: 133 Svar: 6.404
Hunde kompas søges straks :-)