{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
657 visninger | Oprettet:

kasteration ? .. {{forumTopicSubject}}

Jeg har en dejlig hanhund på 3 år , som er psykisk ustabil , og som ikke kan lide fremmede han gemmer sig under sengen og gør og virker truende efter dem , har dog aldrig bidt .. vi har gået ved en adfærdsbehandler i et års tid , og jeg har nu lært at takle ham og tage ham for hvad han er .. jeg fik i sin tid af vide at der var en risiko ved at lade ham kastrere , altså at han ville blive endnu mere usikker end han i forvejen er .. der har aldrig været nogle problemer med ham i forhold til han har været hanhund , men nu efter han er blevet ældre så vil han utrolig gerne dominere så meget at han presser den anden hanhund til at slås , eller skændes , dette er kun ved hanhunde på hans egen størrelse de små dem leger han bare med ..
jeg kan godt distrahere ham således at han er ligeglad med den anden hanhund ved hjælp af hans legetøj ovs .. men jeg tænker bare hvis han ville få et bedre forhold til andre hanner i hundeskoven ved at blive kastreret, og så jeg også fri for han strenten op af kattebakken smiley

Jeg har altid selv været imod at få dem kastreret hvis ikke der er nogen grund til det , men efter han er blevet overfaldet af andre hanhund så er han jo selvfølgelig på vagt ..

dette er ikke noget der skal gøres for min skyld , da jeg godt kan leve med at min hund ikke kan lide andre hanner , for så tager vi bare udenom dem og hundeskovene , og laver vores egen træf .. jeg ønsker blot at se hvad folk tænker og om det overhovedet villle kunne hjælpe når han er så gammel , også i forhold til hans psyke ..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hængt 3 lamper op 1.200 kr.
  • Ophængning af lampe 400 kr.
  • Hænge tre lamper op 800 kr.
  • Samle Ikea Pax to skabe 1.000 kr.
  • Hænge 2 billeder op 450 kr.
  • Udskift kontakter 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  kasteration ? ..
  • #1   20. sep 2010 Jeg ville simpelthen ikke turde.

    Det kan snildt hænde, at grunden til hans adfærd overfor andre hanhunde bunder i hans generelle usikkerhed. Med en psykisk ustabil hund har det næppe med dominans at gøre, som netop er noget der er en egenskab hos hunde med stort overskud. Man kan kende en dominant hund på dens ro - en udfarende hund er ikke dominant.

    Så jeg ville lade ham blive fri for at forholde sig til andre hanner - han siger tydeligt, at han ikke bryder sig om det.
    Hvis du kan aflede ham og få god kontakt til ham i stedet, så tror jeg det er meget mere gavnligt for ham.

    Strinten i kattebakken - desværre er der heller ingen garanti for, at det stopper med en kastration.
    Det, der kan stoppe det er nok kun, at du forhindrer ham i at komme til den.


  • #2   20. sep 2010 det er nemlig også det jeg tænker , han er usikker nok i forvejen og bliver det værre så skal han ikke være her mere ..
    jeg har bare hørt at den kemiske har en del bivirkninger?


  • #3   20. sep 2010 altså når jeg ser ham ude blandt andre hanner så presser han dem simpelthen til det yderste , jeg kan godt kalde ham til mig , men han bliver ved at kanfrontere hanhunden indtil han har presset den så langt ved at lægge hovedet over den anden og skubbe og knurre , at de kommer op at toppes , når så de har gjort det og de er gået hver til sit så kan hanhunden godt komme hen til ham og prøve på noget men der gider han den ikke .. han har helt klart mere gavn af at kun se hunner og det forsøger jeg også på ,

  • #4   20. sep 2010 Hvad siger adfærdsbehandleren? Han/hun må jo kende din hund efterhånden, og vide om det er usikkerhed, dominans eller noget helt tredje. Er han usikker, så risikerer du at forstærke det og dermed stå med et større problem.
    Vores lille hanhund er i dag blevet kemisk kastreret, pga alt for høj stressniveau. Da han samtidig er en smule usikker, har vi valgt den kemiske, da virkningen jo forsvinder i løbet af nogle måneder (5-7). Så hvis han bliver helt umulig er det "kun" et halvt år vi skal hjælpe ham igennem, virker det, jamen så er det jo bare under kniven og af med julepynten...


  • #5   20. sep 2010 jamen nu er det et års tid siden vi var der sidst..
    jamen hun sagde netop at det ville være en chance for at det blev værre og at så længe at han ikke var stresset fra andre tæver og stak af ovs , så ville hun ikke overveje det ... men dengang kunne han også med andre hanhunde , det kan han så ikke mere ..

    det røre han ikke synderligt at en tæve er i løb , og han har aldrig løber væk eller har været ustyrlig pga af det .


  • #8   20. sep 2010 Altså hvis han havde været min hund, havde jeg ganske simpelt holdt ham væk fra andre hanner. Hvis han har et behov for at lege med andre hunde, så lad ham lege med tæver, evt kun tæver du på forhånd kender. Jeg ville lade ham være den han er, undgå de situationer hvor det går galt og forsøge at træne ham til accept at de ting du eksempelvis ikke kan undgå i hverdagen, fx at gå forbi andre hanhunde uden at reagere på det osv, hvilket det lyder som om du er allerede er ved at have styr på.

    Vores grund til at prøve den kemiske er kun stressniveuaet, han bliver simpelthen umulig at få kontakt til, alt er prøvet sammen med vores træner. Han stresser ikke vildt meget over tæver i løb og han er aldrig stukket af...
    Han kan i øvrigt ikke med ret mange hunde, men det forventer jeg heller ikke af ham, da han efter et biluheld forbinder andre hunde med smerter.


  • #9   20. sep 2010 jeg forventer bestemt heller ikke af lucky at han skal kunne med andre hanner , og det bestemmer han helt selv , jeg vidste hvordan en hanhund kunne blive , og hvis jeg var typen til træf hvor hunden skulle hives med så havde jeg ikke valgt at få hund ..

    han kan fint gå forbi andre hunde han gider dem slet ikke , og de tilfælde han har mødt andre hanhunde har været i skove hvor hunde skulle være i snor hvilket de ikke har været .. og så lige i hundeskov i søndags hvor han hilsede fint men så kom turen så , og det skal han så ikke mere .


  • #10   20. sep 2010 hvad er den kemisk kasteration for noget, og hvad gør dyrlægen og hvad koster det

  • #11   20. sep 2010 L S - En kemisk kasteration er en midlertidig kasteration. Dyrlægen "skyder" en stav ind under huden på hunden, som ændrer på ca samme måde som hvis julepynten blev kappet af. Selve staven koster ca 480kr uden moms, så kommer der så konsultation oveni. Du kan finde meget mere om det ved at søge i forum herinde. Den gamle metode som vist ikke bruges mere, var en sprøjte hunden fik, der var en del bivirkninger forbundet med den, det skulle der ikke være med den nye.

  • #12   21. sep 2010 tak for råd smiley .. jeg tror ikke at alt det der er noget for os .. for min skyld der fungere han fint ved ikke at se andre hanhunde ..

Kommentér på:
kasteration ? ..

Annonce