917 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 0 Svar

Hvor meget betyder din hund i dit liv? Hvor meget betyder din hund i dit liv?

For handicappede betyder deres servicehunde ofte, at de kan leve et friere og selvstændigt liv uden at være afhængig af andre menneskers hjælp. En servicehund er en uddannet hund, der hjælper bl.a. kørestolsbrugere med dagligdagens små og store forhindringer, f.eks. åbne døre, samle tabte ting op fra gulvet, tænde lys, trække kørestolen mm. Servicehunden er ikke kun et redskab for den handicappede : Den er med til at skabe glæde, tryghed og venskab, øget ansvarsfølelse, opmuntrer til fysisk aktivitet og være et naturligt kontaktled til omverdenen.

I forbindelse med de før nævnte støtteforedrag, hvor billetindtægten går ubeskåret til de 2 dyreværnsorganisationer, Græske Hunde og Polske Hunde, handler det næste foredrag om Servicehunde i Danmark.

Vi får besøg af hundeførerkonsulent, John B. Pedersen, fra Dansk Blindesamfund, som er meget erfaren inden for træning og uddannelse af førerhunde til svagtseende og blinde.
Fra foreningen, Service-signalhunde, kommer hundetræner, Gitta Christensen, og Lone Bak Pedersen, som er spastisk lammet og kørestolsbruger med sin servicehund, Gabriella. På nærmeste vis får vi et indblik i, hvor meget en servicehund reelt betyder for, at kørestolsbrugere kan fungere selvstændigt i samfundet.

Gå ikke glip af dette spændende og meget samfundsfaglige foredrag.
Billetprisen er som sædvanelig 75 kr. (inkl. kaffe/te + hjemmebag).

Arrangementet finder sted tirsdag den 23. maj 2006 kl. 18.30-21.15 på
Den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole
Thorvaldsensvej 40
1871 Frederiksberg C
Auditorium 3-14 (ved marmorhallen i det grå højhus).

For tilmelding se venligst forsiden på www.graeskehunde.dk eller kontakt gerne undertegnede på lindadue@dsr.kvl.dk

På glædeligt gensyn,
De bedste hilsner,
Linda Due Hansen

Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rep. af udendørs vandhane 1.000 kr.
  • Ophængning af 2 stk. 40t tv på væg(beton) 699 kr.
  • Montering af vægreol (L:80 B: 22: H: 142) 600 kr.
  • Håndvaskrør skal skiftes ud 1.500 kr.
  • Dishwasher not working 900 kr.
  • Handyman 500 kr.

Opret en opgave



  • Der er endnu ikke skrevet kommentarer

Kommentér på:
Hvor meget betyder din hund i dit liv?

Annonce