{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Vorte på tungen
  • #1   23. feb 2008 Det kan være mundhulevorter.. Det har Aamina lige haft. Det smitter som bar fanden, så smut du hellere til dyrlægen

  • #2   23. feb 2008 Det hedder også papilomatosevirus

  • #3   23. feb 2008 Det kan også være unghunde vorter og de smitter ikke, men tag til dyrlæge alligevel. Det kan jo være både det ene og det andet.
    Mih gamle tæve på næsten 12 år havde det for et par år siden, det er så ikke normalt at gamle hunde får det.
    Hun fik dem fjernet og der har ikke været noget siden


  • #4   23. feb 2008 Der er noget hos GDérne (ved ikke om det er det samme som unghundevorter) som hedder hvalpevorter og de smitter HEEELT vildt!!!
    Det er en virus, som springer på hvalpe og unge hunde, hvis immunforsvar ikke er så stærkt endnu.

    Hvis det er sådan nogen, så er der ikke andet at gøre end at vente et par måneder, holde hunden fra at overslikke andre hunde (iær hvalpe) og så forsvinder de lige så hurtigt som de er kommet. Og så kan de IKKE fåes igen!!

    Man skal IKKE begynde at få dem fjernet, for så kan de sprede sig heeelt vildt. Har set skrækbilleder hos vores dyrlæge, da en af vores hunde fik et par vorter.


  • #5   24. feb 2008 Tak for alle svarende, han skal til dyrlæge på fredag så må de kigge på det.
    Jeg ved heller ikke om vorte er det forkerte ord at bruge, altså den er hvid og sidder så det faktisk ligner den er en del af tungen og så er den helt hård at røre ved, men nu må jeg se hvad de siger det kan være.


Kommentér på:
Vorte på tungen

Annonce