{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.733 visninger | Oprettet:

Ekstrem fældning {{forumTopicSubject}}

Hej HG.

Jeg har en lab på 1 år som fælder en hel del. Det er der nok ikke noget unormalt i, bortset fra at nu har det varet ved i over 1 måned og det er bare meget hun fælder hele tiden. Jeg børster hende ca. hver anden dag med Ferminator børste som tager en hel del hår.

Hver gang jeg børster hende så er der rigtig meget hår og rigtig meget skæl. Det ser ikke levende ud på nogen måde. Når jeg har børstet hende kan jeg pletvis se lige igennem pelsen, intil huden. Nogen af de hår som blir børstet af er delvis hvide i bunden, men det virker ikke til at være hårrøder.
Jeg syntes bare det har været ekstremt og det tager bare ikke af. Hun har været til dyrelæge hvor hun fik et skud B-vitamin men det er nu 1 uge siden, og intet er ændret.
Jeg overvejer at prøve at skifte foder om det MÅSKE har noget med det at gøre, men er der nogen ude bag skærmen som har nogen ider, evt noget det selv har prøvet. Eller er det bare helt normalt, og min tålmodighed skal bare strække sig længere????

Mvh Andreas.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Ekstrem fældning
Kommentér på:
Ekstrem fældning

Annonce