{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
965 visninger | Oprettet:

Nu blir jeg nervøs... {{forumTopicSubject}}

Fellow skal i røngten d. 12 - HD fotograferes. Han er efterhånden blevet 1½ år så det er også på høje tid, alle hans søskende er blevet fotograferet (alle med FLOTTE resultater), men alligevel er jeg dødsensangst for at der skal være noget..

Jeg har virkelig passet på ham, han har ikke gået på trapper (og gør det endnu ikke), jeg har ikke gået over en time med ham før han blev 1 år og jeg har så vidt muligt planlagt hans gåturer så ikke han har gået kun i snor, men også har kunnet gå fri.
Han har sågar ikke leget med for store hunde, da jeg simpelthen har været bange for der skulle ske ham noget (ja ja jeg ved godt jeg har pakket ham ind i vat og bomuld)..
Samt han har fået topkvalitets foder under hele hans opvækst (og får det stadigt)..

Han har aldrig haltet eller lignende, men han går typisk "unghundeagtigt" sådan lidt slaskende, men han er jo også teenager..

Min anden hund har jo HD, så jeg er jo selsagt hundeangst for at der skal være noget, men jeg har virkelig fundet en kennel med topsunde hunde, så der BURDE ikke være noget..

Men angsten er der alligevel, hold op jeg glæder mig til at det er overstået..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Nu blir jeg nervøs...
  • #1   4. feb 2010 Ingen grund til at tage sorgerne på forskud:o)
    Synes ikke 1½ r "så er dte på tide", det er en ganske passende alder, og lidt senere end det, er osse helt ok.

    Jeg synes så osse man kan passe for meget på sin hund. Self skal man ikek sløbe den med på cykelture eller presse den hårdt som hvalp. Men at pakke den ind i vat, synes jeg heller ikek der er grund til (en god muskullatur er o i øvrigt osse vigtigt).

    Men hvis alle søskende har fine hofter, og det samme med ofrældrene, ja så er chancen for fine hofter p din hund jo osse god:o)


  • #2   4. feb 2010 Jeg har nok haft tendens til at passe for meget på ham, altså pakke ham lidt ind i vat..

    Men han er nu ikke mærket af det..


  • #3   4. feb 2010 Det skal nok ende med nogle super resultater. smiley

    Collien er jo ikke den mest hd-plagede race der findes, og så vidt jeg ved går den under hyrdehund eller spurter-hund, som gør at deres knogler og led er bygget solidt. smiley

    Håber i hvert fald det kommer til at gå godt. smiley


Kommentér på:
Nu blir jeg nervøs...

Annonce