5.571 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

dværgpinscher vs. prazsky krysarik... dværgpinscher vs. prazsky krysarik...

hej HG...

Hvad er forskellen på en Dværgpinscher og en prazsky krysarik (tjekkisk rottehund) ?
Kan kun se noget udseende forskelle, og størelsen, men hvad med temeramentet?
Overvejer at købe endten Dv eller Pk... så har lige nogle spørgsmål...
Er temperamentet det samme som hos dværgpinscheren?
Har de ry for at gø meget?

vil rigtig gerne høre hvad i ved om racen, "på godt og ondt"....

På forhånd tak!

hilsen Jacqueline...


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Diverse opgaver 4.060 kr.
  • Anthony Bok spisebord 1.275 kr.
  • rengøring 1.000 kr.
  • Montering af skab 1.560 kr.
  • Handyman: lampe og gardin opsætning 800 kr.
  • Fejlsøgning ovn - relæ slår fra 900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  dværgpinscher vs. prazsky krysarik...
  • #1   19. sep 2009 http://www.prazsky-krysarik.dk/

    Hmm ja de ligner jo lidt hinanden de racer, er der nogen der siger... men jeg syns selv der er stor forskel, hvis du tager en racetypisk Praszky og en racetypisk pinscher smiley Så syns jeg forskellen er lige så stor som chihuahua og dværgpinscher faktisk.. der bliver bare blandet så meget i de racer, så forskellen kan være svær at se.

    Dværgpinscheren er jo i tidernes morgen i det gamle Tyskland en stald og vagthund, og det vagt gen har de altså stadig i sig. Her slår praszky mere igennem med at være en rottehund, så der synes jeg allerede forskellen er stor smiley Men ja en begge racer er gøende- meget endda hvis det ikke bliver trænet væk smiley

    Dværgpinscheren, er kendt for at være meget reserveret, hvilket igen stammer fra dens vagtgen, og læser man de amerikanske og tyske hjemmesider, finder man meget mere viden om denne race, end med et kig på de danske hjemmesider... En pinscher syns jeg ikke umiddelbart er den perfekte familiehund, bare sådan lige...den er reserveret, og skal være virkelig godt socialiseret med bla børn fra day one hvis man vil undgå fremtidige problemer...de amerikanske hjemmesider og info siger ligefrem at racen og børn ikke umiddelbart er en god kombi...men alle hunde er jo ikke ens smiley



  • #2   19. sep 2009 A real dog is a Miniature Pinscher


    nej, jeg sys bestemt heller ikke de liogner hindanden! smiley
    Jeg kan bedst lide Dvéns udseende, mens jeg syntes at Pkén ligner for meget en chihuahua- og dem kan jeg ikke fordrage....!

    men alle små hunde gør jo mere end store, det må man tage med... har også tænkt mig at købe en dværgpin, for det er simpelthen bare den jeg er faldet for,)
    og den skal ikke fungere som familie hund, men som enmans hund... der er ingen børn under 16 i familien, så det passer jo nok godt...

    men tror det ender med en af de skønne dværgpinschere- også noget "antigø træning"... smiley


  • #3   19. sep 2009 Jeg kan kun anbefale en dværgpinscher, så længe man ved hvad man går ind til, mange køber dem fordi at de er små og sådan, men man skal bare ikke undervurdere racen, for så ender man med en meget træls hund hehe smiley Det har jeg hørt mange sige efterhånden, at de ikke helt havde regnet med at det var en så svær hund smiley

    Men du virker som om at du har sat dig ind i det, og det er jo kun dejligt så smiley

    Min kræver ca 3 timers gåture/træning osv om dagen, for ikke at kravle på væggen, og han har et ego som en Dobermann, og er stædig som bare fanden smiley
    Derudover skal fremmede aldrig prøve at vinde en dværgpinschers kærlighed, men hunden skal vinde deres kærlighed.. Han ignorerer alt kontakt fra fremmede, de eksisterer ikke før han selv gider, både sjovt og til tider pinligt ;o)
    Men når det er sagt, så er jeg ikke i det mindste i tvivl om mit valg af race smiley


  • #4   20. sep 2009 A real dog is a Miniature Pinscher

    3 timer... det er mehget!! håber da ikke at alle dværgpinschere kræver så meget træning/ aktivering... jeg har nemlig også 4 heste som skal passes..:/
    Men jeg vil da gøre alt hvad jeg kan for at give min kommende vovse alt hvad den behøver for at være glad... det er også meningen at den efterhånden som den bliver større skal med ud på rideture osv...
    ja, jeg har læst rigtig meget om racen og ved at de kræver meget aktivering osv... og at de har et stort ego..., men det er sådan jeg kan lide at dyr er..hehe... ;D ...men så er det jo bare lige det med tiden, ved ikke hvor meget tid jeg har til den... især her i de mørkeste måneder...
    kender du andre eksempler på dværgpinschere som ikke behøver så meget som din? eller tror du man skal regne med det hos dem alle...?


  • #5   24. jun 2012 Hej kom til at snuble over din tråd.. Jeg er selv ejer af to dværgpinscher, og ingen af dem er hyper aktive.. Min tæve sover det meste af dagen, hun gider ikke al det halløj.. Hun er ude og blive luftet og er i ny og næ med på ture og det er nok for hende... Min kastreret hanhund er lidt mere aktiv, men han er også stadig i hvalpe stadie og elske at lege med andre hunde når der er mulighed for det, ellers er han som min tæve elsker sofa hygge... Ingen af mine hunde har været svære at træne og har bestemt ikke trænet tre timer om dag, for det vil kede dem ihjel, jeg gør træning til sjov leg istedet.. Jeg træner max 5-10 min måske nogle gange to gange på en dag andre en..

    Alt dette komme også an på din pinscher sind, adfærd og daglige rytme.. De skal socialiseres både med mennesker og hunde, ellers er det rigtig du vil få en skør hund.. Den eneste der har et minus er min tæve, med det er fra hendes fortid før mig, og det kommer hun aldrig af med.. Ellers gø tingene er ingenting, de skal bare lærer hvad der er acceptabelt fra ejers side.


  • #6   11. apr 2013 Jeg har selv fået en Dværgpinscher, før havde jeg engelsk cocker spaniel, men ingen er som min dejlige DV, den er modig glad og elsker alle hunde og mennesker, den har kun bidt dyrlægen, fordi ham var så fræk og ville klippe hendes negle, så nu er det med mundkurv når vi skal til dyrlægen
    Jeg kan kun afvise at DV ikke er børneglade, hvis de møder søde rolige børn fra de er hvalpe, så skal det nok gå


  • #7   11. apr 2013 Jeg har en Dværgpinscher på 8 måneder..kender hans mor og far samt utallige af hans søskende..der ud over har min veninde to med helt anden afstamning.

    Jeg har trænet gøen væk - hvilket er ret nemt. Gøer kun hvis det ringer på døren eller ligende og så er det max 30 sek. stopper så snart han får et Shh.

    Let at træne + socialisere - har været i træning fra han var 9 uger hvor vi startede med hvalpe træning - vi "vandt" den afsluttende prøve.

    Robust og kræver alm. aktivering - han er med ved hesten (nogle dage) uden problemer. ellers er det 3-4 gå ture af 15 - 60 min varighed. Er netop påbegyndt svømning.

    KÆMPE putte trold og nusse røv!! og ikke kun min hund..er vi hjemme på besøg ved og stedfar, kan jeg lige så godt gå smiley

    Har fra start været vant til børn, hunde, katte, heste osv og klare alt i stiv arm smiley

    Super nem og hurtig renlig.

    Alene hjemme træning gik smurt og uden problemer..kan nemt være alene hjemme i 10 timer.

    Har ALDRIG ødelagt noget.


Kommentér på:
dværgpinscher vs. prazsky krysarik...

Annonce