Dværggravhund Dina R.I.P (26 Maj 2008) 2004

1.938 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 21 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Play video

Dværggravhund Dina R.I.P (26 Maj 2008)

Fødselsår:
2004
Størrelse:
Hun er en meget lille dværggravhund q: men hun er min lille gravhund q: Hun er en lille gravhund, men FED! Hun vejer 4,9 - 5,0 kg ! lille fede dyr q: men elsker dig for det q.
Temperament
Hun er en MEGET hidsig graver, som næsten alle gravhunde er q: men hun har ellers et meget dejligt temerament q: Hun er dejlig, og hun elsker at bade i en sø der lægger i nærheden for hvor vi bor, og så forfælger hun heletiden min mor q; hunde kan dina bedst li', men vi andre kan skam også brugen q:
Tricks
Hun kan rimelig mange, men ikk lige så mange som Batman q:¨
Her kommer de :
Sit
Dæk
Giv Pote
Danse
Danse + Giv Pote
Spil Død

Så er der ikke flere, men hun kan løbe ved siden af en cykel ( Eller kunne ;( ) og side i en avistaske q:
Stævner
Ikk nogen og det ska eller når hun heller ikk ;(
Stamtavle
Hun har men hvor ved jeg ikk ;)
Køn
JA MEGA!

Ej hun er en tæve q: med stort T ! <333
Beskrivelse
Vi fik dina da hun knap var 1 år q: og hun er bare fantastisk ! Hun er en lille kærliig hund, der ikk har noget ondt i sinde ! Hun elsker at bade og gå ture ved en sø, der lægger ikk så lang væk fra hvor vi bor ! Dina elsker at tygge i tyggeben og kan godt li' musik ( men kun den der " Pretty fly " Den syntes hun er god og falder i søvn til ) q: Hun kan ikk så godt li andre hunde, dir da hun var en hvalp, der gik hund sammen med 9 andre store hunde, så hun syntes ikk de er så sjove ! q: Men hun er min lille dina pi' q: De eneste store hunde som hun kan lide er min mormor og morfar hunde ( Den ene er en collie og den anden en gammel schæfer, som ska aflives pga af hendes bagpati ikk fungerer ordenligt, men hun er jo også 10 år ) Hun har faktisk mange kælenavne : Dina pi', Dina pigen, winnie, smukke og binnie q:

MEN!¨
Hos dyrelægen har vi fået konstatret at hun snart får en diskosprolaps! Ikk nok med en, der er nemlig 2! Hvis vi vælger at oparere, så kan det være at hun dør, eller at hun Aldrig kommer til at gå ordenligt ;( Så hun for noget smertestilenden og når hun for det lidt dårliger bliver hun aflivet, da jeg ikk syntes at det er et værdigt hundeliv at ikk kunne gå ordenligt!


Idag 26 maj er min lille Dina pige blevet aflivet, pga at hun var begyndt at få det dårligt og vi ville helt huske hende som en rask hund, men ikke som en syg en !

Nu er jorden blevet en STOR guldklump mindre, men himlen er blevet en STOR guldklump rigere!

Dina jeg skrev dit navn i vandet
Men strømmen tog det
Dina jeg skrev dit navn i sandet
Men vinden tog det
Dina jeg skrev dit navn på vejen
men regnen tog det
Dina jeg skrev dit navn på et maleri
men det blev malet over
Dina jeg skrev dit navn i mit hjerte
og der vil det ALTID være!

Du er stadig en del af mig!

Kommentér på:
Dværggravhund Dina R.I.P (26 Maj 2008)
Annonce