{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Fransk bulldog Uffe [ Himmelhund] 2008

1.201 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Merete D
Kvinde | 38 år | Oprettet: 20. okt 2006


Fransk bulldog Uffe

Fødselsår:
2008
Størrelse:
8 uger: 1,6 kg.
11 uger 2,4 kg.
12 uger 3 kg.
13 uger 3,3 kg
14 uger 3,8 kg
15 uger 5,0 kg
17 uger 6,6 kg
22 uger 8,0 kg
½ år 9,1 kg
8 mdr. 12,2 kg
9 mdr. 13,5 kg
Temperament
MEGET kontaktsøgende og glad for alle der kommer på besøg. Blid og legesyg. En rigtig dreng...
Tricks
Sit
Dæk
Gi pote
High five
Kontakt
Indkald
Stævner
Ja dem har der ikke været nogle af endnu..
Stamtavle
F: Mozart from Bai
FF: Ralphie van Het Lusthof
FM: Ufa van Lusthof
FFF: Quorum van Het Lusthof
FFM: Quincy
FMF: Orin van Het Lusthof
FMM: Rebecca

M: Abba Sans Bavure
MF: Urquel F. Goodshape
MM: Demi z Cocolandu
MFF: Int. CH. Napoleon du Chamoagne
MFM: Florida F. Goodshape
MMF: Int. Ch. Kubus Draczyn
MMM: Koko Matuchowa Frajda
Køn
En rigtig lille hanhund :)
Beskrivelse
Uffe er en meget charmerende brindle med hvidt på brystet. Vi købte ham d. 10/01-09, hvor han var 8 uger gammel. Han elsker at putte sig hos os og er meget kontaktsøgende og menneskeglad. Han tager alt med oprejst mule og har endnu ikke været bange for de ting, han er blevet præsenteret for, såsom andre hunde, køreture og heste.
Uffe er nu 23 uger gammel og et rigtig energibundt. Han sidder meget sjældent stille og nyder godt af at der er andre hunde i familien og hos venner og bekendte. Han leger meget og laver ind i mellem lidt ulykker, men det hører vel alderen til :)
Vi har fået utrolig mange positive ord med på vejen om ham og overvejer om han skal have lov til at lave hvalpe en gang :)
Derudover lærer han hele tiden noget nyt, dig ikke altid noget nyttigt. Han er MEGET glad for at køre i bil og bliver meget skuffet når han ikke skal med.
Alt går bare så godt med Uffe. Han er meget glad og efterhånden også lidt doven selvom det stadig kommer nogle enorme energiudladninger ind i mellem. Han har lært at lette ben og gør det op ad alt- også sin far hvis han lige synes han lugter lidt forkert ;) UPS. Og så er det gået op for ham hvordan det er med tæver i løbetid hvilket tager end del af hans energi i øjeblikket :)
Da min kæreste og jeg er gået fra hinanden, har jeg desværre måtte skille mig af med min elskede hund. Håber virkelig han har det godt og vil savne ham rigtig meget.

Uffe døde den 20. juli 2010. Han blev kørt over og døde på vej til dyrlægen :'(
Kommentér på:
Fransk bulldog Uffe
Annonce