{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
569 visninger | Oprettet:

westie i 5250+ {{forumTopicSubject}}

Hejsa.
Vi har for nyligt fundet ud af vores knægt har allergi så vi er nød til at få en allergivenlig hund når vi skal til at udvide familien nu her.
Vi har næsten besluttet os for en westie, men tænkte at vi gerne vil "møde" en først lige og se størrelse og sådan noget. Hvordan kan sådan et arrangement arrangeres??
Jeg ved godt det lyder lidt underligt, men det er jo rart nok at se når man ikke kender så meget til racen smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  westie i 5250+
  • #1   19. nov 2010 Kontakt en opdrætter og spørg om I må komme på besøg

  • #2   19. nov 2010 det er pelsen smiley Så det er lidt ærgeligt smiley Mange tak for rådene, og Rollo ved ikke lige helt hvor børkop er smiley Men tak for buddet smiley
    Er tilflytter jo:-)


  • #3   19. nov 2010 Så burde jeg vide det smiley Er selv fra jylland smiley

  • #4   19. nov 2010 Nu har I jo kastet jeres øjen på westien, som jo også er en lækker hund.

    Har jeres søn fået konstateret allergi overfor hunde, så mener jeg dog generelt, at det er en dårlig ide at anskaffe sig en hund. Minimun bør I besøge et hundehjem flere gange - og over flere timer hver gang. Der må gerne være flere hunde af den ønskede race.

    Skulle andre racer være interessante, kan vi evt. tilbyde jer at I kommer på besøg hos vores maltesere, vi bor i Odense. Det afhænger dog lidt af alderen o.lign. på sønnike, om det vil være aktuelt. Men I skal være velkomne til at kontakte os på tlf 22333123.

    Sørg under alle omstændigheder for at jeres hvalp kommer fra et opdræt, der ikke er plaget af allergi, for det er mange af westierne jo desværre.


  • #5   19. nov 2010 Han er 6½ på nuværende tidspunkt smiley Mange tak for tilbuddet, jeg vil lige tale med min kæreste om det og vise hende tråden smiley

Kommentér på:
westie i 5250+

Annonce