{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
998 visninger | Oprettet:

Jagthund {{forumTopicSubject}}

Min svigersøn har taget jagttegn og ønsker nu at kigge på hund.
Det skal være mest til at hente i vand, men sådan lidt allround, hvis man kan det?

Jeg har ikke forstand på hverken jagthunde eller jagt, så lidt hjælp kunne være dejligt smiley

Den skal indgå i en familie med 2 voksne, og pt 3 børn smiley ( der kan jo komme flere)

Selv har de nævnt labrador og spansk vandhund


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Tænde en el talve før kl 20.30 500 kr.
  • Rengøring af butik 2.550 kr.
  • Montering af tv ophæng 500 kr.
  • Diverse opsætning 600 kr.
  • Tilstoppet håndvask 840 kr.
  • Opsætning og tilslutning af loftlampe. Lampen er af glas og derfor lidt tung. . 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Jagthund
  • #1   3. feb Han bør snakke med nogle erfarne jægere om hund og hvornår

    Mange jægere får hunden for tidligt og så er begge uerfarne siger min bror

    Han har lab og jeg kan godt sætte dem i kontakt hvis han vil snakke med en rigtig hundemand der træner hund til jagt 24/7 smiley

    Så send bare hans mail på hl5772@gmail.com så skal jeg give ham min brors nummer


  • #2   3. feb Tak smiley

    Jeg finder lige ud af det smiley


  • #3   3. feb Ruhåret smiley smiley smiley

  • #4   3. feb Martine, den har de selv haft talt om også, og jeg ved faktisk ikke hvorfor de er gået fra den igen

  • #5   3. feb En ruhåret hønsehund er bestemt ikke ideelt til det der her skitseres, labrador, Golden eller spaniel vil være gode bud, bare husk det skal være jagt varianter:)

  • #6   3. feb En labrador er jo et oplagt valg smiley

    Ift spansk vandhund, så vær opmærksom på, at der er langt imellem nogen der avles til det formål - de avles primært som familiehund og ellers lidt i øst og vest mellem hyrdning, jagt og diverse. Så selvom de fleste hunde kan lære apportering til husbehov, så ville jeg ikke forvente, at jagtegenskabrrne ligger helt så lige for som med en god retriever.
    - og så synes jeg jeg læste ret meget om gøen, da jeg kiggede lidt på den. Men virker ellers som en sød og sjov lille hund, og dem jeg var rundt at møde (primært på udstilling) virkede som nemme at have med omkring.


  • #7   3. feb Uden tvivl en lab. Det er bare den nemmeste at finde i gode jagtlinjer. Man skal være OBS på om de er for bløde, men det ses som regel tydeligt på forældredyrene om de er meget bløde.

    Lige nu bliver der lavet nogle mega lækre jagtlabber, hvor der er fokus på at de også skal kunne indgå i et familieliv. Tidligere har der været lidt for meget smæk på nogle af dem, så de havde svært ved tiden uden jagter, men det synes jeg det virker til at der er kommet styr på.

    Ved goldens synes jeg der er langt imellem. De findes måske nok derude, men jeg synes dem jeg har set de sidste 5-7 år er af dalende kvalitet ift. sport. Om det også gælder ift. jagt, ved jeg ikke.


  • #8   3. feb Bodil, hvilke spaniels tænker du på?

    Anne, kender du nogle af de opdrættere?


  • #9   3. feb Hvad er der galt med en ruhår ?

  • #10   3. feb Ft springer

  • #11   3. feb Ruhåret hønsehund er en hønsehund, ikke en apporterende hund, den er lavet til at finde hønsefugl smiley der skal bruges en hund hovedsageligt til at arbejde i vand det er så afgjort ikke en ruhårets spidskompetence. oven i det er det ikke nogen nem hund at arbejde med og da slet ikke i en travl børnefamilie smiley

  • #12   3. feb Havde overset det der med "mest vand".

    Dem, du nævner er enormt bløde hunde, og hvis nu svigersønnen er som jeg, vil de på ingen måde egne sig ret godt til ham .. måske man skulle tage det med i overvejelserne ?
    Og så tror jeg også at vi herinde, skal lade være med at lade vores egne utilstrækkelighed udi hundetræningens ædle kunst, komme andre til skade smiley

    De hønseting jeg iøvrigt kender, bor da som almindelige familiehunde når de ikke træner eller går på jagt.
    Man kan jo altså godt træne sin hund til at slappe lidt af, imellem jagt og træning.


  • #13   3. feb Problemet er at mange nye jægere skal lære at gå på jagt og håndtere alt hvad der tilhører og så er det svært samtidig håndtere en hund også

    De ender med hunde der tyvstarter piver forstyrrer og ikke inviteres med på jagter

    Ifølge min bror fører det til nederlag og hård træning ved mange i afmagt

    Så man skal tænke sig om før man får en hund

    Og det råd er jeg tryg ved. Han har en af landets bedste unghunde og ved hvad det kræver og har lavet alle fejlene smiley

    Labben er ikke nødvendigvis nem

    Hans er engelske og helt vild PÅ og den gamle var den brede type og enorm selvstændig

    Det er bare en skam
    Ikke at skynde sig langsomt når det er jagt


  • #14   3. feb Martine, lige netop det at kunne fungere som familiehund også, vægtes meget højt.
    Ungerne elsker hund, og den skal også kunne være god i deres selskab.
    Min datter går heldigvis hjemme, og hjemmepasser sine børn, og de kommer alle til at være en del af hundes liv.

    Jeg går også til dem, så de ved hvad det vil sige at have en jagthund.


  • #15   3. feb Labben er jo et oplagt valg. Jeg har 2 jagtlabber fra samme kennel (men forskellige linjer). Jeg bruger dem dog ikke til jagt, men DCH-programmet. Jeg går dog til retrievertræning og hører snakken blandt jægerne.

    Men som Lens skriver, så overvej om der absolut skal hund til på nuværende tidspunkt. Under alle omstændigheder bør der gå 12-18 måneder før hunden kommer med på jagt.


  • #16   3. feb En hanhund der er godt i jagtlab. (Han har lavet del hvalpe, så måske også en af hans børnebørn?) Highhut's Lynx-Lynx
    De skal undgå "tasco brimstone"
    Ellers er der også hende her der har en tæve der skal have hvalpe til marts.

    Og ellers er team Friis, team Broberg, vejsager gundog.

    Ellers kan de måske kigge i djr på deres hvalpe liste. Og så skal de nok også finde en træner inde for området. Men der er stadig nogle af dem der, der syndes at hunden skal knækkets før den kan trænes… eller sultes...


    profilbillede
  • #17   3. feb Er det pga Stargardt, du siger undgå Tasco Brimstone?

    Enhver ansvarlig opdrætter, der har ham liggende i deres linjer har jo undersøgt for Stargardt og sørger for, at afkom enten er testet eller fri via aner.

    En anden mulighed er at bruge 1 års tid på at holde øje med de hunde, der er med på jagterne. Ser han noget, som han synes arbejder godt, kan han jo spørge hvor den er fra og undersøge nærmere?
    Jeg ved, at min opdrætter har solgt en del hvalpe på den slags henvisninger.


  • #18   3. feb Jamen jeg synes også at han skal ud og kigge hvad træningen overhovedet indebære. Jeg er lidt i tvivl om han ved hvor stort et arbejde det er, men der må jeg informere også, så godt jeg kan smiley

  • #19   4. feb Det er fordi at på jagt er der jo andre dyr involveret og har du ikke styr på hunden så inviterer folk ham ikke med...

    Mange jægere går enorm meget op i etik også og en dårlig hund kan ødelægge en hel jagt


  • #20   4. feb Hvad med en Engelsk Springer Spaniel. Ikke Ft. Jeg har flere kunder, der også har en Engelske Springere som jagthund/familiehunde, og de er vældig begejstrede. Det er jo en stødende og apporterende hund, der som udgangspunkt er glad for vand også. Den kører jo ikke så højt gear som Ft men er alligevel en aktiv hund.

  • #21   4. feb En ft tror jeg heller ikke lige bliver min anbefaling til dem, men den engelske havde jeg lige glemt.
    Følger en der har den som servicehund. Super lækker race


  • birgit n
    birgit n Online Tilmeldt:
    feb 2011

    Følger: 34 Følgere: 7 Emner: 39 Svar: 1.485
    #22   4. feb Ruhåret

  • #23   4. feb Det er ikke så mærkeligt at labberne er så udbredte som de er blandt jægere og andre der træner/arbejder med hunde. Der ER altså bare en virkelig fed race til rigtig meget forskelligt smiley Lab af jagtlinier er ret ideel til den beskrevne opgave. Jeg kender nogle stykker der går på jagt med jagtlabber. Det behøves ikke være en overvimmer tyndbenet hund, der er megablød og nemt klapper sammen. Min bedste veninde har en ret skøn en af slagsen som hun bruger til både 'trykjagt' på råvildt (hvilket han er ret suveræn til) og som vandapportør. Han er ikke en meget højtkørende jagtlab og han er lidt i den 'tungere' ende. Hun bliver inviteret med på jagter som hundefører fordi hunden er virkelig god til sit arbejde. Hunden er ikke specielt blød, men kan godt tåle at der bliver råbt lidt omkring ham. Som familiehund er den helt og aldeles nem og ukompliceret. Mit indtryk fra både jægere med labber og træningskammerater der bruger jagtlabber i DcH programmet er at det ikke er vildt svært at finde en rigtig god jagtlab.
    Det er lidt noget andet med goldens. De golden jagtmodeller jeg kender i DcH programmet. Det virker somom den kan være lidt af en mundfuld. Og så har de desværre nærmest allesammen en eller anden skavank (allergi som topscore.
    Racer som spansk vandhund og den slags ville jeg gå udenom; det bliver alt for svært at finde en hund med en eller anden form for garanti for at egenskaberne man skal bruge på jagt rent faktisk stadig findes.
    Med Engelsk Springer er mit indtryk at man skal man kigge sig rigtig godt for fordi der er mange der er komplet 'driftforladte' og så bliver det virkelig op af bakke at bruge hunden på jagt.


  • #24   4. feb Hvad med Kleiner Münsterländer? Dem er jeg altså ret forelsket i.

    Jeg ved godt, at det - ligesom den ruhårede - primært er en hønsehund, men som samtidig er glad for både vand og apportering.


  • #25   4. feb Det virker på mig helt skørt at ville vælge en standart engelsk springer spaniel, det er godt nok op af bakke at få en bare nogenlunde god jagthund ud af det! Næsten lige så skørt som at foreslå en ruhåret hønsehund til en ny jæger, som fortrinsvis vil på andejagt;) og som oven i købet har nul erfaringer i jagthund;(


  • #26   4. feb Både Breton og Kleiner er stående hønsehunde som er rimelig nemme at arbejde med, blide og nemme i huset, men ingen af racerne er oplagte til andejagt,når nu det er det der har førsteprioritet så virker det fjollet ikke at vælge en af de racer som er lavet til det;)

  • #27   4. feb Nogle kenneler og træner tilbyder også at man kan købe en "færdig trænet" jagthund. Måske det kan være noget? Så ved hunden, så skal han "bare" lære det. Eller måske prøve at komme ud på en jagt og se hvordan hundefører gør.

    Jeg ser rigtigt mange der kun er hundefører på jagten og en anden der skyder. Så de ikke både skal stå med givær og en hund der gerne vil hente.


  • #28   4. feb Træk vejret, Bodil smiley

    Det er da mere “skørt” at foreslå en alt for blød hunderace til en person, der ikke fungerer med sådan en hundetype - det ER sket, at folk har udviklet sig med deres hund.

    Som jeg skrev - jeg så ikke det med vandet og … lad nu ikke dine egne manglende evner, være tegnende for andre, der ikke er så begrænsede lige på det punkt..


  • Indica J
    Indica J Tilmeldt:
    jan 2025

    Emner: 3 Svar: 43
    #29   4. feb Det er ikke meget jeg ved om jagtracer, så nu spørger jeg her smiley
    Hvordan med en Irsk Setter?


  • #30   4. feb Irsk Setter smiley smiley smiley

  • Indica J
    Indica J Tilmeldt:
    jan 2025

    Emner: 3 Svar: 43
    #31   4. feb Sådan har jeg det også Martine, det er en fantastisk hund smiley
    Min morfar var skovfoged og havde Irsk Setter smiley

    Sådan en drømmer jeg stadig om.


  • #32   4. feb Irsk setter er jo en decideret hønsehund, den går meget sjælden i vand og er en meget specialiseret race lavet til store søg efter agerhøns og fasaner,faktisk apporterer den sjældent det har man retrievere med til smiley at anbefale den her svarer lidt til at anbefale den til bidearbejde smiley
    Men jo det er en utrolig køn, blid og venlig hund;) det stik modsatte af en ruhårede hønsehund som kan bruges til andet en hønsejagt;) men som bestemt heller ikke er oplagt til andejagt.
    Jeg tænker faktisk at det vil være smart at lade være med at anbefale racer til noget man ikke aner noget om.



  • #33   4. feb Eller måske en af de andre retriever? Jeg følger en gude smuk Golden af jagt linjer! Og så en flat. Og så også nogle troller, men de er vist meget svære at finde gode linjer.

  • Jan M
    Jan M Tilmeldt:
    jan 2025

    Svar: 2
    #34   4. feb Hej,- jeg er selv hundeføre og har da gjort mig lidt tanker.
    1. Skal det være en stående hund eller en drivende hund ?
    2. Første gangs hundeføre ?
    3. Skal den indgå i familien med børn ?
    I så fald, ville jeg kikke på Labrador eller kliner Munsterlænder. Begge hunde er glade for vand.

    Lige et lille trænings tips med på vejen: Inden hvalpen ankommer, skal der rulles aviskøller som placeres med en i stuen, en i soveværelset og en i køkkenet.
    Når hvalpen ikke gør som du ønsker, tager du øjeblikkeligt en kølle og slår DIG SELV oven i hoved. Fordi DU har gjort noget galt.
    Det er nemt at blive frustreret når man træner hund. Men husk, hunden kan det hele. Det svære er, at få den til at forstå, hvad du ønsker af den.
    Med det på plads, kan du glæde dig til mange mange år med en god jagt kammerat.


  • #35   4. feb Jan, den der er bare så god!

  • Indica J
    Indica J Tilmeldt:
    jan 2025

    Emner: 3 Svar: 43
    #36   4. feb Det var sådan set heller ikke tænkt som et forslag, men som et spørgsmål for at blive klogere på hvordan en Irsk Setter bruges på jagt.

  • Mathias M
    Mathias M Tilmeldt:
    okt 2018

    Følgere: 5 Emner: 13 Svar: 379
    #37   4. feb Jagt Golden.. og der er endda flere gode opdrættere i dk smiley

  • #38   4. feb Jeg har luret et par hjemmesider med engelsk springer. Ser de bliver brugt til jagt, så er det helt umuligt?

    De er faktisk lidt hooked på stor puddel også.


  • #39   4. feb Jan

    Spørgsmål 2 og 3, er svaret ja
    Spørgsmål 1 ved jeg ikke. Det må jeg spørge om


  • #40   4. feb Skulle lige til at spørge hvorfor ingen har anbefalet puddel

  • #41   4. feb Puddel har det med at fjolle rundt pludselig ved jeg

    De har svært ved at holde fokus - mange af dem. Så man skal nok til udlandet og kigge linjer meget grundigt

    En trænet hund er rigtig dyr og det er ingen garanti at den kan arbejde med ny ejer hvis denne ikke kan tingene i forvejen og selv skal lære

    Min brors engelske labber er heller ikke bløde - jeg er enig i at der er linjer som virkelig kan arbejde og som har stort mod

    Jeg ville vælge sådan en
    Især som ny - hvis man ikke vil vente et år og få med på jagter og se hunde og linjer og vælge derefter



  • #42   4. feb Jeg træner jo altså DcH program sammen med temmelig mange labber af jagtmodeller. Fede hunde, der bare kan blive ved og ved og ved. Super samarbejdsvillige, fokuserede på opgaven og lærenemme. Det jeg altid har syntes kunne være lidt trælst var 'vimseriet' - og nu har jeg så fået en vimsende dober så nu har jeg lært at leve med vimseri smiley
    Jeg oplever ikke at de labber er hunde, der klapper sammen eller står af, hvis de møder 'modgang'. Så gør de sig bare endnu mere umage.
    Pudel kunne i princippet sikkert også bruges, men det er vist ret svært at finde en der har egenskaberne i behold smiley
    Mht Kleiner Münsterlænder så bander min veninde lidt over en. En gut i det konsortie hun er med i har købt sådan en: Han fik sit jagttegn for et par år siden og nu har købt jathund - og har fået sin sag for. Den er lynhurtig og har meget vildtinteresse så han slås lidt med at den jager de forkerte ting og på de forkerte tidspunkter smiley


  • #43   4. feb Hvor er det spændende læsning og blive lidt klogere, eller bare lære lidt smiley

    Jeg tror det som bekymre mig mest er, at jeg ikke synes han er fuldblods jæger smiley forstået på den måde, at så tit er han heller ikke afsted.
    Det kan sagtens ændre sig, men er bange for at de får en hund der ikke kan trives i det.


  • #44   4. feb Jeg tror det som bekymre mig mest er, at jeg ikke synes han er fuldblods jæger smiley forstået på den måde, at så tit er han heller ikke afsted.
    Det kan sagtens ændre sig, men er bange for at de får en hund der ikke kan trives i det


    Man kan også lave andet med hunden.
    Kender en jæger som bruger deres Lab til jagt og konen gåt DCH program med den


  • #45   4. feb Vær obs på at ft springer stambogsførers i DKK som engelsk så lad være med at gå galt i byen der

  • #46   4. feb Anni, min datter vil faktisk gerne gå til noget træning med den. De ønsker faktisk at hunden bliver en aktiv for hele familien smiley



  • #47   4. feb Staff mom hmmm Næh det tænker jeg da ikke. Mine kunder er overordentligt glade for deres Engelske Springere. Den ene kunde har haft andre racer også, men springerne var de bedste.
    Det er vel også et spørgsmål hvilken psyke man ønsker. Skal det være en fuldblods jagthund eller skal det være en god anstændig jagthund til nogle jagter om året.
    Da jeg for 28 år siden tog jagttegn, var jeg helt forgabt i den tyske langhår. Skulle jeg vælge nu, blev det helt 100% en Italiensk Spione, men den har et meget bredt sæg og fordrer store områder.
    Storpudlen kan jeg sagtens forstå. Igen er det en 100% jagthund man vil have, eller skal den "bare" være anstændig. Jeg er jo typen der ikke gider have dem som mange andre har smiley


  • Mathias M
    Mathias M Tilmeldt:
    okt 2018

    Følgere: 5 Emner: 13 Svar: 379
    #48   5. feb En jagthund behøver skam ikke gå på jagt hele tiden..
    jeg har selv jagthund og går kun på jagt engang imellem. Resten af tiden er jagthundene normale familiehunde.. de kan lide lange løbe og gåture, spor eller lidt hyggetræning med lydighed eller jagttræning eller tricks..
    men gode gå/løbeture og ud og bruge næsen lidt (spor eller bare finde aftensmad i haven) så er de rigeligt tilpasse. Man kan jo også inddrage familien i at gemme dummy eller godbidder rundt omkring. Det er god og meningsfuld aktivitet som også er sjovt at have børnene med i.
    jeg har lab, ruhåret og gammel dansk hønsehund. smiley

    De apporterende jagthunderacer er altså ret nemme familiehunde - de skal bare bruge næsen, have gode gåture og så passer de rigtig fint ind når de ikke er på jagt.
    De vil dog gerne bære på ting hele tiden også vaske tøj og legetøj smiley


  • #50   5. feb Det er vist de færreste jagthunde der er afsted hver week-end i jagten smiley Min veninde er afsted 1-2 gange om måneden i sæssonnen med sin labbe. Resten af tiden er han alletiders familiehund smiley
    Jeg har en god træningskammerat i DcH programmet. Hun træner med en jagtmodel lab i A-klassen. Hendes mand bruger hunden til jagt. Det kan fint kombineres.
    Ja, der findes mange virkelig spændende racer som potentielt ville kunne bruges men så er der endnu mere man skal sætte sig ind i som ny. Der er måske lidt meget at gabe over at sætte sig for at ville have en spansk vandhund, spinone, stabyhound, pudel (find selv på flere), finde en med egenskaberne i behold og samtidig være ny inden for hundetræning og jagt. Gå med det lidt mere sikre fx. lab, golden, ruhåret, kleiner, ft springer. Der er jo sket det sammen med rigtig mange af jagtracerne som der er sket med fx Dobermann; det at finde en der har brugsegenskaberne i behold er ikke helt nemt smiley
    Et andet aspekt som man kan opleve, når man har en race som ikke er specielt almindelig i en eller anden sammenhæng, er at man står lidt mere alene med sin træning. Altså ikke fordi folk ikke gider træne sammen med en, men fordi den måske har nogle 'særheder', som dem der træner med de mere gængse racer ikke lige har set før og som de ikke lige ved hvad de skal stille op med. Det er sådan jeg har haft det med Irsk Terrier og lydighedstræning smiley Det er OK når man kender racen ud og ind og har trænet i 100-år-og-en-madpakke. Så ved man godt at 'ahhh lige det der vil ikke være nogen god ide med min hund, men modificeret til xxxx, så kan det nok godt virke'. Men at stå der som ny på flere fronter er et lidt stort benspænd for sig selv.
    Det bedste er nok om din svigersøn (og datteren smiley ) tager med ud på jagter og ser de hunde der bruges og til hundearrangementer i jagtforeninger (de har jo også prøver og konkurrencer smiley ). Så kan de møde hundene og deres ejere og snakke med dem og danne sig et billede af hvad der passer til dem.
    I den jagtforning vi deler parkeringsplads med er der fx apporteringsprøver og nogle raceforeninger arrangere træningsdage og prøver derude. Fx er der en gang i mellem pludselig en masse Breton'er; de låner areal til træning - og hygge med madkurve - en gang imellem, så kan man møde dem og snakke med deres ejere smiley De hunde jeg ser på jagtforeningens træningshold er labber, goldens, flattere, springere (ligner FT), kleiner og grosser munsterlænder og så hønsehunde (både ruhåret og korthåret).
    Nu jeg tænker mig om så er der faktisk en del i mit lokalområde, der bruger flat coated som jagthund og jeg træner da faktisk rally sammen med en, der både bruger sin flatter på jagt og til rally. Så måske også en mulighed smiley


  • #51   5. feb Louise, det er jagt nogle gange om året smiley

    I skal vide at jeg læser hver en kommentar, men svært at nå og svare alle smiley
    ( jeg er i gang med at pakke)

    Jeg vil helt sikkert anbefale dem at tage ud og kigge træningsteder og opleve hvad træningen overhovedet går ud på, og få talt lidt om de forskellige racer.

    Tusind tak alle sammen


  • #52   5. feb Markprøver i forskellige specialklubber kan også være et godt sted at se hvordan forskellige typer hunde arbejder (og håndteres) - hvis han har en smule interesse i hundearbejdet, er der sikkert noget af det der tiltaler ham mere end andet smiley


Kommentér på:
Jagthund

Annonce