{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Blanding af racer Sirius Black 2009

818 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Sanne J
| 0 år | Oprettet: 28. feb 2011


Blanding af racer Sirius Black

Fødselsår:
2009
Størrelse:
57cm over skulderen, 56cm mellem skulder og halerod. Ca 17kg
Temperament
GLAD! Meget, meget glad! Han er dog også ekstrem loyal, meget lydig, arbejdsivrig, børnevenlig, rolig og lettere frygtløs. Kan godt få lidt bange anelser når han løber imellem hestenes ben eller springer ud fra 1. sal.
Tricks
Han kan flyve. - Ej jeg er ud af jagtfamilie så han er opdraget på den måde og kan hvad alt det basale inkl. spor, pointe osv.
Stævner
Nej.
Stamtavle
Nej,

Mor: FT Spanial,

Far: Breton
Køn
Hanhund - hvilket lige er gået op for ham.
Beskrivelse
Sirius er en fantastisk hund som ikke har en aggresiv impuls i sig. Han giver sjældent lyd (andet end når han jager råvildt) og møder alt og alle med logrende hale og ørene løftet.

Han er min første hund og kravet var en middelstor, aktiv hund som kunne holde til at skulle motionere meget samt kunne rides med.

Da jeg så ham som hvalp vidste jeg at det skulle være ham. Han lagde ud med at grave en potteplante op og rasere min taske indtil vi fik fanget ham. Han var 5 uger! Han er opvokset i løbe/natur fold på en gård hos en jæger.

Fra første dag kunne han sitte og han lærte meget hurtigt at lystre på sit navn. Han sov igennem fra starten af.

Men, det er jo aldrig en dans på roser.
Pga. hans glade væsen hilste han på en forkert hund som 6mdr's og endte med en pitbull i struben . I kan tro jeg var bange på hans vegne dér! Det tog tid for ham at turde møde andre hunde igen men med hjælp fra hundeskoven i Odense (Lolas lund) lykkedes det.

Han viste sig også at have et enormt tygge behov og det har kostet mange eder og forbandelser. For 3 mdr siden kunne jeg dog endelig droppe den store mundkurv for det er gået i sig selv fra den ene dag til den anden. Spørg mig ikke hvorfor.
Må indrømme at der flere gage har været så mange problemer at jeg har overvejet at sælge ham - følte ikke at noget virkede. Han blev motioneret meget, var glad og velafbalanceret, stressesede ikke når han var alene hjemme, havde ben frit tilgængeligt osv. Men elsker jo kræet så jeg tog bare nednu en tørn og kom videre.

Men sikke en befrielse han er stoppet nu!

Ja, hvad mere?

Jeg cykler dagligt 10km med ham + gåture 4 gange dagligt så han er en hund i ekstremt god form. I stalden udnytter jeg pauserne i springtimerne til at springe ham over hestespringene og pt. springer han spring som er 145cm i højden og 1m i bredden. Han ELSKER det.

Jeg håber at begyde til noget agility med ham i år, samtidig med at jeg søger en jæger som mangler en lånehund.
På trods af alle mine aktiveringer er hans jagtindstinkt meget stort og han har til dags dato opløbet hare og fasaner - ingen har mistet livet.
Kommentér på:
Blanding af racer Sirius Black
Annonce