1.135 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 0 Svar

Sløv hund Sløv hund

Hej hg'ere

Jeg ved godt, at i ikke er dyrlæger, men skriver alligevel og hører om der er nogen der har oplevet noget af det samme, inden vi kontakter dylle i morgen.

Hemingway har virket meget sløj de sidste dage. Torsdag sov han det meste af dagen, men først regnede vi bare med, at det var fordi vores dagsrutine var blevet ændret, efter jeg er startet igen, og han jo har været tidligt oppe, sammen med os. Fredag aften kastede han på et tidspunkt en masse vand op, men heller ikke andet end det. Han havde generelt drukket rigtig meget, og været enormt sulten den dag, så vi regnede med, at han nok bare havde drukket for meget vand, for hurtigt.

I dag har han kastet vand op endnu engang, men uden at han havde drukket umiddelbart inden, og det er virkelig ikke rigtig andet end vand der kommer op.

Han går også med jævne mellemrum, og lyder som om han har noget i næsen - går og fnyser. Mistænker ham lidt for at få sure opstød, som så går op i næsen og irriterer. Han fnyste også tidligere et stykke ukendt (lignede noget tilberedt kød) ud af næsen, på trods af, at han ikke har fået noget sådant.

Han er generelt meget sløv. Sover meget, men leger også ind imellem. Især om morgenen har han et normalt energi niveau, og kan løbe rundt og være stædig, når der bliver sagt nej, som kun en terrier kan,

Torsdag var han ikke særligt sulte, men fredag og i dag har han tigget mad konstant, tygget i sin madskål hvis der ikke var noget, og det på trods af, at han har fået lidt ekstra. Og når han drikker vand, så drikker og drikker han, til vi til sidst må forsøge at stoppe ham, ellers ville han tømme skålen hver gang.

Vi lader ham nu faste til i morgen, og og giver ham kun vand i form af isterninger, så han ikke ''drukner sig selv'' i vandet

Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Der kommer ikke vand ud af vandhanen ved vasken. 2.000 kr.
  • Opsætning af hylder 900 kr.
  • hænge gardiner op 450 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 600 kr.
  • Afhentning af skrald 500 kr.
  • Rep. af kabelbrud på Alko robot der melder fejl CN010. Brud er fundet men forsøg selv fejler 400 kr.

Opret en opgave



  • Der er endnu ikke skrevet kommentarer

Kommentér på:
Sløv hund

Annonce