4.892 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 17 Svar

~ Den røde ko ~
~ Den røde ko ~
Tilmeldt:
30. jan 2010
Hunde: 1 Emner: 100 Svar: 525

Til jer med hunde der er inkontinente... Til jer med hunde der er inkontinente...

Hvad gør i?
Jeg syntes Akila´s er blevet værre. Hun er snart 3 år gammel og steralliseret (staves). Og det var så grunden, hvilket ingen havde forklaret mig at kunne ske!! :o(

Hun får Propaline ca. 0,50 ml (3-4 gange om dagen). Da det er det eneste der har hjulpet (vi har prøvet lidt af hvert). Men som skrevet så syntes jeg det er blevet værre. Vi kan liiiige ha været ude og gå og så lægger hun sig for at slappe af og så siver det ud... Hun bliver jo så flov det lille pus. Og heldigvis har jeg ikke tæpper. Men det er konstant vask af hundesenge, da det jo kun er når hun sover/slapper af at det kommer.

Jeg vil snakke med Dr.dyr om dosisen skal sættes op. Men hvis hun skal ha mere og mere den idé bryder jeg mig da ikke om, når hun ik er ældre...

Det kan ikke opereres væk, har spurgt...


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Stikkontakt 205 kr.
  • Rengøring 600 kr.
  • Move out cleaning 1.000 kr.
  • Nedtagning af tapet 5.000 kr.
  • Reparation af zinktagrende 1.800 kr.
  • Toilet og vaskafløb (små VVS-opgaver) 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Til jer med hunde der er inkontinente...
  • #1   4. apr 2012 Nej hvor er det dog bare synd for hende =(

    Kan man ikke få et eller andet natur halløj for det? Syns jeg at jeg har hørt om, men ved ikke om det er mig der tager fejl =/


  • #2   4. apr 2012 Jeg har haft 2 tæver der blev inkontinent efter sterelisering.
    De fik begge nogle piller der heder
    Phenylpropanolaminhydrochlorid =tissepiller.
    Fra veterinærapoteket kbh.uni.

    Det har hjulpet begge mine.

    Vi har også prøvet det du bruger og det hjalp heller ikke her.



  • #3   4. apr 2012
    Natascha*savner sin Kongo* .:
    Har jeg ikke hørt om. Men hvis du høre mere om det så fortæl endelig!!

    Game Chaser's Nu med DK champ :

    Dem har jeg osse prøvet, men de virkede slet-slet ikke. :o( Men dyrlægen var osse imod dem. Ved ikke om det kun var i hendes tilfælde eller hvordan. Men hjalp gjorde det ik...

    Er i syv sind!! Jeg vil gerne have gulvtæpper, men kan jeg jo ikke med hende som hun har det nu. Stakkels lille pus!!


  • #4   4. apr 2012 Det jeg bruger nu virker fint. Men det er som om efter 1 år at hun skal ha en højere dosis..

  • #5   4. apr 2012 Så ved jeg ikke hvad der ellers er ud over hormonpiller som var det første vi prøvede.

    Håber du finder ud af noget.


  • #6   5. apr 2012 Tak! Håber osse vi finderet mirakelkur. Men tvivler stærkt på det. Så ingen der står i samme situation som Akila? Alle har fundet noget der hjælper på deres vov? Dejligt for jer!!

  • #7   5. apr 2012 Tænker lige højt ...mon der er en dyrlæge der har specialiseret sig inkonsistens hos hunde?

    hmmm fandt fremtil at Ruben Sørensen fra Nordre Dyrehospital i Lystrup skulle være kompetent måske kunne du maile ham eller ringe og tale med ham hvis du ikke bor i nærheden og kan booke en tid?


  • #8   5. apr 2012 Vores hanhund er lidt inkontinent - han blev kastereret da han var 5 år.
    Han blev undersøgt for prostata og det var det ikke, men en slap lukkemuskel pga.kasterationen. Han fik en sprøjte med hormoner - han blev fuldstændig umulig og noget mere på mærkerne end overfor andre hunde end han havde været nogensinde, så han fik kun den ene gang. Så kunne han få medicin resten af livet, men det skal han ikke.

    Vi sørger for han kommer ud og tisse lige inden vi skal i seng og så er det det første vi gør om morgenen når vi vågner. Men hans er heller ikke så slemt som din tæves tilfælde


  • #9   5. apr 2012 Ved at mange hunde med inkontinent haft go effekt af Incurin, men desværre er der også mange hvor effekten aftager med tiden smiley
    Var til et foredrag og her fortalte dyrlægen at tæver med inkontinet problemer kunne man få inlagt den stav som bliver brugt til kemisk kasteration på hanhunde og at det virkede. Måske noget du skal undersøge?


  • #10   5. apr 2012 Må jeg liiiige undersøge nærmere.
    For det er jo svært at tag hende nogen steder hen, hvis man har glemt medicinen. :o(

    Mange tak!!


  • #11   6. apr 2012 Dyrelægen som snakkede ved foredraget var Kathrine T. Kirchhoff som er dyrlæge med speciale i reproduktion hos hund. Så måske skulle du kontakte hende ?

  • #12   7. apr 2012 Tak Sofie K, det tror jeg at jeg vil gøre!

  • #13   25. sep 2013 Hejsa!
    Ved godt det her er et gammelt indlæg, men kunne rigtig godt tænke mug at høre hvordan det går med din tæve?

    Står selv med en hanhund med samme problem smiley


  • #14   28. aug 2014 Står også med en inkontinent hanhund. Incurin har hjulpet i lang tid, men nu er problemet desværre kommet igen smiley

  • Jannick N
    Jannick N Tilmeldt:
    sep 2016

    Følger: 1 Svar: 1
    #15   25. sep 2016 Prøv incurin tabletter max 2 pr. Døgn. Det har haft en rigtig god virkning på vores schæferhund. Og det er det samme man giver til kvinder der kommer op i alderen og har samme problem.

  • #16   25. sep 2016 Jannick: Rådet er super. Min vov får det selv, men tråden er mange år gammel. Så forhåbentligt har TS fundet en løsning :o)

  • #17   14. jun 2017 Hej alle sammen!
    Akila har stadig samme problem, men nu har vi fundet en livsstil alle kan være med på. Hendes 2 hundesenge har jeg selv syet, så det kun er betrækket der skal vaskes, når der kommer et uheld.
    Vi har prøvet forskellige piller, uden held. Så hun fik Propaline, da det gik ud fik hun Urilin. Nu findes det så heller ikke mere, men Propaline er kommet tilbage på markedet. Det får hun 3gange om dagen. Hvis hun har oplevet meget eller lavet meget går jeg op i dosis, simpelthen fordi hun bliver så træt at den daglige styrke ik er nok. Hun får det i sødmælk, ellers vil hun slet ik have det. Og hvorfor kæmpe en kamp når hun skal have det så tit til hun dør.

    Så vi fandt en løsning. Jeg har osse altid ekstra medicin med, når vi besøger folk. For ellers kommer der osse uheld.

    Det var så lige en lille opdatering på et gammelt indlæg.


Kommentér på:
Til jer med hunde der er inkontinente...

Annonce