At give Kazan mere selvtillid. {{forumTopicSubject}}
Hej Folkens.
Kazan har været under kniven i dag, han er blevet kastreret, da han har meget dominans, håber det kan fjerne lidt af det.
Han har også det problem at når jeg går tur med ham, og vi møder andre hunde, går han helt "amok", han knorer,gør og flipper helt ud, og jeg kan ikke få "kontakt" til ham.
Min dyrlæge mente det var pga, han har meget lav selvtillid.
Han knorer og gør nogle gange af fremmede mennesker, men gør dem ikke noget, når han lige har set dem an, så er der ingen ting.
Men hvordan giver jeg han mere selvtillid, og gør han tryg ved andre hunde osv. ?
Håber virkelig i kan hjælpe mig
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
Hvordan er hunden indtil nu blevet socialiseret?
Hvordan har det virket?
Hvordan er hans adfærd efter kastrationen? (ja det må du jo vente og finde ud af)
Har hunden faste gå-tur-venner, eller finder i nogle tilfældige på tur?
jul 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 23 Svar: 90
Men han er usikker når vi går tur, har kun min kæreste og hendes hund at gå tur med, og det er uanset hvilken hund vi møder så bliver han sådan
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
jul 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 23 Svar: 90
Han har haft mødt en Bull terrier som var totalt aggressiv, og blevet bidt af en hun nede ved en strand..
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
Jeg er også nysgerrig over at vide hvordan han har domineret jer og hvalpen i husstanden, og hvad i udover at kastrere ham har valgt at gøre ved det?
Mht hans usikkerhed overfor andre hunde, så skal han have nogle nye og gode erfaringer med hunde der er til at stole på, og som ejeren har styr på.
- Har set flere herinde søge resocialiseringshunde, altså hund og fører man kan mødes med og gå ture i line med og venne hunden til, at ikke alle hunde vil noget ondt, og det er ok at være afslappet og rolig omkring dem..
At resocialisere går IKKE ud på at lukke hunden løs med fremmede hunde og håbe på det bedste, det skal være kontrollerede omgivelser og hunde/førere man vælger at gøre dette med.
jul 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 23 Svar: 90
Men hans dominans er svær at forklare, men han mener han ejer det hele, især overfor hvalpen er det blevet slemt.
Kan være at jeg skal overveje at finde nogle "lege" venner til ham, men min Race er jo ikke lige en populær race i Dk lige fortiden
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.932
De skal bare gå på tur sammen, og lære at være rolige og afslappede også selvom der er en anden hund med på turen.
Det skal self være gode stabile hunde, med ejere der har styr på dem.
jul 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 23 Svar: 90
Men vil jeg lede efter så.
At give Kazan mere selvtillid.