Køb af Amerikansk Bulldog {{forumTopicSubject}}
Hejsa.
Jeg er ny her og søger hjælp! Jeg er fornylig blevet kontaktet af en kvinde der vil give mig sin hund fordi hun ikke har tid til den. Det kommer sig af, at jeg i tidernes morgen lavede en annonce vedr. køb af Amerikansk bulldog! Jeg har dog glemt hvad siden hed da det er laaang tid siden! Fik aldrig nogen seriøse svar, kun mails med virus! Men for et par dage siden kontaktede denne kvinde mig altså. Hunden er 9 måneder gammel. Hun har ikke stamtavle på den, og den har ikke chip eller er øremærket. Men at hun havde fået fortalt at den skulle have stamtavle?? Men ikk havde fået det checket hos dyrlægen. Er det katten i sækken? Hun bor i Jylland, men er villig til at køre til fyn og mødes med mig, bor selv på sjælland, men så mødes vi på halvvejen. Jeg skal ikke betale for hunden! Nogen der kan give et råd om hvorvidt det er klogt at begi sig ud i??
V.h Cat
okt 2004
Følger: 52 Følgere: 60 Hunde: 2 Emner: 121 Svar: 12.332
Du kan heller ikke være sikker på at det overhovedet er hendes hund, hun prøver at sælge..
Hun kan være træt af kærestens hund,og ville af med den. Den kan vært stjålet...
Jeg ville ikke turde købe den. Synes det lyder for risikabelt..
jan 2005
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 30
okt 2004
Følger: 52 Følgere: 60 Hunde: 2 Emner: 121 Svar: 12.332
Nej ALLE hunde i danmark Skal være enten tatoverede eller chippes, og så skal man selvfølgelig have forsikring på dem.
okt 2004
Følger: 52 Følgere: 60 Hunde: 2 Emner: 121 Svar: 12.332
okt 2004
Følger: 52 Følgere: 60 Hunde: 2 Emner: 121 Svar: 12.332
Nej, hun kommer på fredag første gang, Vi glæder os :o)
Jeg gør i hvert fald, ved ikke med Glbert *gg*
Du ved, fremmede mennesker i hans hjem =o(
okt 2004
Følger: 52 Følgere: 60 Hunde: 2 Emner: 121 Svar: 12.332
Det kan jo være, men det første og vigtigste vi skal arbejde med er hans usikkerhed overfor fremmede. Det er det vigtigste. Han gør sindssygt af folk vi møder på trappen. Det er sq så pinligt. Og håndværkere, der kommer herindd prøver han bare at gå til angreb på!
okt 2004
Følger: 52 Følgere: 60 Hunde: 2 Emner: 121 Svar: 12.332
De skal vist registreres inden 4 mdr, og jeg tror også man er begyndt kun at chippe nu..
okt 2004
Følger: 52 Følgere: 60 Hunde: 2 Emner: 121 Svar: 12.332
(link fjernet)
jan 2005
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 30
1000 Tak for jeres indlæg! Jeg har snakket lidt med hende der ejer den. Den er vokset op under kummerlige forhold inden de fik den så den har ikke haft det så godt. Jeg har prøvet at få fat i hende idag for at aftale om det er muligt at se hunden først! Hun virker meget hooked på at komme af med den så hurtigt så muligt. Hun siger de har haft givet den væk til en ven, men da han kom hjem med den, blev der en H** ballade med naboen, fordi det er en Amerikansk Bulldog og nogle mennesker kan jo ikke lide den race så de måtte tage ham tilbage ... Dem der har ham har i forvejen to små børn og de har ikke tid til den så derfor vil de give ham væk. Desuden siger hun at hun ikke har nået at få checket om den er stambogs ført hos dylægen... Det virker måske lidt supecious, men jeg kan ikke forestille mig at der er nogen der kan finde på at give en hund væk for at spare dyrlæge regninger?!!!
jan 2005
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 30
TANYA og LISELOTTEJ>> Skal nok holde jer underrettet om hvad der videre sker i sagen.... :0)
HÅÅÅÅBER sådan på at han er ok, for vil så gerne have ham
jan 2005
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 30
I fik squ ret, ihvertfald de fleste af jer... Jeg sad og surfede lidt på forsk. hundesider på nettet, da jeg faldt over de gule sider. Der så jeg pludselig en annonce på SLADER, som han hedder. Der stod der at han er 10 måneder og kostede 1000 kr, pudsigt eftersom hun har sagt til mig, at han er 9 måneder. Jeg kunne se at annoncen var oprettet efter hun kontaktede mig, men bare det at hun lyver om hundens alder virkede på mig som FAKE!
Jeg mailede hende og skrev liste over de ting jeg ville vide ang Slader -inden jeg fik ham, bl.a om jeg måtte få hans reg nr og om han nogensinde havde været til dyrlæge m.m, spurgte oxo om ikke jeg måtte se ham inden. Hun mailede at hun ville skrive senere fordi hun var på vej ud af døren.... Ved 0:00 tiden samme dag var der stadig intet svar! Jeg mailede igen og pludselig skrev hun at hun var ked af det, men han var blevet givet bort.... HA -hun var fake fra starten og hun vidste det, hun regnede bare ikke med at blive afsløret! Efterfølgende skrev jeg til hende om hun sørgede godt for Slader, hun kunne kun være fræk og skrive at jeg var fuld af BULL....!
Mit hjerte smerter for lille Slader! Jeg ville gerne have reddet ham fra en uvis fremtid, men det er ude af mine hænder nu! Har mest lyst til at melde dem, men det får jeg jo ikke noget ud af så holder god mine, men er alligevel ked på Sladers vegne.... TAK for alle svarene! Har virkelig kunne bruge det til noget!
Knuzer fra Cat
Køb af Amerikansk Bulldog