721 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 17 Svar

Chihuahua på flugt i Holstebro, hjæææp Chihuahua på flugt i Holstebro, hjæææp

Hjææææææææælp.

Min søster er lige kommet herned fra Holstebro med en skrækkelig historie.

Udenfor hendes kollegie stod en lille forskræmt chihuahua. De prøvede at lokke den til sig, men den var så skræmt.

De ringede til politiet, og det kunne/ville de ikke gøre noget ved. Men de kunne jo prøve at fange skidtet. Så kunne de ringe til falck, så ville de hente den. Men det var jo umuligt, da det stakkels dyr var så bange.

De prøvede alligevel at tage sagen i egen hånd, og fange det lille kræ, men staklen smuttede ind under en låge og forsvandt. De gik rundt for at lede efter den, men den var væk.

De ringede til Falck, men de kunne ikke gøre noget, det var politiets opgave. Så ringede de til Holstebro Dyrehospital, de sagde også at det var politiets opgave. Til sidst ringede de til Dyrenes Beskyttelse for at høre hvad retningslinjerne er. De sagde at der ikke er nogen retningslinjer, men mente det var politiets opgave.

Nu er de så kommet herned, men skyldfølelsen tynger dem, og jeg fik det såååååååå dårligt over ikke at kunne gøre noget.

Så hjælp, bor du i Holstebro nær banegården, Rendsborggade og Ringparken, så hold øje med en lille korthåret rød/lysebrun chihuahua. Håber I kærlige hundevenner vil hjælpe smiley

God weekend og god jagt smiley


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte stikkontakt 1.550 kr.
  • Vandhane skal strammes fast 650 kr.
  • Udskifte en wifi-stik som er gået i stykker. Har købt det nye som skal sættes i. 700 kr.
  • Stoppet toilet 1.700 kr.
  • Sætte lamper op. 700 kr.
  • Grundig rengøring af 1 værelses lejlighed på Amager 1.050 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Chihuahua på flugt i Holstebro, hjæææp
Kommentér på:
Chihuahua på flugt i Holstebro, hjæææp

Annonce