2.794 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 56 Svar

din næste hunderace din næste hunderace

hvis du skulle have en ny hund og ville have en ny race -- hvilken ville det så være...


jeg er så forgabt i Shih-Tzu og bliver nød til at eje sådan en engang når jeg bliver gammel --------- eller får overtalt min mand ------- hvilket igen betyder når jeg bliver gammel ----- og enke !!!!...- eller også vil jeg have en ny geser.. (men det gælder jo ikke i den her leg - da jeg allerede har en)



En bizar politihændelse i Lubbock, Texas: To mænd blev standset af ridende betjente, da en af betjentene formentlig for sjov bemærkede, at hans hest kunne lugte narkotika. Øjeblikkeligt satte den ene mistænkte i løb.
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montering af opvaskemaskine 450 kr.
  • Utæt afløb ved køkkenvask 1.000 kr.
  • Opsætning af håndvask på badeværelse 2.000 kr.
  • Vinduespolering for 6 vinduer 600 kr.
  • Ikea skab 680 kr.
  • Tørretumbleren tørre ikke tøjet optimalt. 560 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  din næste hunderace
  • #2   10. maj 2010 Det er et virkelig svært spørgsmål, for det kommer lidt an på hvad hunden skulle bruges til.

    En anden træningshund end schæfer ville uden tvivl være en malinois.

    Jeg kunne godt tænke mig at prøve at træne lydighed med en storpuddel.

    Og så ville jeg gerne have en GD som hyggefis herhjemme - bare for at se den lege med sine skønne lange ben og kæmpe hoved.

    Boxer - det samme som GD - de er dælme så glade, så man ikke kan blive andet end begejstret af at se på dem.


  • #3   10. maj 2010 Hmmm.... De minder godt nok ikke om hinanden, men enten en australian shepherd eller en borzoi smiley

  • #4   10. maj 2010 Border Collie eller golden retriever. Men kunne også forestille mig, at jeg bliver ved labben smiley

  • #5   10. maj 2010 Hmm.. ja den er svær for nu har jeg jo fået den whippet jeg drømte om... men jeg er forelsket i mynderne og tror valget ville falde på en saluki hvis jeg skulle have en anden race... men indtil videre er jeg tilfreds med mine ulvehunde og min varmepude(læs:whippet)

  • #6   10. maj 2010 Vil gerne eje en dober på et tidspunkt :o)

  • #7   10. maj 2010 Jeg er vild med griffon petit brabancon, så sådanne én kunne jeg godt finde på at udvide familien med, på et tidspunkt.. : )
    Synes de er super kære og kiksede af uddsende, og deres sind er rigtig lækkert og mildt!


  • #8   10. maj 2010 Uh der er mange jeg gerne vil have... det kommer an på mange ting, men hvis fremtiden bringer det jeg håber, så skal jeg have en malemute.

  • #9   10. maj 2010 puha. jeg har nogen stykker: Schæfer, rottweiler, GD, irsk ulvehund, fransk bulldog, old english bulldog, Dansk svensk, og en portugesisk gadehund mere

  • #10   10. maj 2010 Hmm, tør næsten ikke købe hund igen, med alle de uheld vi har haft med Bella...
    Men måske en Corgi, Greyhound, Grand Danois. Boxer, eller måske en Langhåret Gravhund igen :O)


  • #11   10. maj 2010 Uhh, Afganske mynder er også lækre...

  • #12   10. maj 2010 CH - jeg er også fuldstændig facineret af GD.. det er så smukke og yndefulde i deres bevægelser synes jeg.

    Hvis jeg nogensinde skal have en ny hund.. så har jeg en svaghed for mopsen.. nej hvor er den så tilpas grim at jeg ville elske den for evigt (lidt lige som ham jeg har nu)

    Ellers en sheltie.. synes de er såå sjove! smiley


  • #13   10. maj 2010 Uha.. Jamen enten en lille sød Mops eller en langhåret Chihuahua..
    og det SKAL være en HUN-HUND


  • #15   10. maj 2010 Der er så mange racer jeg godt gad eje, men manden vil ikke være med til det :0(
    Men jeg er ret sikker på at det bliver en Whippet af engelske linjer, og jeg glæder mig ;0)
    Det eneste problem ved det er, at når vi skal have en sådan, så er det fordi at en af tøserne har forladt os :0(


  • #16   10. maj 2010 Udover mutten, så er cavalien, tollieren og tibetansk spaniel ret højt på listen. Men det hele kommer an på, hvordan fremtiden ender. Om man skal bo i lejlighed, har hus eller gård eller hvad det ender med.

  • #17   10. maj 2010 når man nu ikke må vælge den race man har, - jamen så vælger jeg en jeg har haft og helt sikker skal have igen, når mit hjerte kan holde til det - ROTTWEILER:..


    udover det, er det et KRAV at jeg skal ha mig en shortybull sq!


  • #18   10. maj 2010 en cavalier

  • #20   10. maj 2010 Jeg oensker mig en Fransk eller engelsk bulldog smiley kunne ogsaa godt taenke mig en westie smiley

  • #22   10. maj 2010 Jeg tror at det så skulle være en eurasier :o)

  • #23   10. maj 2010 åhh der er så mange jeg gerne vil have, Ville gerne have en Afghansk mynde som jeg voksede op med, sikke en hund smiley
    Men Aussien eller en Husky, eller Akita eller en Dobber synes de er nogen smukke hunde....
    Puli kunne også være lidt sjov...
    Men Tror altid jeg skal ha nogen papilloner og Franske buller smiley


  • #24   10. maj 2010 hvis jeg nogen sinde tabte mig 40 kg - så kunne en mynde også godt tiltale mig... men udelukkende fordi den er sindsyg smuk.. jeg er med tiden blevet vældig facineret af mynderne... saluki syntes jeg også er gude smuk

  • #25   10. maj 2010 Kunne vældig godt tænke mig en Pharao, brun storpudel, AU kelpie eller en CC - men så tror jeg sgu jeg bliver skilt smiley

    Vil også super gerne have en buller mere eller en lille lækker engelsk bulldog pige smiley


  • #26   10. maj 2010 Vi skal have os en STB og derefter en Bullterrier

  • #27   10. maj 2010 Aussien har jeg forelsket mig i. men jeg holder mig nok til min korthårede.
    Aussien er nok en tand for aktiv til os.


  • #28   10. maj 2010 uha vi skal helt sikkert have en finsk lapp hund...

  • #29   10. maj 2010 Jeg skal helt sikkert have en border collie.

  • #30   10. maj 2010 En malamute.. Nårh nej det har jeg jo.. Så når hun ikke er mere så skal jeg ha .. Malamute .... Måske når jeg er gammel og grå en lille malteser ;0)

  • #34   10. maj 2010 En kæmpe stor hvid pudelhund *suk* Ville elske at have sådan en.

  • #35   10. maj 2010 Hvis jeg ikke må vælge golden igen så ville det nok blive en berner sennen. .

  • #36   10. maj 2010 Dobermann igen..

  • #37   10. maj 2010 Èn gang boxer altid boxer smiley det er én dejlig hund der passer perfekt til vores hverdag ... Men men men, vi har snakket om at når vi flytter i hus, kunne vi godt tænke os (mig) én cocker spaniel ... Jeg er helt fortabt i den lille hund, og tror den race ville passe godt ind i den lille familie

  • #38   10. maj 2010 Hmm jamen her står den på enten - berner sennen, GD, fransk bulldog, husky, mutte, CC, bla bla bla bla bla bla

    Jeg kunne blive ved og ved. Kan simpelthen ikke bestemme mig. For der er bare så mange forskellige skønne racer. Vi kommer nok til at have 5 hunde af gange for at jeg skal kunne nå at have alle dem jeg drømmer om smiley

    Elsker samojeden og vil også gerne have en mere, men når der er så mange andre dejlige hunde jeg gerne vil eje er det ikke sikker at der kommer en mere af dem.


  • #39   10. maj 2010 Uhh der vil altid være en cavalier i mit hjem uden tvivl, men jeg har nogen større racer jeg drømmer om især som en trænings hund og de er

    Border Collie
    Aussien
    Finsk Lapphund

    Og så er jeg jo ret forelsket i Salukien smiley

    Men jeg tror med 99 % sikkerhed at min næste træningshund bliver en Border Collie, er vild med deres drive.


  • #40   10. maj 2010 Bull Terrier Miniature



  • #41   10. maj 2010 Så vil jeg gerne have en renascence bulldogge. En Siberian Huski har jeg nu altid været meget fasineret af smiley

  • #42   10. maj 2010 ville godt ha haft en kleiner münsterlænder. min mormor, min mormors nabo og nogen andre på vejen havde kleinere da jeg var mindre.

    Savner bare puttebamsen som mormor havde


  • #43   10. maj 2010 hvis ikke jeg måtte vælge staffen, som er nr 1 favorit så ville det blive en mini bull

    har allerede aftale med en opdrætter om at får jeg lyst til at få sådan en, så er der en til mig


  • #44   10. maj 2010 Hvis ikke det blir en border, så enten islandsk fårehund eller finsk lapphund smiley

  • #45   10. maj 2010 Kunne godt tænke mig en petit basset griffon vendeen, så det bliver lidt i samme boldgade som beaglen, der allerede er i huset smiley

  • #46   10. maj 2010 min næste hund bliver en dogue de bordeaux eller en mastiff

  • #47   10. maj 2010 Tja hvis gården som vi ønsker os bliver realitet. Skal vi helt klart have en Napolitiano. Manden er fuldstændig skudt i dette store skrummel smiley men da vi bor i hus "kun" er det blevet til to bulldogs.

    Min hemmelige drøm, er dog en Boxer smiley Men den kommer jeg nok desværre aldrig til at eje.

    Så vores næste hund, er en Napolitiano eller ingen siger manden smiley


  • #48   10. maj 2010 Jeg har forelsket mig i et bredt udvalg:
    - Shar pei, engelsk bulldog, mynde, GD, griffon petit brabancon, Corgi, Boxer eller konge puddel.
    Godt der er nogle år før der skal en ny hund i familien!


  • #49   10. maj 2010 Uh en håndfuld mere af de racer jeg har smiley Så skulle jeg aldrig bede om noget igen!

  • #50   10. maj 2010 Helst en jack russell igen, men med de sygdomme racen har og ingen tjek for dem, bliver det ikke en jack igen. Det tør jeg simpelt hen ikke.
    Men en storpudel kunne jeg virkelig godt tænke mig


  • #51   10. maj 2010 Min næste bliver en border collie.

    Men hvis jeg flyttede på landet med masser af plads kunne det være skønt med en irsk ulvehund - og når jeg bliver gammel og ikke skal have de mest krævende racer så skal jeg have en japanese.


  • #52   10. maj 2010 Jeg skal såmænd have ny hund, men det bliver nu er aussie igen ;o)

    Ellers er jeg helt vild med Siberian Husky, men det passer nok ikke rigtig til mig, så en Samojede kunne måske blive et slags kompromis, den er også vanvittig smuk :o)
    Rottweileren har jeg også altid været vild, men dér nedligger den anden halvdel squ nok veto -ligsom jeg har nedlagt veto mod Gravhunde, som han ellers godt kan lide, men dét vil jeg altså ikke have :o))

    Men uanset hvad, så vil der altid være flest aussies i mit hjem :o)


  • #55   10. maj 2010 Tror aldrig jeg får det sådan, at der kun er en race jeg vil have hele livet.
    Jeg vælger race ud fra boligforhold, arbejde, hvor man er i livet osv, og så der efter kigger jeg på hvad der passer til mig, og hvad jeg kan lide.
    Hvis vi får huset solgt, og får et hus på landet, så kunne jeg godt tænke mig en mastiff.
    Der ud over er der en del racer jeg godt kan lide, så som bordeaux, rottweiler, beauceron, husky, akita, alaskan malmute, golden retriver, fransk bulldog, ridgeback og leonberger.
    En ting er sikkert, og det er jeg altid vil have en svaghed for bullterrier/miniature bullterrier, og er sikker på jeg får flere end den jeg har nu.
    Jeg vil også sltid have flere hunde af gangen, så mon ikke der er en del racer der venter på mig endnu.


  • #56   10. maj 2010 dværgpinscher og chi som jeg har,men vil nu gerne eje en hårløs,og en fransk buldog

  • #57   10. maj 2010 Jeg har altid gerne villet have en mutte eller flere, men det forbliver nok som en urealistisk drøm. Men uanset hvad vil jeg rigtig gerne have en Keeshond, og det får jeg sikkert også på et tidspunkt.

  • #58   11. maj 2010 Jeg har tre hunderacer, som har vundet mit hjerte ret meget, men som er 3 meget forskellige racer.

    Tolleren - fantastisk god mellem størrelse hund, god familie hund og jagthund, som passer ret godt til mig
    Irsk Ulvehund - den er jeg faldet for gennem det sidste års tid og er forelsket i dette skønne majetætiske væsen, deres utrolige gode temperament.
    Rottweileren - Lækker størrelse, temperament og god at arbejde med

    Hvad jeg ender med, den dag Mickey ikke er her længere, er ikke til at sige, for det kommer meget an på hvor jeg er i mit liv til den tid.


  • #59   11. maj 2010 ville rigtig gerne havde en whippet, men også gerne en
    olde victorian bulldogge,
    men det vil nok tage år før jeg føler jeg mig klar til sådan en hund


  • #60   11. maj 2010 Tror den næste bliver en schæfer, kæresten er til schæfer så han må hellere få lov, at bestamme lidt også og så er planen snart, at flytte på landet, så kunne det jo være rart med en lidt større vagthund end Vuck ;0) ( selvom Vuck tror han er en Rottweiler)

  • #61   11. maj 2010 Nu er jeg jo håbløst forelsket i papillonen, men skulle jeg vælge derudover, og ikke måtte vælge en papillon eller den hængeørede variant phalenen.
    Så er der mange racer jeg er vild med:
    Japanese Chin
    Tibetansk Spaniel
    Volpino
    Boston Terrier

    Det er mine andre favoritter indenfor selskabshunde. Indenfor den lidt større kategori af selskabshunde, så kunne jeg godt falde for en engelsk bulldog. Jeg tog engang en test, hvor den kom ud som den perfekte hund for mig he he. Sidenhen har jeg hilst på nogle stykker og er kommet til at synes rigtig godt om racen.



  • #62   11. maj 2010 Det bliver helt klart en aussie..

    Jeg vil gerne træne på en anden måde, og med en mere fokuseret hund.
    Og en race som jeg kan få lov at komme med alle steder..

    Jeg vil gerne have en aussie, gerne en kombi, så den ikke kører i allerhøjeste drift i forhold til racen, og så jeg stadig har mulighed for at snuse til lidt udstilling med den..

    Planen er uden tvivl at der kommer en aussie hos mig om 1-2 år smiley


  • #64   11. maj 2010 Uuh, der er så mange hunderacer jeg godt kunne tænke mig smiley
    Mit aller højeste ønske er nok en Alaskan Malemute, men det bliver først om mange år, men håber på et tidspunkt det sker smiley
    Ellers drømmer jeg også om en pomeranian. Kæresten vil gerne have en rottweiler. Så, vi må se hvad tiden bringer smiley


  • #65   11. maj 2010 Den Næste Bliver højt sandsynlig en Sheltie
    og engang om mange år forhåbentlig også et par border collier alt efter hvordan livet kommer til at se ud smiley


  • #66   31. maj 2010 rottweiler eller dobermann smiley

Kommentér på:
din næste hunderace

Annonce