792 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
8 Svar
Royal Canin vs Royal Canin Expert/vetenarian? Royal Canin vs Royal Canin Expert/vetenarian?
Hej HG
Jeg har tidligere fodret min tæve med Royal Canin foder, men efter hendes sterilisering tidligere på året skiftede jeg til Hill’s Weight Control. Det har dog medført at hun har virkelig meget afføring (næsten så hun dårligt kan holde sig en arbejdsdag, og det synes jeg er synd) og det var ikke et problem på RC.
Jeg kigger så på RC foder til steriliserede hunde, og kan se at de kører med to varianter - enten den “almindelige” Sterilised og så en Expert/Vetenarian variant Neutered.
Er der nogle kloge hoveder der kan forklare mig forskellen på de to produkter?
0 synes godt om
jan 2006
Følger: 2 Følgere: 83 Hunde: 5 Annoncer: 1 Emner: 369 Svar: 14.658
Jeg ringer altid direkte til dem, når der er noget jeg er i tvivl om
mar 2009
Følger: 67 Følgere: 135 Hunde: 9 Emner: 159 Svar: 12.787
Begge indeholder mere majs end andet. Hunde optager virkelig dårligt majs.
Jeg kan anbefale lidt undervisning i hvorfor "light tørfoder" i mange tilfælde får helt den modsatte effekt end ønsket. Hundefodernørden taler om det i flere webinarer. Det er ganske spændende.
nov 2012
Følger: 94 Følgere: 214 Hunde: 4 Emner: 288 Svar: 8.226
Jeg har en kastreret hanhund og han har altid fået helt normal hundefoder, og har aldrig haft problemer med det.
Jeg ved der kan være grunde til at man går efter special foder, men hvis hunden fik et foder inden den fungerede på, er det vel bare at fortsætte med det
aug 2007
Følger: 40 Følgere: 81 Hunde: 8 Emner: 524 Svar: 12.619
Sheena blev steriliseret for hmmm... 5-6 år siden, men får stadig alm foder, og får faktisk det samme, som de to intakte hanhunde, jeg har.
Hun er ikke overvægtig, og har stadig smuk pels
jan 2006
Følger: 2 Følgere: 83 Hunde: 5 Annoncer: 1 Emner: 369 Svar: 14.658
Når du nu tilsyneladende er så dygtig mht foder - og at RC åbenbart kun er venlige, fordi de prakker folk et skodpræparat på .. så bliver jeg nysgerrig og vil da gerne høre, hvad sådan en foderekspert som dig, fodrer med ?
jul 2006
Følger: 34 Følgere: 967 Hunde: 8 Emner: 243 Svar: 9.443
Måske en anden slags protein kilde, måske en større mængde af et eller andet og så ville jeg nok prøve en periode på det gamle foder. Hvis det retter sig ved det ville jeg tænke at der måske ligger lidt intolerance overfor de forskellige indhold..
Det er jo hverken dyrlæge arbejde eller seriøs videnskab, men en lille lomme-undersøgelse der måske kan pege dig i en rigtig retning
feb 2013
Følger: 9 Følgere: 25 Hunde: 3 Emner: 86 Svar: 7.578
Og ja, RC er altså et mærke der bringer virkelig stærke følelser frem
Finken på billedet er 3 år gammel og steriliseret for lidt over 1 år siden - hun er ikke sådan rigtigt blevet overvægtig
jan 2006
Følger: 2 Følgere: 83 Hunde: 5 Annoncer: 1 Emner: 369 Svar: 14.658
TOTW har jeg prøvet - hundenes energiniveau røg ned.
Det er nok ikke så vigtigt for en familiehund, for min konkurrencehund er det essentielt.
De holder bare ikke energi på kornfrit. Hvorfor ved jeg ikke, men det dur ikke til en dem.
Royal Canin vs Royal Canin Expert/vetenarian?