{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
575 visninger | Oprettet:

Et par ? om hvalpe {{forumTopicSubject}}

Hej allesammen.
Jeg var ude hos en mand idag, hvis hund havde fået hvalpe ved et uheld.. De er en måned gamle..
De havde ingen vand, kun alm mælk blandet med vand..
De havde så tørfoder blandet med vand, men det tørfoder var store stykker..

Jeg har ikke forstand på hvalpe, da jeg er fra KG men har lånt min venindes login..

Jeg synes bare det virker meget mærkeligt og forkert at de ikke engang havde rent vand.. Han sagde at dyrlægen havde sagt at vand med alm mælk var en god blanding.. det har jeg bare heller aldrig hørt før.
Og skal hvalpe ikke have hvalpe foder opblandet med noget, eller er det lige meget..?

derudover havde moren yverbetændelse (Ved ikke om det er det det hedder, men det var det han kaldte det), er det bare lige meget at hvalpene får mælk af hende?



Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vi mangler og sætte lys i huset 700 kr.
  • Hjælp til ophængning af 5-7 billeder 500 kr.
  • Opvaskemaskine fejl 900 kr.
  • Boret huller i køkkenlåge og isat hængsler 1.250 kr.
  • Dissemble and assemble cage 525 kr.
  • problem med vandtilførsel til opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Et par ? om hvalpe
  • #1   22. maj 2007 Hvalpefoder opblandet med noget= i stedet for voksenfoder opblandet..

  • #2   22. maj 2007 i starten gir man hvalpe , hvalpe fodder blandet op med kogt vand, mener bestemt stadig de drikker mælk hos moderen når de "kun" er 4 uger :o/

  • #3   22. maj 2007 hvis tæven har så svær yverbetændelse er mælk med vand helt ok at give hvalpene, det siger min dyrlæge også... men elles hvalpe foder blødt op i vand og rent vand også...

  • #4   22. maj 2007 Okai.. Det var godt det er fint med vand/mælk..
    Men de havde ingen vand ved siden af.. Så det var vi ude og hente.. Min lillesøster (Som ser dem rigtig tit) fortalte mig at de ikke ville drikke den blanding..


  • #5   22. maj 2007 En tæve har jo flere patter, og den havde forhåbentlig ikke yverbetændelse i dem alle sammen, altså kan hvalpene sagtens stadiog die hos hende, og det gør de også i den alder, normalt. Jeg vil ikke anbefale at man har mælk blandet med vand stående i ret lang tid ad gangen, det er en bakterie samler, men man kan evt give dem mælke erstatning over deres opblødte tørfoder, det har jeg tit gjort, og så skal de have adgang til frisk vand. Det er ikke sikkert at de drikker ad det, men i takt med, at de vokser og vil få behov for mere væske, vil de også begynde at drikke ad vandet.
    I den alder får mine hvalpe opblødt deres tørfoder, inden de spiser det, idet de først da er begyndt at få tænder, så de er ikke så gode til at tygge endnu.


Kommentér på:
Et par ? om hvalpe

Annonce