1.480 visninger
|
Oprettet:
Epilepsi og Meningitis hos hunde? {{forumTopicSubject}}
Hej HG.
Jeg ville rigtig gerne vide mere om disse to sygdomme.
Sytomer, konklusioner, erfaringer mv.
Fortæl gerne alt hvad i ved om sygdommene.
Venligst Nadja Håkansson (ny bruger)
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
Vi mærker ikke noget til det, andet end han har haft 3 anfald fra han var 4 til nu.. Og det er lige omkring 1 år siden det sidste anfald..
Han blev "bevidstløs" og krampede voldsomt, bagefter var han let forvirret, gik dårligt (balancen) og virkede blind.
Han er ikke mærket af det når han kommer til sig selv, han er lidt træt - men både glad, legesyg og villig til at spise kiks =)
Er det voldsomme anfald og ofte kan man få piller der skal gives forebyggende, men som i Kaoz´ tilfælde er det ikke nødvendigt at medicinere.
Hunden har ingen smerter under anfald, og kommer sjældent til skade trods kramper osv..
okt 2008
Følger: 10 Følgere: 32 Hunde: 2 Emner: 118 Svar: 8.147
Kraftige kramper, bagefter nedtrygt og forviret. Før bange og utryg.
Hun blev aflivet 3 år gammel.
dec 2008
Følger: 13 Følgere: 11 Hunde: 4 Emner: 58 Svar: 648
For hvert anfald hunden får vil det give en lille hjerneskade. Dette kan ved epilepsi medføre store adfærdsændringer på sigt.
jul 2011
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 35 Svar: 536
Hvor gamle var jeres hunde da de fik det?
Kan de være alene (fx. alene hjemme) med disse sygdomme?
Har det forandret jeres hverdag kraftigt?
Er i tit hos dyrlægen med jeres hunde?
Hvad var de første symptomer jeres hunde fik inden i tog til dyrlæge?
Før diagnosen, var der så andre sygdomme i også frygtede?
I må undskylde mine mange spørgsmål
okt 2008
Følger: 10 Følgere: 32 Hunde: 2 Emner: 118 Svar: 8.147
Vores var alene hjemme , men vi havde det til sidst meget dårligt ved og lade den alene. Vi måtte skille den af fra vores øvrige hunde, da de angreb den under anfald
ja, da hunden helst ikke skulle være alene mere end højst nødvendigt, og vi frygtede de anfald, så vores hverdag var en del forandret..
Ja, da dyrlægen var i tvivl om dianosen , var vi afsted med hende mange gange.
Hun blev ukonsetreret, og fik øjeblikke hvor hun var fjern. Hun kunne pludselig stoppe op under træning og være væk. Så vi ingen kontakt havde med hende. Hun blev nemmere træt, og sur på foreks andre hunde, før et anfald.
Ja, vores dyrlæge var lidt inde på forskellige ting, og hun var til en del undersøgelser før han mente det var epilepsi. Husker i dag ikke lige hvilke han nævnte. Det er nu 12 år siden hun blev aflivet.
Epilepsi og Meningitis hos hunde?