{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Schæferhund Diesel [ Himmelhund] 2011

702 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Linette V
Kvinde | 34 år | Oprettet: 3. feb 2009


Schæferhund Diesel

Fødselsår:
2011
Størrelse:
Han er en hvalp på snart 8 kilo
- Nu er han en stor hvalp på 7 mdr og ca 35 kg :D
Temperament
rigtig godt
Tricks
sit og gi pote, nej, kurv, vente på mad og dæk når han gider. så er vi ved at lære: bukke og død.
Stævner
ingen
Stamtavle
ingen
Køn
En ''lille'' hanhund
Beskrivelse
Diesel er rigtig sød og elsker at lege . hvis der er en hund der gør at ham og han ikke kan se den begynder han at gø lidt meget..
han er rigtig dejlig og tror alle vil snakke med ham især kattene dem vil han rigtig gerne snakke med, men fordi han er en schæfer og hyler bliver de lidt bange for ham..

Diesel har nu også set kører som han gør ufattelig meget af.

Han er begyndt at ligne en schæfer lidt mere så den der lille bamse han lignede engang gør han ikke mere (:

Han har fået en lege kammerart som hedder babe han er rigtig glad for hende og vil utrolig gerne lege med hende.

Han hænger i hendes halsbond en gang i mellem når de er udenfor, men fordi hun er så meget større så går hun bare rundt med ham.
Det ser ret sjovt ud.

Han er en rigtig nem hund og lære ting lyn hurtigt, jeg brugte 3 dage på at lære ham at gi pote, og inden vi fik ham
kunne at sit det havde min mor lært de sidste
hvalpe der var der han var også renlig da vi fik så det skulle vi heller ikke bruge tid på at lære ham (:

Det er en af de hvalpe min mor havde vi har købt.

D. 21/12-2011
Han er nu kommet i den alder hvor han gør som det passer han og alt det han ikke skal. Men jeg hænger i og tænker på at når han er ude af den her tid så har jeg rigtig god hund (:

Den 24 Juni 2012
Diesel er nu ved at være en stor hund som efter øre problemer og en omgang orm blev lidt undervægtig, men han er godt i gang med at tage på igen, så han er ved at være fin nu (: han er en rigtig frækkert og har sin egen mening om hvad han må og ikke må.
Han elsker bamser og kan have dem meget meget lang tid, uden at ødelægge dem (: han ligger bare og nibber i dem til de ting der stikker ud fra bamsen som f.eks. mærket på bamsen er kommet af (:
Han er ved at udvikle sig til en rigtig dejlig hund (: han er blevet meget mor syg og jeg kan næsten ikke gå nogen steder uden han syntes han skal med. Når jeg kommer hjem efter jeg har været sammen med en veninde eller andet kommer han løbende rigtig glad hen til mig hilser og løber så hen og dutter på hans snor som om han siger '' kom så mor nu er det min tur til at komme med ud og lave sjove ting ''
Begynder at kunne se en ende på hans teenager ballade men kan godt se der stadig er et stykke vej (:

Den 6/5-2013
ØV Diesel fik den 2/5-2013 konstanteret hofteledsdysplasi ): skal prøve at give ham glusamin og se om det har nogen virkning på ham .. Stakkels lille Diesel ):

Den 1/102013
Øv min elskede hund blev den 13/9-2013 Aflivet pga. hofteledsdysplasi )': og nøj det var hådt. men han kunne simpelthen ikke mere. Han havde ondt og var begyndt at blive underlig grundet smerter. Og da jeg syntes det er synd at han skal leve et liv på smertestillende når han i forvejen slæber hans begben og ikke rigtig kunne styre hans bageben til sidst var der ikke rigtig en anden løsning end at aflive ham. R.I.P min elskede Diesel, nu er du et bedre sted og er fri for smerter .. Vil aldrig glemme dig og du er meget savnet
Kommentér på:
Schæferhund Diesel
Annonce