2.109 visninger
|
Oprettet:
Sterilisation på landbohøjskolen.. {{forumTopicSubject}}
Hej...
Er der nogen der har fået deres tæver steraliseret på landbohøjskolen??
Og i så fald, var det fin nok behandling osv.??
dec 2007
Følger: 16 Følgere: 40 Hunde: 4 Emner: 81 Svar: 5.565
Men jeg er kommet derude siden, 70erne, med vores heste som blev skoet og fik deres årlige tjek, det samme med alle mine andre dyr , dog med undtagelser pga. jeg er flyttet en del gange så self. prøver man de nærmeste dr.dyr, men til dit spørgsmål, så har jeg KUN rigtigt gode erfaringer med dem, de er måske ind imellem lidt mange der tjekker dyrene pga. det jo ER et undervisningssted for kommende dyrlæger, men det syntes jeg kun er godt for jo flere der ser på vuffen/dyret, jo mere sikker er man på en korrekt diagnose.
Så vil absolut kun anbefale KVL. du må for guds skyld IKKE ta på Kbh`s dyrhospital på Poppelstykket, jeg mistede min første Chi pga. dr.dyr ikke kendte til en helt alm tilg hos racen og 2 andre dr.dyr som tilså ham skrev bare det samme som nr.1 uden at tjekke hvalpen, så selvom de indlagde ham en Lørdag aften hvor han var døden nær, kiggede de først til ham TIRS.morgen hvor han self. lå død i buret og jeg kan fortsætte med dårlige historier.
Men det er self. helt op til dig, bare husk at ALLE dr.dyr er SÅE søde når de skal tjene penge at de så er elendige når man vender ryggen til er så noget helt andet.
Men held og lykke med det lille indgreb, det skal self. nok gå uden komplikationer, og sorry for at jeg evt.har chokkeret dig, men syntes at du sku ha facts og ikke bare den og den er bedst.*Ss*
Varme hilsner fra Anita.
dec 2007
Følger: 12 Følgere: 11 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 769
Så du kan nok både høre godt og skidt om KVL.
feb 2006
Følger: 98 Følgere: 96 Hunde: 2 Emner: 644 Svar: 9.366
jun 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 50 Svar: 407
dec 2007
Følger: 16 Følgere: 40 Hunde: 4 Emner: 81 Svar: 5.565
Men Nanna, hvem du end vælger så lyt til din 6sans og siger den at det her føles ikke rigtigt så LYT til den og ta din vuf og find et andet sted, for vores vovser fortjener det bedste og DE SKAL bare føle sig i trygge hænder når du går fra hende. *Smiler*
Endnu engang Good Luck med at finde den "rigtige"
jun 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 50 Svar: 407
Er totalt pylret omkring det, selvom det kun er et lille indgreb, så forestiller jeg mig de væreste ting, men det gør man vel ofte som "mor"
aug 2008
Følger: 18 Følgere: 15 Hunde: 3 Emner: 127 Svar: 3.614
Ku ikke drømme om at lade mine hunde blive opereret på Landbohøjskolen. Det er ofte sidsteårsstuderende der udfører operationerne- dog med en dyrlæge til at kigge dem over skulderen.
jun 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 50 Svar: 407
I følge den her side, så er det altså mere end 40 år gammelt. Og man kan jo altid have dårlige erfaringer selvom det skulle være nogle af de bedste..
Men er i hvert fald blevet godt i tvivl om hvor jeg skal få hende opereret henne efter den her tråd:)
Sterilisation på landbohøjskolen..