{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
729 visninger | Oprettet:

Slankemad... {{forumTopicSubject}}

Når det ikke virker..

Har snakket med nogle ejere om deres hunds manglene vægttab. De var en smule frustrerede, fordi slankefoderet ikke virkede, - selvom hunden til tider slet ikke spiste al sin slankemad..

Vi begyndte da at veje alle godbidder, belønningssnacks og hvad der ellers faldt af i løbet af en dag... og så kom svaret af sig selv!

Vidste du for eksempel, at en skive ost (alt efter fedtindhold naturligvis..) dækker en hunds daglige behov for fedt med op til 40 %
- har du problemer med at få hunden til at tabe sig, så lyt til et godt råd:
- sæt jer - HELE FAMILIEN, og skriv hvilke godbidder, snacks, menneskemad, kødben mm I giver hunden dagligt, ugentligt og husk at VEJE maden..
det vil nok overraske at se hundene EGENTLIGE indtag af kalorier - selvom den får slankemad.

Go fornøjelse!!

ps. vedhæftede billlede, har godt nok med vægte at gøre, men handler mere om at se hundens vægtfordeling på alle 4 ben smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Slankemad...
  • #1   12. apr 2013 Vi vejer hver morgen af hvad vores hunde skal have både foder og godbidder i løbet af dagen. så bruger vi deres foder tiltræning og aktivering. De elsker når der bliver kastet foder på plænen. Hver morgen bruger vi deres bolde eller kejler til foder. Vores lillegårdhund som er super intilegent for 2 kegler der er sat sammen for at øge sværgheden og vores store som har lidt sværere ved det alt for store udfordringer for en foderbold som han er glad for. Jeg har hørt i radioen at dyrlæge Bille som også er dyrlæge for politiets hunder siger at hvis hunde skal tabe sig så er en suppe terning kogt vand sammen med gulerøder godt. Så skulle kiloerne rasle af. Måske bare en bouillon terning uden alt for meget løg for løg er ikke godt for hunde.

Kommentér på:
Slankemad...

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce