{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.934 visninger | Oprettet:

Legeplads slagelse dyrehospital {{forumTopicSubject}}

Mødte en sød dame en dag i slagelse anlæg og hun fortalte om at der var legeplads for hvalpe og unghunde på slagelse dyrehospital hver torsdag lige nu er det pt rykket til om mandagen læste jeg lige idag. det koster 55kr pr gang (1 time) eller 5turs kort for 250kr


Er der nogen herinde fra der har kommet der ellr kommer der stadig og er glade for det??

Tulle viser stor interesse for at ville lege med alle hunde hun møder så derfor tror jeg det ku gavne hende at have nogen at kunne krudte af med..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardinstang 250 kr.
  • Montere en kattelem i en dør 1.000 kr.
  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Legeplads slagelse dyrehospital
  • #1   25. aug 2008 er det hvalpemotivation? eller blot legetid?

    hvis det blot er leg synes jeg det er dyyyyrt..


  • #2   25. aug 2008 Jeg er da også intresseret i at hører mere, jeg har jo en vaps på 13 uger som savner legekammerater og bor lige op af slagelse = )

  • #3   25. aug 2008 DKK i Vejle havde også hvalpelegestue, det kostede 30 kr pr gang og er IKKE hvalpemotivation, men simpelthen en dag om ugen hvor en flok hvalpe der er for små til hvalpemotivation mødes til en omgang leg overvåget af en DKK hvalpemotivation instruktør

  • #4   25. aug 2008 (link fjernet)

    syntes ikke jeg kan finde noget om det på kreds2's hjemmeside, men det skader ikek at skrive og spørge smiley


  • #5   25. aug 2008 "...leg overvåget af en DKK hvalpemotivation instruktør"

    Lige netop den person vil jeg gerne betale penge for at have til stede...
    - men er det bare tanter der lader deres hvalpe spæne rundt vil jeg intet give..


  • #6   25. aug 2008 og og og ... leg 1 time er dælme længe for små hvalpe =/

  • #7   25. aug 2008 jeg kan ikke huske hvor lang tid det var, mig og Lilyl nåede det kun 1 gang, det er svært at nå til Vejle for mig på en hverdag når kæresten ikke gider kører /lade mig låne bilen..

    Men jeg finder lige ud af det, men det står på hjemmesiden smiley


  • #8   25. aug 2008 (link fjernet)

    Der står ca. 1 time, men vi havde også en lille smule fri træning osv, og træning i at gå væk fra hvalpen så den kunne lege selv,, Da de fleste hvalpe var faldet ned og begyndte at blive trætte var der fælles drikkepause og så fik vi "fri" (altså vi kunne tage hjem ;))


  • #9   25. aug 2008 tanja - det du beskriver er jo hvalpemotivation hvor i rent faktisk bliver trænet i at omgåes jeres hvalp og hinanden...
    - det er jo ikke "bare" leg..


  • #10   25. aug 2008 Det er ikke DKK, men en hundeadfærdsterapeut fra Irene Jarnved´s skole der har det.
    (link fjernet)


  • #11   25. aug 2008 Nina - nej, det er babylegestue, der står der ca. 1 time..

    Jeg har ikke været til hvalpemotivation med hund endnu, det skal jeg onsdag..


  • #12   25. aug 2008 tanja - kald det hvad du vil, er der træner på der lærer fra sig er det jo træning; for hvalpe - motivation..

  • #13   26. aug 2008 Dette er noget af det der står om det:

    Ud over mulighed for at lege med andre hvalpe på samme alder og råd om almindelig pasning og pleje, gives der gode råd og vejledning i, hvordan hvalpen socialiseres og præges på bedste måde. Målet med deltagelse i en hvalpeskole er, at give hvalpene en god start, som gerne skulle medføre at adfærdsproblemer senere i livet forebygges. Derudover synes hvalpene som regel, at det er sjovt at få mulighed for at lege med andre hvalpe.

    Bjæf fra Mette Holmgren.
    ---------------------------------------

    Når jeg ik rigtig kan finde sån rigtig flere at tulle kan møde og lege med er dette min eneste mulighed for jeg mener det min pligt hun får lov at lege med andre hvalpe og lærer at de søde og gode:)

    Iøvrigt syndes jeg det er super Mette er der og kan vejlede osv, det er jo det man betaler for sådan set.

    Og de fleste steder er hvalpe under 6 mdr for små til træning så det her er jo godt, så de stadig møder andre hunde..

    Jeg syndes ikke en time er meget, hvis vi siger der er tyve hunde derude og flere vil snakke med mette, tager det jo også tid:) hvor hunden måske er trukket ud fra legen også:)

    Ja det mange penge, men igen som mange andre herinde altid skriver hvad foder dyrlæger osv angår, er det vel ik prisen men hundens liv der betyder mest:)



  • #16   26. aug 2008 Mopsejer R
    Jeg har hørt godt om hendes hvalpelegestue, det jo en god og kontrolleret måde at lade sin hund være sammen med andre på. Hun støtter jo op og kommer med råd- det er ihvertfald det jeg har hørt. Så det synes jeg HELT sikkert du skal gøre brug af- man har brug for så mange råd som man kan få når man er hvalpeejer. Det havde jeg ihvertfald- ville ønske at der havde været det i KBH, da jeg boede der da min hund var hvalp. Jeg vil mene at pengene er rigtig godt givet ud.


  • #17   26. aug 2008 Nina - nej det er det ikke.. ikke når man møder op og er til babylegestue, det var slet ikke meningen vi skulle træne, men det var en exstra service at vi gav.. jeg går til hvalpemotivation her i Fredericia som det første hold i DKK

    Hvis du gider klikke på linket kan du også klikke dig frem til at hvalpemotivation og babylegestue er 2 forskellige ting


  • #18   26. aug 2008 Mange tak smiley

    Jeg vil helt klart prøve det, for er sikker på det sundt for tulle:)

    og os rart at møde andre hundeejere og få sig en snak:)







  • #19   26. aug 2008 Har forresten lige ringet til dem og det starter ik op med sikkerhed den 1sep, da hende der skal starte det op desværre er sygemeldt, men de ringer mig op når det starter op igen og siger hvornår og de håber det blir om mandagen men er ik sikre endnu.
    desværre.. havde lige håber jeg ku komme der næste uge så:(


  • #21   26. aug 2008 Ja jeg syndes os det øv, men skriver herinde når de ringer og siger hvornår de starter op, og man kan jo selvføgelig ik gøre for man blir sygemeldt:( men er bar super ærgeligt.. det havde været så hyggeligt at prøve:)

Kommentér på:
Legeplads slagelse dyrehospital

Annonce