{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Dobermann Fanny "RIP" 2011 [ Himmelhund] 2001

1.525 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Tina k
Kvinde | 52 år | Oprettet: 6. jan 2007


Dobermann Fanny "RIP" 2011

Fødselsår:
2001
Størrelse:
72cm, så hun er en stor pige. Lidt over standardmål ;-)
Temperament
Utroligt kærlig og omsorgsfuld hund, som ikke kunne gøre en flue fortræd!
Hun elsker alle mennesker, og elsker at være midtpunkt - en rigtig diva ;-) Hun elsker bare at putte og ligge med hovedet i ens skød, men samtidig er hun også en energisk og frisk hund, som trods sin alder er lige så legesyg som en hund på 2år :-D
Hun er en rigtig god vagthund - ingen ubudne slipper ind.
Tricks
Sit
Stå
Bliv
Dæk
Sit for håndtegn
Dæk for håndtegn
"Min!" (Få en godbid placeret i munden med ordet "min", og holde den til der bliver sagt "værsgo")
Pote for højre og venstre
"High Five"
- og en masse andet ;-)
Stævner
Ingen!
Stamtavle
Fanny's fulde navn: Funny Kamieniecka Terierlandia (omdøbt til Fanny istedet for Funny)
F. 28.04.01

Mor: Avisa
Mormor: Bona Z Ogzoszenia
Morfar: Hero Agbet
Oldefar: Graaf Quirinus
Oldemor: Aria-Aria Agbet
Oldefar: Zoltan Z Padoku
Oldemor: Bakra Recz-Rju
Tipoldefar: Hertog Alpha V. Le Dobry
Tipoldemor: Dea Doloris Vom Franckenhorst
Tipoldefar: Jockel V. Mahuba
Tipoldemor: Aira Agbet
Tipoldefar: Graf Guido Vom Franckenhorst
Tipoldemor: Aysha Medusa
Tipoldefar: Aster Z Reklamy
Tipoldemor: Dea An-Ro-Ge

Far: Princ Zoro Agbet
Farfar: Darwin Helloween
Farmor: Hera Agbet
Oldefar: Odin V. H. Wantij
Oldemor: Chai Candace V. Diaspora
Oldefar: Graaf Quirinus V. Neerlands Stam
Oldemor: Aria-Aria Agbet
Tipoldefar: Baron Bryan vom Harro´s Berg Chint
Tipoldemor: esmir V. Hermansjomaik
Tipoldefar: Graaf Quinto V. Neerlands Stam
Tipoldemor: Una Ugarit v. Diaspora
Tipoldefar: Hertog Alpha V. LE Dobry
Tipoldemor: Dea Doloris Vom Francenhorst
Tipoldefar: Jockel V. Mahuba
Tipoldemor: Aira Agbet

Fanny er en Polsk Dobermann.




Køn
En dejlig tæve :-)
Beskrivelse
Fanny er vores guldbarn - en dejlig Dober-tæve som vi har haft siden hun var 4mdr :-)
Hun er den kærligste og sødeste hund jeg nogensinde har mødt og kender, og hun elsker mennesker lige så meget som de elsker hende ;-)
Ved første indtryk bliver folk altid lidt bange for hende, men bag de oprejste øre og opmærksomme øjne logre den lille hale derudad ;-D
Hun er en rigtig diva og tror altid folk kommer for at besøge hende. Hun elsker at blive klappet, nusset og kløet - hun ved ikke noget bedre!
Fanny elsker vores støvsuger og stiller sig altid klods op ad en når man støvsuger, for så ved hun at hun nok også kan luske sig til en tur ;-)

Fanny er en rigtig snehund, og elsker desuden vand og at komme med på stranden. Hun ved ikke noget bedre end at suse hen langs vandet, springe lige på hovedet i en bølge eller snappe efter skummet på vandet ;-)


Efterår '10
Vi finder en knude i den ene bryst kirtel, det viser sig "brystkræft".....
Vi vælger at få hende opereret. Det var en drøj omgang for hende.
Så går det fremad, vi er lykkelige:-)

Ret hurtigt efter får hun lungebetændelse, dyrlægen vurdere igen det kan klares, hun kommer på en kur og Fanny blomstre igen.

1 måned efter bliver hun syg igen..... hun fryser har feber og er bare skidt... Vi tager beslutningen... hun skal aflives:-((
Dyrlægen finder frem til det er livmoderbetændelse og det kan sagtens helbredes. Så vi håber alt nu vil blive godt.
Hun kommer på en skarp hormon kur, da hun ikke ville kunne klare en operation igen. Der er gode odds med den kur og ganske rigtigt Fanny bliver god igen. Alt er ved det gamle hun leger og trives.

21feb. Fanny vil ikke så gerne spise, men ellers frisk så vi kræser om hende og hun spiser alt andet end sit foder:-)
Egentligt ikke noget unormalt, sdan var hun.
22-23feb. ingen ændring hun er lidt besværet med bagbenene, men det har hun været længe og ha fået ledopbyggende med gode resultater. hun er jo ogs ved at være gammel.
24feb. Fanny savler og hendes øjne løber, det var det samme som da hun havde lungebetændelse. hun ser meget dårlig ud nu.... hun er meget putte syg og går krum rygget efter mig hele tiden...
Vores dyrlæge har ferie, så vi har fat i dyrlæge vagten og må køre til en som ikke kender hende....
På ingen tid inden vi når frem til dyrlægen, svulmer hendes mave voldsomt op, hun forsøger at kaste op, men kan ikke komme af med noget.
Da vi når frem må vi bære hende ind i hendes kurv.
Fanny har på det her tidspunkt meget ondt og piver men kan ikke røre sig ret meget.
Det er ganske ufatteligt forfærdeligt at se hende sådan...
Han giver hende straks smertestillende, han kan konstatere det er en mavevending og det er gået så stærkt at hun indenfor en lille time vil blive kvalt....

Vi vælger at give hende fred:-((((((
Hun har været så meget igennem de sidste måneder og dyrlægen mener ikke hun vil klare den. Hun har lyse slimhinder og han mener hun har blodmangel og det skyldes langtids nedbrudt imunforsvar pga. hendes sygehistorie.

Fanny har aldrig i sit liv fejlet noget, har haft dyrlæge til hende hvert år til den årlige vaccine.

Min dyrlæge kender hende og har altid været fantastisk, og som i kan se gjort alt for hende her til det sidste.
Jeg fortryder vi ikke sagde stop noget før, men man vil jo gøre alt for sin guldklump, hun var jo vores barn.
Svært at tænke på hun har gået med blodmangel og kæmpet en indre kamp.

Har altid svoret hun skulle aflives hjemme i sin kurv, i vante omgivelser, sådan blev det ikke der var ikke tid.

Hun har nu endelig fået fred, og er kommet i hundehimlen, men hendes sjæl bære jeg til evig tid.

Kommentér på:
Dobermann Fanny "RIP" 2011
Annonce