1.989 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 3 Svar

Er det pote-svamp?? Er det pote-svamp??

Yes, min skønne hund har på det sidste haft lidt problemer med sine poter, i den forstand at hun konstant slikker på dem og bider i dem.. De er helt røde og meget irriterede, og er flere gange begyndt at bløde kraftigt.
Jeg har flere gange renset dem med en simpel renseserviet og smurgt helosan på dem hvilket har hjulpet kortvarigt, men nu er det jeg tænker på om hun kan have en form for svamp? Vi har overvejet noget behandling med chlorhexidin(staves?)..

Hvad synes i det lyder som om? Har tidligere haft et dyr med svamp, der bad dyrlægen os om at bruge chlorhexidin, og dette hjalp så det er jo værd at prøve..

Finder vi ingen løsning skal hun naturligvis til dyrlægen, men først ville vi lige høre hvad i har at sige!(:

OBS: Min hund er af racen Rhodesian Ridgeback, der normalt har ret stærke poter...

På forhånd tak!


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Et kabel er gravet gravet over, der mangler ca 10 cm ledning 890 kr.
  • Hjælp til at male og spartle 1.500 kr.
  • Samle kommoder 880 kr.
  • Rengøring af badeværelse 500 kr.
  • Vægmonterin af skænk 771 kr.
  • Wc afløb 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Er det pote-svamp??
  • #1   26. jul 2011 Det kan også være udslag af allergi, jeg ved ikke lige hvor disponeret racen er for det, men det er også meget typiske allergi tegn.

    Med det vejr vi har haft de sidste par uger, er det dog ikke utænkeligt at det "bare" er svamp.
    Dyrlægen har en speciel shampoo mod svamp, som er rigtig god og holder til mange gange. Vores egen får altid svamp om vinteren, uanset hvor meget vi tørrer poterne, og jeg købte den shampoo for 2 år siden, og den er stadig halv fuld, selvom vi gentagende gange har bøvlet med det.

    Så det er måske det værd at tage til dyrlægen, der også kan udelukke allergi smiley


  • #2   26. jul 2011 Det kan meget vej være svamp pga den fugtige sommer. Hvede i foder er også en kilde til svamp (candida) som hos mennesker. Vask med k-hex shampoo hver dag i en uge og smør med lamisil som fås i håndkøb på apoteket. Er denne behandling ikke effektiv ( hunden tager i hvert tilfælde ikke skade af det) så til jeg gå videre med evt allergi.
    Pøj pøj


  • Pia m
    Pia m Tilmeldt:
    maj 2011

    Følger: 1 Emner: 16 Svar: 104
    #3   28. jul 2011 min egen schæfer har det også,det bedste råd er at give den en sok på, så kan den ikke slikke sig, det har i hvert fald hjulpet på rex. det var dyrelægen som gav mig det råd. super godt.

Kommentér på:
Er det pote-svamp??

Annonce