679 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 3 Svar

Hvor der dog generaliseres.. Hvor der dog generaliseres..

Her på HG.
Jeg læste lige et indlæg, hvor der var set nogle hvalpebilleder hvor de små gik i halm, og straks blev det til synspunktet `stakkels staldhunde, der er ødelagte for altid`.
Sikken en snæversynet indstilling. Det er ligesom at.. alle muskel/kamphunde`er farlige/potensforlængere, blandingshunde er ringere/dårligere end tavlehunde, små selskabshunde er påklædningsdukker for barnløse piger osv..
Jeg har i mit lange liv med hunde set bla. opdrættere med fine præmiehunde, hvor hvalpene levede alle 8 uger i en kasse under kældertrappen. Men har også mødt `staldhvalpe`der måske nok sov i halmen, men hver dag deltog i familiens liv på gården.
Prøv seriøst at se hver sag for sig, og brug jeres sunde fornuft, så lærer I nok med tiden at, skille skidt fra kanel.


 
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
00:00
/
00:33
LIVE

Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet

NOW PLAYING

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskiftning af tagplade 1.200 kr.
  • Udskiftning afdørhåndtag til altandør 1.200 kr.
  • Altandør 1.150 kr.
  • Tætning af ovenlys vinduer 1.000 kr.
  • Ophæng af stort spejl i opgang 500 kr.
  • Hænge TV op, hænge hylde op og hænge gardiner op 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvor der dog generaliseres..
  • #1   27. dec 2007 Har ikke lige set det indlæg men jeg kan kun gi dig ret i det du skriver..

  • #2   27. dec 2007 Hej reese, Dit indlæg er ensporet mht. staldhunde.
    Det var bare det jeg blev inspireret af, og jeg påpeger desuden også andet, der ikke vedkommer din tråd.


  • #3   27. dec 2007 Jeg vil egentlig helst undlade at deltage i nogle af trådene herinde, men kan ikke lade være i denne, da jeg ikke kunne være mere enig med Anette J..

    Jeg synes omgangstonen herinde tit udvikler sig til at blive meget grov, når man ikke er af samme mening, som "jeg har avlet hunde i så og så mange år, og ved derfor det hele"-brugere..

    Jeg er uenig med en masse herinde omkring muskelhunde, tavleløse hunde og blandingshunde. Og er gang på gang blevet sablet ned, for at være af en anden mening..
    Synes der skal være plads til alle herinde, og ingen skal gøre sig til dommere eller lege politi overfor hvilke beslutninger en anden person har taget.


Kommentér på:
Hvor der dog generaliseres..

Annonce