{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Mops Møffe 2007

1.005 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

christina n
Kvinde | 47 år | Oprettet: 20. okt 2007


Mops Møffe

Fødselsår:
2007
Størrelse:
8 uger, 1,8 kg.

12 uger, 2,9 kg.

14 uger 3,25 kg.

18 uger 4 kg.

22 uger 5,6 kg.

7 mdr 6,5 kg.

7 en halv måned 7,5 kg.(og er lige kommet i løbetid...)

10 -11 måneder 7,8 kg.

23 måneder 7,4 kg

Møffe har været på BARF´foder fra hvalp og vi har meget gode erfaringer med dette. Vi har en meget glad og harmonisk hund som ser frem til hver daglig fodring. hun har en utrolig lækker pels der er både er meget blank og blød. Vi har ikke haft nogle sundhedhedsmæssige problemer med Møffe overhovedet og hun er snart 2 år

Temperament
Møffe er en lille glad hvalp som elsker andre mennesker(børn som gamle) og hunde. Hun forstår ikke, hvorfor ikke alle folk stopper og hilser på hende på gaden. Hun stopper op og kigger efter dem :-) , hvis de ikke hilser. Hun skaber dog også utrolig meget opmærksomhed når vi er ude at gå tur, da stort set alle vil snakke/klappe hende, til stor nydelse for hende selv og hendes ego.

Hun er altid meget nysgerrig når hun bliver præsenteret for noget nyt, Hun er en lille livlig og fræk hund om dagen der afprøver alt, eksempelvis stjæler hun mors hjemmesko mens denne sidder og laver noget andet. Så skynder hun så at løbe alt, hvad hun kan. Hun stjæler også alt, hvad hun kan komme i nærheden af oppe på sofabordet, eks. en køkkenrulle eller når vi samler havemøbler.. Om aftenen er hun en lille engel, som sover i et væk, snorkende. helst lige oppe i hovedet på os.

Hun er meget social og vil helst sove/være tæt på os hele tiden. Hun nyder derfor også at gnaske ben oppe på foden af os, mens vi sidder og spiser selv.

Hun gøer sjældent og er generelt meget lærenem.

Hun sover helst i armene på os trods hendes snart 4 kg. nu, kan hun altid finde en lidt akavet måde at sove på.

Møffe starter i dag ved godt 5 mdrs alderen til hvalpetræning sammen med 10 andre hvalpe.

Elsker lange gåture i skoven men vil gerne hurtig hjem hvis det regner og blæser meget
Tricks
sit(ca. ved 10 uger)

kommer når man kalder

forstår kommandoen nej/ja

hente og kommer tilbage med legetøjet hvis man kaster det

har lært lært kommandoen dæk i en alder af 13 uger

gi pote(18 uger)

plads 6 mdr

søge 6 mdr

gå pænt i snor 6 mdr, går nu altid frit i skoven og kommer ved indkald :-)

Ja /nej øvelse 6 mdr

kan kende forskel på hendes legtøj, når man spørger ;Hvor er Andrea? Leder hun efter det og kommer tilbage med det rigtige legetøj. Det samme går hun ved to andre bamser-Dolf og Slangen :-) (6-7 mdrs alderende)

Hi 5 (10 mdr. )

wuu assjack; gir dobbelt Hi 5 (23 mdr.)
Stævner
Har gået på hvalpehold og går nu på klasse 1 ved Århus Hundeførerforening.
Stamtavle
DRU

FAR: Csörtetö-Vadóc Füge(kaldet Fuga)

MOR: Basia Rydz(kaldet Bafia)
Køn
tæve
Beskrivelse
En kærlig og livlig hund som elsker at give os kys og putte ind til os. Er meget glad for at give en kys hele tiden
Kommentér på:
Mops Møffe
Annonce