{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Fransk bulldog Ludvig 2011

1.191 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Line P
Kvinde | 34 år | Oprettet: 31. jul 2012


Fransk bulldog Ludvig

Fødselsår:
2011
Størrelse:
Ludvig er en lille og tætbygget fransk bulldog på 13 kilo.
I hans kuld var han den mindste af dem alle 4, og havde i starten svært ved at tage på - det er han dog kommet godt efter med et par gode deller :-)
I forhold til hans alder og køn er han en lille bullerbasse.
Temperament
Ludvig er en dejlig fransk bulldog med sin helt egen personlighed. Han er opmærksom på alt hvad der sker i hans omgivelser og vil helst være der, hvor det hele foregår. Han er utrolig kontakt søgende og elsker alt opmærksomhed der er rettet direkte mod ham! En hygge-fis udover alle grænser og vil folk det allerbedste. Han er glad for at møde mennesker og hunde på sin vej - sommetider har han dog svært ved at finde grænsen i, hvornår nok - er nok, af ren og skær glæde.
Ligeså legesyg han kan være, ligeså doven kan han være :-) Han er en rigtig charmetrold der hurtigt charmer sig ind hos nye mennesker.
Tricks
Sit, dæk, søge og pote - kommer når man kalder (selvfølgelig kun, hvis det ellers passer ind i hans tid).
For tiden øver vi rulle rundt - sommetider driller dellen på ryggen en del når han skal hele vejen rundt :-)
Stævner
Deltager ikke i stævner.
Stamtavle
Ingen stamtavle.
Køn
Han-hund men blev kastreret i 2012!
Beskrivelse
Ludvig er brindle med hvide aftegninger og små sorte prikker. Midt på ryggen har han en hvid prik - siden han var helt lille har den været omtalt som tænd/sluk knappen - den har dog aldrig vist sig at virke :-)
Han er kendetegnet ved hans enorme personlighed og har en evne til at ligne en der forstår alt hvad man siger, men alligevel gør det han nu synes er det mest rigtige! Han er kærlig, tilllidsfuld - og meget mor-syg. Han er altid glad og bærer et hjerte af guld - det ses i hele hans måde at være på.

Han er, selvfølgelig efter min overbevisning verdens bedste Ludvig, og giver uanede mængder af grin, glæde og kærlighed fra sig :-)
Kommentér på:
Fransk bulldog Ludvig
Annonce