{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Dvaergpinscher Sylvester 2005

2.779 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Janne P
| 40 år | Oprettet: 28. dec 2005


Dvaergpinscher Sylvester

Fødselsår:
2005
Størrelse:
Født d. 4.10.05.
Bette røv:P
Temperament
Legesyg og nysgerrig men også en rigtig kælefis:) Han har en raket i bagen når han leger, man kan slet ikke fange ham...
Han er vild med hunde og vil meget gerne snakke med dem, men det er også svært når de fleste er så meget større... så bliver han lidt bange og gemmer sig bag mors ben:)
Tricks
Sæt dig!
Komme når man kalder.
Dæk!
Start-snor (hiver man i halen, jagter han den:P)
Stævner
Ingen
Stamtavle
Ingen
Køn
Dreng
Beskrivelse
Han er virkelig en sød hund. Han elsker at ligge hos mor og hygge. Men han skal også ses hele tiden.. Han bliver sur når han ikke får den kongelige opmærksomhed som han mener han skal have:)
Han er rigtig social når han finder ud af hvem folk er og sådan, men ellers er han en rigtig hyle-prop:D
Han elsker mad, og kan til tider finde på at hugge og ødelægge ting der "smager godt", fx hugger han katte-lort... ad.... Men det er også sket at han har hugget en pakke lakrids fra mor der var pakket ind i pap og plastik, men han fik den åbnet og tyggede et par stykker på sofaen...
Godtnok laver han MANGE narrestreger, men han er en dejlig dreng der kan få alle til at grine og forelske sig i ham.. :)
Kommentér på:
Dvaergpinscher Sylvester
  •   8. mar 2007 ...
    nej han er da kær ..høj til ham


  •   21. sep 2006 Rigtig dejlig hund.

    hvor er han sød!

    Høj fra os.


  •   20. aug 2006 nårhh
    nårh... haner da bre for trunte, ham sylle... mosters lille søde skat... glæder mig til han skal møde giz


  •   13. aug 2006 Hej
    Kunne godt bruge lidt hjælp til min dværgpincher mod en Fansk bulldog i en udfordring LINK: http://www.hundegalleri.dk/html/gal_udfordringer_vis.asp?challengeID=78846&formsort=

    Rigtig flot dværgpincher Ekstra høj herfra



  •   13. aug 2006 hej!
    Det ville være dejligt, hvis I vil hjælpe en dværgpinscher i kampen om at blive Danmarks sødeste hund. Hailey er en af de 50 finalister, hun ligger som hund nummer 13 på siden www.danmarkssoedestehund.dk
    Man kan stemme en gang pr. dag pr. computer!

    Hilsen Hailey og Maria


  •   9. jul 2006 Skønt navn, Sylvester..
    Og skøn hund!! :0)
    Høj fra Anton...


  •   3. jul 2006 Hej navnebror...
    .....dejlig knægt!! smiley


  •   28. jun 2006 Han er sku dejlig!
    Det er lige som om man kender ham! nåh ja det gør jeg jo også!!


  •   7. apr 2006 Heeiiii
    ej hvor sød.. høj med pil op =)


  •   16. mar 2006 Hey
    Kunne godt tænkte mig at høre om sylvester gør som Tarlyng.. nogle gange når han tisser så går han samtidig så vi har tis hele vejen ned af gangen og finder skatten forenden inde i stuen, en pøl tis :o). Han er MEGET svær at gøre renlig. vi havde det bare for nemt med Kitty. Vi går stadig ud med dem hver 2-3 time, men stadig han finde på at tisse inde. Problemet er måske ozze at vi ik opdager det, og han når ik at få skæl ud. Han hopper som en lille kænguru, når han skal fange legetøj, ej hvor vi griner af ham.
    Hvor meget vejer sylvester nu??? vi skal til minimøde her på søndag, det er så hyggeligt med alle de små hunde, surt i ik bor i kbh, ville rigtig gerne se Sylvester IRL :o)


  •   11. mar 2006 Hej igen!
    Sasha er næsten renlig, hun er heldigvis ligeglad med sneen, men det har godt nok været en kamp uden lige! Vi begynder til træning i morgen, håber det bliver godt!

    Der var en bus der kørte op i bagenden på min bil, så jeg har fået nogle pænt svære nakkesmerter! Har en stor bule/pukkel på min nakke nu, så det er lidt træls!

    Håber ellers det går godt hos jer! Har du hørt noget om tarlyng??? Skrev til hanne for et stykke tid siden, men har ikke hørt fra hende?? Nå håber de har det godt :O)

    Ha en god weekend! Hygge


  •   8. mar 2006 Hej igen!
    Tror også det bliver bedre med tiden! Deres pels og krop er jo ikke 100% færdig før de er omkring et år! Sashas pels og rynker har allerede ændret sig mange gange! Hun havde noget mærkeligt bedstemor/pelikan pludder på halsen da vi fik hende! LIdt ligesom om nogen havde givet hende en for stor jakke på! Hi hi, så sq lidt sjovt ud! Men de er væk nu!


    Sasha har været helt vild her siden i lørdags med at gø! Men tror det er fordi jeg har været svagelig pga. biluheld. Men ja det er rart at have sin egen lille beskytter! Det kan bare blive for meget nogen gange! :o)

    Tænkte på, er Sylvester renlig endnu! Sasha hun er vel 90% nu her, men det er ligesom den ikke helt sidder endnu!


  •   6. mar 2006 Rynker!
    sasha har masser af rynker i panden! Det ser virkelig nuser ud! Men er godt hun ikke skal bruges til udstilling, det må de vist ikke have??

    Gør sylvester meget? Sasha er begyndt at gø en del her! Især hvis jeg ikke har det så godt! Var i et mindre biluheld i lørdags og hun har bare gøet af det mindste lige siden! Hun er jo en rigtig lille beskyttende dame! smiley sss

    Han er en rigtig lille flot mand, de ligner hinanden ufatteligt meget! Sashas ører stritter bare ikke, og tror heller ikke de kommer til det! Men hun er fin som hun er:)


  •   27. feb 2006 Pivedyr!
    Pive bolde er Sashas yndlingslegetøj! Hun løber efter bolden, fanger den, og driver os så til vanvid det næste lange stykke tid, fordi det er sååååå sjovt at få bolden til at sige lyde:) Ss

    De er nu nogle dejlige størrelser! Sasha er også blevet meget mørkere, har en ekstra mørk stribe ned langs ryggen, men ellers er hun blevet flot rød/brun!

    Men synes nu de ligner hinanden godt, også tarlyng!


  •   26. feb 2006 Får og høns!
    Nu har vi fåte sat hegn op, så nu er der styr på hende! Hun kommer hver gang vi kalder nu! Tror hun havde fået fluer i hovedet!

    han er bare blevet endnu mere dejlig! Nogle gode billeder i har sat ind herinde! Det er helt vildt som de alle tre ligner hinanden! Sashas ører stritter dog ikke som hendes kære brødre! Men det gør heller ikke noget, det er hendes charme smiley Ss


  •   25. feb 2006 Prøver alt:)
    Vi kommer fra en lille bondeby Rødding, lige uden for Skive! Det kan godt være det hjælper, vi har prøvet hundefløjte og indkald! Vi har også fundet ud af hvor det er hun render hen! Vores nabo har får, og så løber hun ned og skælder dem ud! Vi skal ud og hente noget hegn idag, så hun ikke kan rende igennem hækken!

    Ondsvage lille hund tænker man bare en gang i mellem! Men udover det er hun en dejlig lille hund! Også en dygtig hund!


  •   25. feb 2006 og en rigtig
    høj til jer smiley hvor er han dog dejlig...


  •   24. feb 2006 Føj smiley Ss
    Det var dog en bizar lyst han har tillagt sig! Sasha hun æder alt hvad hun finder udenfor! Har vores nabo mistænkt for at smide benstumper til hende (80 år gammel mand smiley ) hun finder i hvert fald nye en gang i mellem, og vi giver hende dem ikke!

    Sasha er desværre begyndt at stikke af en gang i mellem, det er et flip hun har haft de sidste to dage, hun løber simpelthen ind til naboen eller genboen, og så kan vi ikke kalde hende til os! Ellers er hun rigtig dygtigt, renligheden er blevet bedre, men hun laver stadig uheld en gang i mellem!

    Er i egentlig også fra Jylland?


  •   24. feb 2006 Hej
    Sasha har det fint... hun er kommet i lømmelalderen, men bort set fra det går det godt! Hun vokser sig stor! Vejer små 3 kilo nu! Ellers trives hun! Det er godt at høre benet er ude af gips! Kan han bruge det ordentlig så??


  •   23. feb 2006 Hvordan går det hos jer?
    Hej med jer! Det er længe siden! Hvordan skrider det frem md sylvester, og hvad med hans stakkels ben, går det godt?



  •   18. feb 2006 KØBENHAVN
    vi bor på vesterbro i københavn.... det er øv i bor så langt væk fra oz... vi har jo minimøde her i kbh, hvor vi møder mange hunde af samme slags, det er super hyggeligt...


  •   17. feb 2006 Hej
    Sikke en sød hund smiley
    høj til jer.
    hvordan brækkede han benet? smiley
    håber du kikker forbi luna


  •   15. feb 2006 hey igen
    hvor kommer i fra i landet???


  •   14. feb 2006 hi
    Tarlyng vejer 3100 gram, han er ozze lidt for tyk, men jeg sætter han ik på kur endnu, håber bare det vender naturligt, når ha n blir lidt ældre.
    Tarlyng er ik så god til at blive renlig, men det går betydeligt bedre...
    Håber sylvester har det godt :o)


  •   9. feb 2006 ....
    hey...
    hvor meget vejer sylvester nu?? og hvordan går det med at blive renlig hos jer????

    :o)


  •   27. jan 2006 Jeg
    Ved ikke lige hvor Løsning ligger henne.. men Sylvester er i hvert fald skøøøn


  •   26. jan 2006 Hey
    Nu har jeg lige læst med på dig og katharina snak. vores dyrlæge har meldt dem til dyrernes beskyldelse.
    Tarlyng er ikke så god som Kitty til at blive renlig. Det gik super hurtig med kitty, men jeg tror det er fordi Tarlyng er en hanhund.


  •   23. jan 2006 Dyremishandling
    Det er rigtig ja, jeg læste det godt inde på Talyngs kommentarer at han havde brækket benet! God bedring med det, det var godt nok uheldigt!

    Et eller andet sted burde man melde dem! Den måde de behandlede deres dyr på var grotesk.... det var mishandling eller i hvert fald uhyggelig grov omsorgssvigt!



  •   23. jan 2006 Arrhh men!
    Vi er ret glade for at vi ikke snakkede med dem der boede der, men en der boede i en campingvogn ude i deres have midlertidigt! Hun kunne fortælle sandheden, og den er at INGEN, absolut INGEN af hundene blev luftet eller trænet i renlighed! Hende vi snakkede med, luftede dem om dagen, når hun var hjemme, men ellers fik de alle lov til at tisse og you know what inde i huset, derfor den grimme lugt dernede!

    Vores Sasha er ved at blive nogenlunde til det m,ed renligheden, hun vil gerne ud hvis hun når at sige til, men vi har også lovpriset den med godbidder hver gang den har tisset udenfor osv. siden vi fik hende! Men det skal nok komme 100% men som eksperterne siger, så kan man ikke forvente at en hvalp, er 100% renlig før de er et år ca!


  •   22. jan 2006 Mad!
    Hej igen! Vi valgte at give Sasha hvalpefoder for små racer! Vi mente på ingen måde det andet kunne være godt for en lille hundehvalp! Sådan en skal have ekstra proteiner til at styrke dens knogler osv.! Så det er helt klart godt at i giver Sylvester hvalpefoder! Det anbefalede vores dyrlæge også!

    Det var vist heller ikke nogen der tog sig særlig meget af deres dyr! Føj for en ildelugtende og ubehalige oplevelse det var at hente hund der!


  •   22. jan 2006 ørerne
    er de helt oppe på sylvester nu???


  •   22. jan 2006 EJ!
    hvad gør man så???? hunden kan jo ik bare ligge dagen lang...
    Ja de hopper rundt de små ;o)


  •   21. jan 2006 ...
    fin lile sweeter! Høj herfra


  •   21. jan 2006 Kennel fra løsning
    hej. tarlyng er ozze fra den kennel den er dog født den 4-10, så måske er han bror til sylvester????


  •   21. jan 2006 Bror!
    Hej igen! Ja det er da meget skægt! De ligner hinanden på en prik, bortset fra, at Sasha ører endnu ikke stritter! Ss

    Kendte i dem fra kennelen eller fandt i dem også bare på nettet??

    Hygge herfra


  •   11. jan 2006 Hej Igen!
    Hej... kom til at tænke på Kender i dem der solgte hundende.. og er sylvester også fra den kennel?? Kunne godt tænke os at høre om hvordan det er gået med ham, hvis de nu er søskende:)

    Mvh Fra os alle


  •   8. jan 2006 Hej
    Hej med jer...

    Ja Sasha er fra den Kennel! Hvordan kunne i dog vide det?? Det kan være jeres sylvester også er derfra???


  •   3. jan 2006 han er da bare så skøn vi sender
    også en x høj .


  •   2. jan 2006 Jeg..
    bliver nødt til at høre dig, hvor du har købt ham henne?
    Er han fra kennel eller privat.


  •   2. jan 2006 Velkommen
    til lille Sylvester. Han er bare for kær!!!


  •   1. jan 2006 hej
    Nåå din dejlige lille hund skal da lige ha en høj fra os


  •   28. dec 2005 Velkommen her fra
    Chili og jeg har smidt en høj til dig og Sylvester.
    Mere tekst og flere billeder ville være dejligt.


  •   28. dec 2005 Hejsa..
    velkommen til....sød lille vuffer..Høj fra Fie.


  •   28. dec 2005 Nuuuuj en rigtig lækkermås
    Rigtig stort velkommen fra os.

    Høj til den lille charmetrold!

    Tina og Bella


  •   28. dec 2005 VELKOMMEN
    held og lykken med ham


  •   28. dec 2005 hej
    velkommen håber du kommer hilsen kvik


  •   28. dec 2005 hej
    har budt dig velkommen:)


  •   28. dec 2005 hej
    budt velkommen, dejlig lille en, selv om dvp er en meget lille hund, er den meget modig og selvbevidst. tillykke med ham


  •   28. dec 2005 Har budt....
    ...jer velkommen - håber i kommer ind, men lidt flere billeder og mere tekst - så er den i vinkel...
    KIg gerne forbi Trofast smiley


  •   28. dec 2005 Ej !

    Hvor er han dog SØØØD *SS*

    Velkommen til jer begge... og rigtig godt nytår smiley

    May-Britt & Bundy


Annonce