1.181 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
8 Svar
Fox terrier info + pris ved dyrlæge Fox terrier info + pris ved dyrlæge
Jeg kan simpelthen ikke finde noget ordentlig info om den race på internettet??
Har i dag købt en 4-5 mdr gammel hvalp af blandingen foxterrier og Jack russel terrier, og vil nu egentlig gerne have lidt info om den race (Er vokset op med en fox terrier/dansk svensk gårdhund, men vil gerne vide mere)
Hun skal vaccineres og chippes og et sundhedstjek nu jeg er der - nogle der har et bud på hvad det koster? (Ringer til dyrlægen i morgen tidlig..)
Håber meget på hjælp
0 synes godt om
maj 2008
Følger: 14 Følgere: 11 Hunde: 5 Emner: 55 Svar: 1.285
Ved ikke hvad chippen koster men vac. ca. 400 kr
mar 2009
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 14 Svar: 35
Okay, så blev jeg det klogere
maj 2008
Følger: 14 Følgere: 11 Hunde: 5 Emner: 55 Svar: 1.285
Hvis du går ind under racerne, er der nogle links prøv at se på dem der er også til opdrættere.
Kan godt se der ikke står lige så meget som under min race
mar 2009
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 14 Svar: 35
Men har da også fundet ud af lidt
nov 2004
Følger: 62 Følgere: 57 Hunde: 2 Emner: 881 Svar: 10.752
' 'Det er en LIVSNYDER af største kaliber!!! Den vil ikke gå glip af noget.
Derfor besidder den ikke en schæfers udmygende sind med hensyn til træning - hvis ikke det er spændende og hvis vi hele tiden skal lave det samme så jeg keder mig - så kan jeg da finde på noget spændende selv!!!
MEN.....den kan sagtens lære både lydighed og agility men det kræver en dygtig og spændende leder der kan fastholde hundens opmærksomhed.
Som opdrætter af Glathåret Fox Terrier kan jeg kun anbefale denne skønne udadvendte glad familiehund som elsker det aktive liv du kan tilbyde.
Jack og Parson er nok lidt mere aktive men alt er relativt.
DS er ikke en terrier men stammer fra pinsher familien den er derfor også meget anderledes end foxén i sin udforming. Foxén kendetegnes ved sit lange smalle hoved med sine øre højtansat i kip - der giver det årvånge og frække udseende. Den er kort i ryggen og halen er højtansat, dette samtidig med at den går "højt på tæer" i modsætning til DS som træder mere ned på poten, giver et flot selvsikkert udtryk. Forskellen i temperament kan give sig udtryk i at hvis der er noget nyt vil en fox undersøge det hvorimod DS vil være mere afventende. DS kan måske være mere gemytlig da den ikke bestrider jagtgenet som FOXén - men jeg har dog ikke noget problem med nogle af mine i forhold til møde med andre hunde.
Besøg vores hjemmeside og lær mere om den glathåret Fox Terrier.
Foxingdanekennel
Når du er aktiv er foxén aktiv når du falder til ro falder den til ro - hvis den er velstimuleret.
Det er en herlig udadvendt hund som elsker alle mennesker!! ''
mar 2009
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 14 Svar: 35
mar 2009
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 14 Svar: 35
nov 2004
Følger: 62 Følgere: 57 Hunde: 2 Emner: 881 Svar: 10.752
Fox terrier info + pris ved dyrlæge