en god hund- til vores liv ? en god hund- til vores liv ?
jeg undskylder på forhånd at det bliver sådan et nat indlæg, men manden har været syg hele dagen, så har først haft tid nu til at kunne lave andet end at passe ham :-).
men emnet her handler egentligt mest om noget vi ikke helt kan blive enige om nemlig den perfekte eller ihvertfald bare en god hund til vores liv, vi har valgt at være ude i god tid til at finde en rigtig god hund, så det er ikke en hund vi søger nu og her.
hunden vi skal have skal egentligt passe ind til et liv på landet, da min kæreste og jeg har valgt at vi køber gård når han er færdig på uddannelse som agraøkonom, men det må helst ikke være en race der strejfer alt for meget, da gården vi har udset os ikke ligger så langt fra en meget traffikeret vej, selvfølgelig vil der været hegnet ind, men der skal være mulighed for at tage hunden ud og gå, uden den er over alle bjerge.
det skal være en hunderace der er god til børn, da vi har en søn.
samtidig er kravene også det at det ikke må være en hund der fælder eller savler alt for meget.
Det må geren være en race der lidt nem at opdrage på, da det vil være vores anden hund, selvfølgelig skal vi til trænning med den.
samtidig må de gerne være en forholdsvis sund race/type, altså den må geren kunne holde til at være med rundt på en gård.
det skal helst ikke være en hyrdene hund, da jeg har heste og der vil være heste, og har set hvor galt det går med hunde der prøver at hyrde heste..
Er der nogle af jer der har nogle gode ideer og indput til en race eller type hund der passer ind i de kategorier ?
sep 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 3 Emner: 14 Svar: 77
Hvilken størrelse hund skal det være ?
feb 2009
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 14 Svar: 189
http://www.gipote.dk/races/search
jan 2008
Følger: 22 Følgere: 21 Hunde: 1 Emner: 251 Svar: 1.588
sep 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 3 Emner: 14 Svar: 77
Så er der jo rigtig mange at vælge imellem
Udfra hvad du skriver skal du hvertfald holde dig fra malemute og husky da de godt kan finde på at gå på opdagelses tur
Er selv vokset op med rottweiler og er nu ejer af schæfer, begge utrolig dejlige racer, men schæferen fælder og rotten savler
En labrador er et lidt klassisk bud, men passer ret godt på det i søger
sep 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 3 Emner: 14 Svar: 77
Tror ikke TS var interesseret i hyrdehunde fordi hun havde heste
feb 2005
Følger: 42 Følgere: 42 Hunde: 3 Emner: 570 Svar: 1.139
En perfekt hund til dem der vil lave noget med den:) gå ture( det er Meget svært og gøre en border fysisk træt)så der skal mental stimuleres gerne massere af træning, Lydighed agility spor og mange andre former for hundesport, er den fantastisk og går til en opgave med 100% min opfattelse. til men en race der skal bruges alt andet mener jeg er synd! når det er sagt er det den mest kærlige fantastiske hund god familie hund go til børn og andre dyr som ´følger sig familie i alt de laver og putter gerne i sofaen når den er træt:) medhensyn til dine heste, kan du godt have border og heste det kræver blot du lære den, at den ikke må hyrde på dem, og det kan sagtens lade sig gøre!
kan man tilbyde en border et aktivt liv. får du den bedste og ven i hund i verden !
der er både kort og lang håret border og kræver ikke meget pels pleje børster mine 1 par gange i ugen:)
sygedomme skal du være opmærksom på Hd Ad Ocd elipesi..
skulle valget stå på en border så sæt jer ordenligt ind i denne fantastiske race:)
maj 2008
Følger: 35 Følgere: 32 Hunde: 2 Emner: 70 Svar: 587
apr 2009
Følger: 1 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 121
Men jeg vil da lige gi´mit bud på, hvilken race jeg mener passer godt til dine kriterier.
Jeg vil mene en African Rhodesian Ridgeback. Også kaldet en Afrikansk løvehund.
(link fjernet)
Jeg kender nogen der har en.Den er utrolig rolig, meget elegant, nem at opdrage, god i en børnefamilie og så savler den ikke.
dec 2008
Følger: 16 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 36 Svar: 298
jul 2007
Følger: 32 Følgere: 30 Hunde: 1 Emner: 79 Svar: 2.518
aug 2008
Følger: 28 Følgere: 27 Hunde: 2 Svar: 1
Godt råd fra en mor, og hestemenneske
hvis du kender lidt til heste, kender du min datter Camilla Enemark
De har bare den bedste hestehund, børnehund, og mest trofaste hund, og nem at have, opdrage, osv. Griffon, som findes i fler farver og pels.
Vi har haft mange racer i gennem mit lange hesteliv, Jack russel, også en perfekt race, men ik så stor, men en hund der elsker børn, og elsker og lege, og en super hestehund også. Men griffon har helt sikkert fået en stor plads i vores hjerter.
MVH Winnie
okt 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 23 Svar: 134
men den kræver jo også at man tager sig tid til den.
Jeg har en og jeg har ham med ude ved hestene hver dag og han ELSKER det. han hyrder dem ikke. men det vel et opdragelses spørgsmål.
okt 2009
Følger: 4 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 56 Svar: 2.125
okt 2010
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 54 Svar: 2.489
Min egen race (korthåret collie) passer undtagen med fældning. Den er blid, nem at opdrage, glad for børn og passer på dem, meget opmærksom, en familiehund eller ikke enmandshund i hvert fald. Den strejfer ikke, er ikke slem til at hyrde = er nem at opdrage til at lade være (i hvert fald min
Ellers tænker jeg nogle af de korthårede jagtracer måske er noget, hvis I er en aktiv familie. Kender ikke så meget til Vizsla og Weimaraner, men de er korthårede og meget venlige. Måske lidt overvældende for et lille barn har oplevet dem som meget glade hunde, men prøv evt. at slå dem op i hundebogen.
okt 2010
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 54 Svar: 2.489
jan 2008
Følger: 22 Følgere: 21 Hunde: 1 Emner: 251 Svar: 1.588
det med en griffon eller en cavalier king charles spaniel lyder meget spændende, ikke lige en hund vi havde tænkt på før, men det er vigtigt for os ligesom at komme godt rundt og undersøger de forskellige racer, inden vi bare vælger den første og bedste.
Men uanset hvad vil jeg sige mange tak for alle jeres gode input, kom geren med flere
en god hund- til vores liv ?