{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Blanding af racer Sifus 2006

1.248 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Thit O
| 31 år | Oprettet: 16. sep 2006


Blanding af racer Sifus

Fødselsår:
2006
Størrelse:
Ca. 60 cm i skulderhøjde .. Men han vokser! Han er næsten så tung at jeg ikke kan løfte ham mere .. Men han er næsten for tyndt .. Han er jo også "jagthund", så er bygget meget spinkelt 8D
Temperament
Lidt reseveret, men elsker de folk og hunde han er tryg ved. Elsker at lege .. Og sove, det gør hvalpe jo .. Meget! Meget legesyg og vild .. Haha hyberaktiv! Han er heldigvis meget lærenem ;)
Tricks
Sit, Dæk, Giv Pote, Vente & Værsgo', Aflever, Rul Rundt .. Og er ved at lære plads .. Det kommer! Han springer også nærmest alt man beder ham om ..
Har planer om at lære ham:
Gi' hals
Danse
Har du forslag til hva' jeg kan lære ham, og hvordan .. Så bare skriv! Ku' jo være skægt med en helt lille cirkushund :) Han er meget lærenem .. Det er sku dejli'!

Agility:
Har sprunget 140 cm. .. Sådan rundt regnet! Ret sejt .. :P
Stævner
Nixen .. Men det er jo næsten et stævne i sig selv at bo i et hus med 7 mennesker og 2 katte .. OG selvfølgelig Sifus .. Hele familiens geni :) Måske skal han senere til nogle agillity-stævner ;)
Stamtavle
Nej .. Ved bare at moderen er Pointer og faren er vidst nok Tysk Glathåret Hønsehund .. Men fik at vide at han er en hul-i-hækken-hund .. Det vil sige at det ikk lige var meningen ;)
Køn
Dejlig han hund ;) Er lige begyndt at lette ben .. STOLT ;) Haha!
Beskrivelse
Som sagt lidt reseveret, men når først han kender dig er han en ven for livet. Han er ikke så madglad .. Men elsker at lege. Han elsker også at løbe efter vores 2 katte, FY!
Hans moder døde da han var helt lille hvalp, nok også en af grundene til at han er sådan lidt "genert" .. Den første uge vi havde ham var han rigtig syg, og min mor var bange for at han skulle dø ;( Han kastede hele tiden op, havde dårlig mave og ville ikke spise. Heldigvis gik det over og nu er han helt frisk .. Og næsten lidt FOR vild ;) Han bliver altid så glade når vi kommer hjem, at han tisser på gulvet .. *SMIIL* Han tror også selv at han er en skøde-hund .. SØDT! NYT!! Vi skal til en prøvetime med agillity d. 25 Sep. 06! Derefter starter vi på agillity hver Lørdag ;) Hurra! Det blir' skægt!
Kommentér på:
Blanding af racer Sifus
Annonce