1.456 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 22 Svar

Så går turen til dyrlæge igen igen igen igen Så går turen til dyrlæge igen igen igen igen

Ja som overskriften lyder er vi på vej til dyrlægen her til morgen med Albert.
Vi har været afsted hver uge de sidste 2 måneder og synes efter hånden det er ved at være hårdt for både pung og hund og MIG. Specielt fordi de ikke vil lytte og fordi de vil behandle ham for 117 ting. jeg sagde første gang ved dyrlægen at jeg troede det var allergi, men hun mente noget andet og sådan har det været hele vejen i gennem. Han har gået binyrebarkhormon og det har hjulpet ganske fint, jeg har taget det fra ham efter dyrlægens anvisning også klør han, han klør sig som en sindsyg..
SÅ i dag vil jeg forlange at vi laver en allergi test på ham, og hvis hun ikke mener det er nødvendigt så må jeg finde en anden dyrlærge, for jeg kan ikke blive ved med at tage fri.
Sølle hund i øvrigt, det gør så ondt at se han sidder og bider og kradser sig konstant.
Håber inderligt vi får et ordenligt svar i dag for noget er der galt med min bamse, og det er IKKE hårsækmider eller skabmider. Eller noget andet. For vi er behandlet for det..


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Der kommer ikke vand ud af vandhanen ved vasken. 2.000 kr.
  • Opsætning af hylder 900 kr.
  • hænge gardiner op 450 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 600 kr.
  • Afhentning af skrald 500 kr.
  • Rep. af kabelbrud på Alko robot der melder fejl CN010. Brud er fundet men forsøg selv fejler 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Så går turen til dyrlæge igen igen igen igen
  • #1   22. jul 2011 Stakkels hund, jeg ville nok finde en anden dyrlæge, det kan ikke passe det skal stå på så længe uden nogen virkning af noget som i prøver, og binyre er ikke godt for meget i længere tid.

  • #2   22. jul 2011 Et ting har jeg lært af at have en hund der rager alt til sig og det er, at følge sin mavefornnemmelse !

    Hvis du mener der skal laves allergitest, så beder du om det, "spiser" dyrlægen dig af med alt muligt andet, så skift dyrlæge.

    Eller bed om en henvisning til en specialist indenfor hudsygdomme

    Der er heldigvis frit valg og vi skal ikke være så autoritets tro , som vi ofte er


  • #3   22. jul 2011 Synes det lyder fornuftigt at gå til en anden dyrlæge hvis ikke din dyrlæge handler i dag.

    God bedring med vovsen :o)


  • #4   22. jul 2011 Hov glemte da lige.

    God bedring med ham og håber i finder ud af hvad der er galt *S*


  • #5   22. jul 2011 Binyrebarkhormon har skam virket fint og vi har "kun" været på 2 kure også er der holdt pause med nedtrapning da det jo ikke er godt for hunden. Men når vi er ude af kuren så klør han sig.

    Og ja GU er det synd for hunden smiley


  • #6   22. jul 2011 Har de tjekket ham for svamp?

    Vi var nemlig også hele turen igennem med Leopold, og dyrlægen kunne ikke finde ud af hvad der var galt.. Han blev testet for dit og dat og vi brugte 3000 kr på allergi, som ikke viste noget.. Dyrlægen mente han stadig var allergisk, men at de bare ikke kunne teste det..
    Vi fandt en anden dyrlæge og han testede for svamp.. Det viste sig at han har bøvlet med svamp i poterne i over 5 måneder, hvor de ikke kunne finde ud af hvad der var galt..
    Nu bliver han vasket i special shampoo 2-3 gange i uden og han klør næsten ikke i poterne mere.. smiley


  • #7   22. jul 2011 Det er så frustrerende, når hundene ikke har det godt...:0(

    Jeg kan godt forstå, at du gerne vil have lavet en test, men jeg vil lige fortælle dig om mine erfaringer med test...

    Jeg fik lavet en test (ret dyr) på Freja, da vi opdagede allergi hos hende. Hun blev testet positiv på 38 forskellige ting, hvoraf flere af tingene slet ikke findes i DK. Derudover blev hun testet positiv på kanin, som hun ALDRIG havde været i nærheden af... For at være allergisk, skal man have været udsat for tingene. Ellers kan man ikke danne allergener...

    Testen viste dog også allergi mod støv-og lagermider, hvilket jeg jo kunne forholde mig til. Vi skiftede til råfodring og Freja mærkede ikke mere til sin allergi, resten af sit liv... Og hun spiste også kanin...;0)

    Pøj pøj med det hele...


  • #8   22. jul 2011 Mange dyrlæger vil helst ikke lave en allergi test, da det er sjælden at den viser noget som om hunden er allergisk, så den er langt fra sikker den test plus at den heller ikke er helt billig at få lavet.
    Men se hvad dyrlægen siger idag, og ellers kan du jo begynde at behandle din hund som var den allergisk overfor fødevare, og de om det ikke hjælper. Det kan du blandt andet med z/d fra hills, hvis det virker kan du hvis du har mod på det begynde at give kylling(ligså med andre fødevarer) ved siden af en uges tid og begynder han at klø så kan han ikke tåle det. Ved dog at der er flere som ikke vil udsætte deres hund for det og derfor bare dropper alt andet foder og kun foder med z/d eller d/d fra hills.
    Held og lykke idag.


  • #9   22. jul 2011 About: Vi havde ikke mindre end 2 allergihunde. Og ingen af dem kunne tåle Hills...:0(

  • #11   22. jul 2011 Tenze - du bor i Hedensted området ikke? hvilken dyrlæge bruger du?

  • #13   22. jul 2011 Vi bruger Hedensted Dyreklinik.

    Vi er nu hjemme med 15 kg SPECIFIC™ Food Allergy Management foder som han skal have i 8 uger, HVIS han ikke er stoppet med klø og krads så LAVER vi denne allergi test.

    Jeg ved ikke helt om jeg skal give det 8 uger mere eller om jeg skal ringe til dyrlægen og starte på en allergi udredning.

    Jeg er rigtig glad for dyrlægerne i Hedensted, og er sikker på at de vil det bedste. Hun synes heller ikke vi skulle fortsætte på medrol da det er usundt for hunden. Hun fortalte meget omkring den allergi test og HUN synes at det var bedst at starte på allergifodret da testen ikke altid viser de svar man vil have.

    Jeg ved ikke om jeg skal grine eller græde.


  • #14   22. jul 2011 Tenze - kan så regne ud, at det er Susanne du har derovre?


  • #15   22. jul 2011 T&M - Susanne og Tania har været inde over ham.

  • #16   22. jul 2011 Har du prøvet at barfe ham, mange gange hjælper det:-)) god bedring med ham.

  • #17   22. jul 2011 Tenze - hmm... lyder mystisk... vi bruger Susanne derovre... og er MEGET gode kunder... med tre hunde her, og 2 hos mine forældre... (dog har vi kun 2 tilbage da Tania lige har aflivet Jesse)
    Susanne plejer at være til at snakke med, og hun er pisse dygtig....
    har du sagt direkte til hende, at du gerne vil have en allergitest? at du gerne vil have det afsluttet fordi du synes det er synd for ham?

    Vi er rigtig glade for dem derovre, da de er dygtige OG fair med prisen... især hvis man som du, er i gang med et længerevarende forløb......

    men måske vi er mere.... det ved jeg ikke... direkte? i vores måde at få tingene igennem på?


  • #18   22. jul 2011 for øvrigt køber vi ikke foder derovre.... vi har Nala, der også har tildens til kløe... og hun fungerer SUPER på et ganske billigt foder de har hos Medana smiley noget vi tilfældigvis prøvede i mangel på bedre end dag ;o)

  • #19   22. jul 2011 Boulevard Of Fame - Det er med i vores overvejelser. smiley

  • #20   22. jul 2011 T&M - De er begge meget dygtige, jeg har kun mødt Susanne en gang, de andre gange har det været Tania der har været behandler. Synes de er dygtige begge to, og de har behandlet ham for skabmider fordi de troede det var skabmider. Og det har de begge sagt.
    Men da det ikke har hjulpet med sprøjter osv, så er mistanken jo allergi. Og ja i dag har jeg bedt om at få lavet allergi testen men som Tania siger så synes hun vi skal prøve en sidste gang på allergi foder OGSÅ går vi igang.

    Ja de er skide fair med prisen, jeg har intet givet de gange vi har været afsted, kun for det medicin han har fået, Og ville være ked af at skifte da vi er glade for dem.

    Jeg bliver bare frustreret når vi ikke kan finde ud af hvad der er med ham, men noget tyder på at de har lyttet i dag for nu er vi i gang, vi har tid igen om 2-3 mdr. til kontrol.


  • #21   22. jul 2011 Hvad er det for et foder i køber hos Medena? Vi var derovre i weekenden og hun anbefalede Kingsmoore pure. Men det er jo ikke et allergi foder.

  • #23   22. jul 2011 Jep, vi har fået MEGET strenge ordre fra dyrlægen mod at give godbidder og andet godt. Så det husker vi smiley

  • #25   22. jul 2011 Tenze - har lige sendt en PB .-)


    siger heller ikke at hun skal skifte foder....!


Kommentér på:
Så går turen til dyrlæge igen igen igen igen

Annonce