Blanding af racer Baloo 2002

470 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 2 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Play video

Blanding af racer Baloo

Fødselsår:
2002
Størrelse:
Baloo er en rigtig stor hund. Jeg ved ikke helt hvad jeg skal sammenligne ham med... Han er mindre end en grand danois men større end de fleste. Han vejer 42 kg, hvilket er hans idealvægt (ifølge dyrlægen).
Temperament
Han er meget kærlig overfor mennesker, men meget nervøs overfor andre hunde, fordi han er blevet overfaldet af en schæfer som hvalp. Han er derfor særligt nervøs overfor schæferhunde.
Tricks
Baloo er ikke så god til det der med at lære tricks. Han kan sit, bliv siddende, dæk, stå og giv pote. Udover det har han lært kommandoen "slut", som betyder "nu er der ikke mere at komme efter, gå hen og læg dig".
Stævner
Vi har kun været til "eksamen" til hundetræning da han var hvalp.
Stamtavle
Baloo er en blanding af ALT. Der er i hvert fald schæfer, rottweiler og labrador i ham. Der er sikkert flere racer, men jeg kan ikke lige identificere dem.
Køn
Kastreret han.
Beskrivelse
Baloo er kæmpestor. Vi købte ham som hvalp på et dyreinternat, da vi skulle have en "overgangshund". Vi havde på daværende tidspunkt 2 labrador søstre som var ved at være gamle, og vi ville derfor have en ekstra hund til når den ene gik bort.
Begge er nu gået bort og vi har lige fået ny hund, som han har taget rigtigt godt i mod.
Han blev overfaldet af en løs hund i skoven lige efter vi havde fået ham, og han har siden da været meget nervøs ved andre hunde.
Han er ekstremt kærlig og forstår slet ikke at han er så stor. Han vil stadig gerne ligge på skødet og kommer og skal nusses, når han lige mangler opmærksomhed.
Han er meget legesyg og elsker at lege med sit legetøj, og hvis Blackie ikke lige gider lege, kan han da sagtens lege selv.
Kommentér på:
Blanding af racer Baloo
Annonce