{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Japansk spids Pongo 2012

1.025 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Sophie G
Kvinde | 33 år | Oprettet: 14. jul 2013


Japansk spids Pongo

Fødselsår:
2012
Størrelse:
38cm, helt perfekt lille herre ;)
Temperament
Pongo har ikke haft det nemt fra hvor han boede før. Jeg fik ham da han var 8 mdr, hvor han allerede havde boet minimum 3 steder inden han kom til mig.
Han har ved sidste hjem ikke været vant til legetøj, og har derfor haft en del besvær med at lade være at splitte dette i atomer - han er ved at komme efter det nu :)
Kvinder og børn må gerne hilse på ham nu, men han er stadig lidt bange for mænd. Giver man ham tid til at komme til sig, ender han med at sidde på skødet af dig. Ligeså snart der er oprettet tillid til et menneske, er han ubetinget den SØDESTE hund, og en vaske ægte kælepotte :D
Han har ingen problemer med andre hunde eller katte, store som små. Jeg har endvidere introduceret ham til min hest, og her var han også ligeglad.
Tricks
Han kan det basale som sit, dæk, pote, highfive, kom osv.

Jeg skal starte til hundetræning ved Elin B. i Ålsgårde til august, hvor jeg har gået før med min gamle labrador, og har høje forventninger til dette :)
Planen er jeg vil starte til Rally og Agility når han bliver lidt ældre, da han viser stor interesse for at arbejde og bruge både hovede og krop ;)
Stævner
Igen endnu, måske kommer der nogle på med tiden...
Stamtavle
Igen stamtavle...
Køn
En skøn lille hanhund :)
Beskrivelse
Jeg kunne skrive tykke bøger om hans skønne personlighed og tossede påfund, så jeg vil lade billederne tale for sig :)
Han har til vane at gemme enten sit legetøj eller tyggeben i hhv. dyne, under puder osv.
Han kommer og viser mig sine tyggeben om aftenen, og viser gerne sit forråd frem. Han deler gerne med sin bedste henåndedes Balder, som også er på nogle af billederne.
Herhjemme har Pongo fundet sig en ven i vores undulat, Sally. Sally putter sig gerne ind til Pongo. I starten kunne han ikke lide han kom for tæt på, men Sally er ikke bange af sig, og nu er de gode venner :)
Når han ikke gider spise alle sine jordnødder, tager hun dem i næbbet, sætter sig i åbningen af buret, og smider dem ned til Pongo.
Hvis han ikke er at finde om aftenen, ligger han foran buret, i håb om det falder en nød af eller to :)
Kommentér på:
Japansk spids Pongo
Annonce