Ny ven i Givskud Løvepark {{forumTopicSubject}}
Idag var det mandens fødseldag, så vi smuttede da lige en tur i Givskud Løvepark med en veninde og hendes lille datter.
Maika skulle selvfølgelig med, og viste sig at være ret populær, særligt blandt børnene. Flere gange kunne vi høre folk sige "En ulv" om hende, og en enkelte britisk knægt fik endda formastet sig til at sige "Look, it's a llama...No wait...it's a dog"
Vi havde absolut ingen idé om hvordan hun ville tage det, da vi ikke aner om hun har været i zoo før, men hun havde en fest, og gøede overraskende lidt (af en kareler at være).
Og inde ved ulvende fik hun også lige kort sagt sin mening, og så blev alle kameraer ellers peget på hende.
Tag jer ikke af snakken - Snakkede til en lille pige i "stil 100 spørgsmål i minuttet" alderen
https://youtu.be/yp0CLa1hVA8
aug 2007
Følger: 28 Følgere: 53 Hunde: 2 Emner: 314 Svar: 16.164
Der er da ikke noget at sige til, at hun også var en attraktion
apr 2018
Følgere: 673 Svar: 5.720
jun 2011
Følger: 14 Følgere: 17 Hunde: 2 Emner: 75 Svar: 5.045
dec 2006
Følger: 125 Følgere: 148 Hunde: 3 Emner: 614 Svar: 1.480
Jeg synes også det var enormt fascinerende at se deres adfærd, og Maikas med, for hun vil altid gerne hilse, men får aldrig lov da noget i hende klikker og så angriber hun ud af det blå. Så en helt anden adfærd her.
Ny ven i Givskud Løvepark