1.440 visninger
|
Oprettet:
Amerikan bully -pris {{forumTopicSubject}}
Jeg har sidet lidt og kigget på amerikan bully da jeg simpelhent syntes de søde og spændne men, jeg forstår simpelhent ikke hvorfor de så dyre 20 tusind til 30 tusind kr, er der nogen bestemte alv krav til forældre nogen bestemte test der gør prisen er så høj ? Håber lidt nogen her inde kan gøre mig klogere
okt 2010
Følger: 18 Følgere: 1329 Hunde: 1 Emner: 204 Svar: 13.754
maj 2025
Følger: 12 Emner: 3 Svar: 7
okt 2010
Følger: 18 Følgere: 1329 Hunde: 1 Emner: 204 Svar: 13.754
mar 2009
Følger: 67 Følgere: 135 Hunde: 9 Annoncer: 2 Emner: 161 Svar: 12.904
Og moden sætter prisen...
maj 2025
Følger: 12 Emner: 3 Svar: 7
Men hvad ved jeg måske der specifikke strenge alvs krav der gør de bliver nød til at sælge hvalpene dyere.
okt 2007
Følger: 38 Følgere: 69 Hunde: 2 Emner: 243 Svar: 15.312
Det er en potensforlængerrace og det presser prisen i vejret.
Det er synd for hundene, da det ofte tiltrækker en bestemt type ejere, hvorfor de avles ret deformt ofte.
Racen blev ved en fejl godkendt og derfor er det jo ekstremt vigtigt, at der er FCI/lign. stamtavle på hundene, det trækker indavl og pris i vejret, er min opfattelse.
dec 2018
Følger: 21 Følgere: 18 Hunde: 3 Emner: 38 Svar: 1.652
Kender en der lige har fået konfiskeret deres bully tæve selvom den havde stambog. Hunden havde aldrig gjort nogen noget.
Politiet havde fået en anonym anmeldelse, og de mente den lignede noget ulovlig race. Og tog hunden med.
DNA test her i Danmark vil slå ud på amstaff eller pitbull da det er det der ligner bully dna profil mest.
Ejer valgte at aflive da de ikke ville lade hunden bo på internat i måneder mens en evt retsag kørte.
De har endnu en bully derhjemme og han har ikke stambog. Så de går i en evig frygt for om han også kan blive konfiskeret.
Det må være meget ubehageligt
Jeg troede stambog var en garanti for lovlig race men den holder åbenbart ikke i alle politikredse.
maj 2025
Følger: 12 Emner: 3 Svar: 7
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 421 Svar: 13.115
maj 2025
Følger: 12 Emner: 3 Svar: 7
maj 2025
Følger: 12 Emner: 3 Svar: 7
feb 2025
Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 47
okt 2007
Følger: 38 Følgere: 69 Hunde: 2 Emner: 243 Svar: 15.312
Men fødevarestyrelsen og rigspolitichefen (mener jeg det var), kom til at udtale, at racen var lovlig med betingelse af. at den har FCI-tavle (hvilket jo er umuligt) eller FCI-lignende tavle, kan det være andet ACK?
Og hvilke hunde i den race kan opfylde de regler i DK?
Der er fortsat modsat bevisbyrde og uden en af de 2 tavler (er der andre jeg ikke kender til, som er acceptable på det niveau?), så er hunden fortsat ulovlig.
Jeg forstår ikke hvorfor de ikke kunne lukke det hul, men garanteret "Fair Dog" var indblandet.
okt 2007
Følger: 38 Følgere: 69 Hunde: 2 Emner: 243 Svar: 15.312
Saxet fra FB fra 2021:
Rigspolitiet skal hermed vende til din henvendelse vedrørende køb af en hund af racen American Bully.
Rigspolitiet skal indledningsvis oplyse, at det fremgår af hundelovens § 1 a, stk. 1 og 2, at en række hunderacer, herunder krydsninger, hvori racerne indgår, er forbudte i Danmark. Det er Rigspolitiets vurdering, at der er tale om en ulovlig krydsning, såfremt en hund er en blanding af en eller flere af de hunde, der fremgår på forbudslisten, med mindre at krydsningen i stedet kan anses for værende en race i hundelovens forstand.
Fødevarestyrelsen har tidligere til Rigspolitiet oplyst, at det ikke fremgår af hundelovens ordlyd eller forarbejder hvilket racebegreb, som hundeloven tager udgangspunkt i, herunder hvornår en hund kan siges at tilhøre en race. Det findes heller ikke nogen entydig og præcis veterinærvidenskabelig definition af, hvad der forstås ved en race. Fødevarestyrelsen har i den forbindelse tillige oplyst, at en race dog formentlig kan forstås som en delpopulation af en bestemt dyreart, hvis medlemmer har visse særlige fællestræk, der adskiller dem fra de øvrige artsfæller. Fødevarestyrelsen har endvidere henvist til Justitsministerens besvarelse af visse spørgsmål fra Folketingets Retsudvalg, der blev stillet under behandlingen af lovforslaget vedrørende hundelovens forbudsordning. Det fremgår heraf, at ministeren henholder sig til en udtalelse fra Fédération Cynologique Internationale (FCI) om, hvorvidt en bestemt race kan anses for at eksistere. Ministeren synes således i sine svar at antyde, at hunde avlet efter avlsprogrammer anerkendt af FCI, som er en sammenslutning af kennelklubber fra hele verden, er tilstrækkelig til at skabe en race.
Fødevarestyrelsen har imidlertid oplyst, at det er deres vurdering, at man ikke ud fra ovenstående kan indfortolke, at racer ikke kan eksistere uden for FCI. Hvis andre forbund avler efter kriterier, som i deres udformning er sammenlignelige med FCIs kriterier, ville disse således også kunne føre til populationer, der kan anses som værende racer efter hundeloven. Fødevarestyrelsen har helt generelt oplyst, at der ved en gennemgang af de oplysninger, som European Bully Kennel Club (EBKC) selv har fremlagt på deres hjemmeside, fremgår racestandarder, som tilsyneladende har til formål at adskille populationens medlemmer fra andre hunde. Det fremgår således af EBKCs hjemmeside, at en American Bully avles efter principper, som synes sammenlignelige med FCIs.
Det er på baggrund af ovenstående Rigspolitiets opfattelse, at en American Bully kan anses for værende en race i hundelovens forstand, og at denne race ikke fremgår af forbudslisten i hundelovens § 1 a, hvorfor den – i tilfælde, hvor racen er tilstrækkeligt dokumenteret – må anses som lovlig.
Det er dog af altafgørende betydning, at man som hundeejer sørger for at erhverve en original stambog fra et anerkendt forbund, hvor racen avles efter principper, der er sammenlignelige med FCIs principper, og at stambogen i øvrigt ikke viser, at der er iblandet hunde af andre (ulovlige) racer. Det er således Rigspolitiets opfattelse, at det som hundeejer ikke vil være tilstrækkeligt blot at oplyse, at man har en hund af racen American Bully, men at en sådan hund kræver dokumentation i form af f.eks. en troværdig stambog, idet hunden ellers risikerer at blive opfattet som en ulovlig krydsning på baggrund af dens udseende.
Rigspolitiet skal afslutningsvist bemærke, at det altid er de enkelte politikredse, der i første instans vurderer, hvorvidt man som hundeejer har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at ens hund tilhører en bestemt ikke-ulovlig race. Rigspolitiet kan således ikke sige noget helt generelt om, at en American Bully i alle tilfælde vil blive ”frifundet”, idet det afhænger af, hvad man som hundeejer kan fremlægge af dokumentation for hundens race. Det er dog Rigspolitiets opfattelse, at en troværdig stambog fra et anerkendt forbund bør veje tungt i en sådan vurdering – også selvom der, for så vidt angår en American Bully, er tale om en race, der ikke er anerkendt i FCI. Politikredsenes afgørelser kan i øvrigt – såfremt man ikke er enig i afgørelsen – påklages til Rigspolitiet eller indbringes for domstolene.
Med venlig hilsen
Fuldmægtig
cid:A0FA5B37-854C-45A8-8413-7A8A8D799EC7@e-types.com
Rigspolitiet
Koncernjura
Polititorvet 14
1780 København V
Web www.politi.dk
Facebook Politi
Twitter twitter.com/rigspoliti
feb 2013
Følger: 9 Følgere: 26 Hunde: 3 Emner: 89 Svar: 7.757
Lidt tankevækkende så er diverse 'designerblandinger' ofte dyrere end racehunde af FCI anerkendte racer. Og vælger man så endda brugsmodeller af FCI racerne så er de ofte billigere end udstillingsmodellerne
Og ja, der er nogle af opdrætterne af designerracerne - incl. bully-typerne - for hvem opdrættet udelukkende er en penge maskine.
Jeg må tilstå at jeg ville holde mig langt væk fra 'bully'. Det er ikke fordi jeg har mødt vildt mange af dem, men nogle har jeg da mødt. Og holy moly noget skrammel. Allergier, øjenproblemer, øreproblemer, skeletproblemer, evige dårlige maver og nogle mildest talt ikke særligt robuste temperamenter; hunde der var bange for alt muligt og som havde uhyggeligt svært ved at ryste en ubehagelig oplevelse af sig. De fleste af ejerne opfattede det som helt normalt at hunde skulle være sådan
Et langt bedre alternativ ville være en staffy.
maj 2011
Følger: 9 Følgere: 14 Emner: 3 Svar: 933
Bully virker - imo - ikke som en sund race, og ikke som en race folk med sund fornuft, opdrætter. Dem jeg har mødt, der føler jeg ærlig talt at ejerne har levet op til mine fordomme, det har da været søde hunde men de har set alt andet end sunde og raske ud
Mht pris og om der er krav til sundhedstests - de to ting hænger ikke rigtigt sammen, selvom det ville give mening. Det er ren og skær, udbud og efterspørgsel - og mode.
sep 2020
Følgere: 30 Emner: 49 Svar: 912
jul 2021
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 3
Amerikan bully -pris