777 visninger
|
Oprettet:
Demonstration {{forumTopicSubject}}
Nogen son ved hvordan det går det de demonstrationer imod dyremishandling som skulle foregå i Århus og København.
jan 2007
Følger: 41 Følgere: 39 Hunde: 5 Emner: 69 Svar: 998
jan 2007
Følger: 41 Følgere: 39 Hunde: 5 Emner: 69 Svar: 998
jun 2005
Følger: 84 Følgere: 76 Hunde: 5 Emner: 119 Svar: 8.030
nov 2007
Følger: 33 Følgere: 46 Hunde: 3 Emner: 182 Svar: 2.661
okt 2006
Følger: 66 Følgere: 62 Hunde: 7 Emner: 274 Svar: 4.722
Protestmails sendes rundt, underskriftindsamlinger bugner, og en demonstration foran Christiansborg er under forberedelse. Dyrevenner over hele landet raser, efter at ekstrabladet.dk tirsdag kunne fortælle, hvordan Dansk Dyreværn Århus blev tvunget til at udlevere en hund, som i første omgang kom ind, fordi dens ejer havde mishandlet den groft.
Hunden, en ung labrador ved navn Trold, blev indleveret hos en dyrlæge, efter ejeren havde forsøgt at skære halsen over på den.
Stærkt blødende fra et stort sår i halsen blev den indlagt og syet sammen, hvorefter den blev fragtet til dyreinternatet i Århus. Men efter en måned fik personalet besked på at udlevere hunden - til ejeren.
Nu er det nok!
Adskillige mennesker har kontaktet internatet med tilbud om at købe hunden fri fra dens bøddel. Men uden held. Manden ønsker selv at beholde sin hund, og det ulykkleige personale havde intet andet valg end at udlevere hunden.
Men nu vil dyrevennerne gå andre veje.
- Nu skal der ske noget. Nu kan vi ikke længere bare se på, siger Berit Iversen, der læste om Trold på ekstrabladet.dk. Hun har i samarbejde med andre dyrevenner og med støtte fra Dansk Dyreværn Århus sat gang i en underskriftindsamling for regulært et dyreværnspoliti.
- Vi har været ude ved en masse dyrlæger, og de har allesammen støttet op om det. De er enige i, at der må gøres noget nu, siger hun.
Gruppen af dyrevenner er desuden ved at arrangere demonstrationer i både Århus, Odense og foran Christiansborg i København.
Vi startede tilmeldingen i går formiddags, og vi har allerede fået mere end 1000 tilmeldinger, siger Berit Iversen, der selv har to hunde, som blev mishandlet, før hun fik dem.
Politiet tager fejl
Også hos Dansk Kennel Klub er man forargede over den manglende omsorg for hunden i denne sag.
- Det er naturligvis rystende, at en hund udsættes for en psykisk syg ejers ukontrollerede raseri. Men det er i virkeligheden langt mere rystende, at Østjyllands Politi ikke har håndteret en sådan sag rigtigt, siger kommunikationskonsulent Vibeke Knudsen, fra Dansk Kennel Klub.
- Blandt danske hundeejere oplever vi desværre stadig ofte, at politiet ikke tager hånd om sager med hunde. Enten kender de ikke lovgivningen, eller også nedprioriterer de sagerne, og begge dele er uacceptable. Det er levende væsner, vi har med at gøre – ikke løsøre, fortsætter hun.
Det har - trods adskillige forsøg siden mandag - ikke været muligt at få en kommentar fra Svend Åge Nielsen, som leder sagen hos Østjylland Politi.
På www.hundegalleri.dk kan man læse mere om de planlagte demonstrationer.
Demonstration