1.555 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 19 Svar

Hud problem hos mops. Hud problem hos mops.

Hej alle..

Jeg har brug for et godt råd..
Vi har en mopse pige på 2 år..
Det sidste halve år, har hun jævnligt haft hudproblemer i form af kløe, mest på "hagen".. Derefter havde hun bylder mellem poterne.. Alt blev behandlet med antibiotika med god effekt..
Men efter behandlingen ophører starter hele turen igen..
Bylderne er dog forsvundet.. Det blev testet for hårsækmider - negativ..
Vores dyrlæge mener det er racerelateret, så vi giver antibiotika ved behov..

Har i nogle erfaringer, som i kan bidrage med?

Mvh Helle


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skif af toiletsæde. 500 kr.
  • Tilslutning af strøm + afløb af opvaskemaskine 500 kr.
  • Samle klædeskab 1.500 kr.
  • Samle ikea pax skabe 1.200 kr.
  • Beskæring af buske og grøft 1.000 kr.
  • Repetition af vaskemaskine (E15 fejlkode) 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hud problem hos mops.
  • #1   22. sep 2012 Jeg ville nok få sen testet for allergi.
    Få lavet en udredning ved en specialist så i finder ud af hvad hunden reagere på istedet for at fylde med antibiotika.


  • #2   22. sep 2012 Hvad siger opdrætter til det?

  • #3   22. sep 2012 Det er også det jeg selv tænker...

    Opdrætteren? Kontakten til ham forsvandt ligeså hurtigt som vi fik hunden, desværre.. smiley


  • #4   22. sep 2012 Kan stærkt anbefale Michael butler på Aalborg Dyrehospital - kan se du er fra Østjylland og det er hele turen værd.

  • #5   22. sep 2012 Øv. Er der stamtavle på hunden? Er opdrætteren slet ikke til at støve op? Hvor længe har i haft hunden?

  • #6   22. sep 2012 Øv. Er der stamtavle på hunden? Er opdrætteren slet ikke til at støve op? Hvor længe har i haft hunden?

  • #7   22. sep 2012 Ja, vi har stamtavlen på hende og vi har haft hende siden hun var 8 uger..

    Måske, må jeg spørge om årsagen til at du tænker jeg skal kontakte ham?

    Tak, det vil jeg kigge på.. Kræver det en henvisning?
    Hvordan foregår en udredning og hvad er prisen (ikk at det betyder noget)?


  • #8   22. sep 2012 Jeg tænker på om forældre dyrene er syge

    Hvor har hunden stamtavle ? Hvis det er DKK kan du jo kontakte deres jurist?

    Ved ikke hvad pris en udredning ligger på.


  • #9   22. sep 2012 Ja, det er DKK...

    Hvad kan juristen hjælpe med? At kontakte opdrætter?


  • #10   22. sep 2012 Har i haft hunden i over to år? For eller bliver det nok lidt svært.
    Men start med en udredning for jeres hunds skyld!


  • #11   22. sep 2012 Juristen kan hjælpe med jeres rettigheder er.

  • #12   22. sep 2012 Ja, det har vi.. smiley

    Okay, jeg vil forsøge at tage kontakt.. smiley


  • #13   22. sep 2012 Få en tid hos Michael Butler på Ålborg Dyrehospital, han er hudspecialist, det kræver ingen henvisning, I bestiller bare tiden selv:

    http://www.aalborgdyrehospital.dk/Page-42.aspx

    Jeg kommer selv fra Østjylland syd for Århus og jeg har kørt til Ålborg med min ene hund, og Michael kunne stille diagnosen efter 5 min, min tidligere dyrlæge brugte ½ år og fandt aldrig ud af, hvad min hund fejlede.

    Jeg gætter på din hund har hårsækmider, også selvom der ikek var noget i første skrab, men det kan være fordi der ikek er skrabet dybt nok - hårsækmider ligger til den race du har.

    Og få med det samme fat i opdrætter, vedkommende skal vide dette, da man ikek bør avle videre på hunde med hudproblemer, står vedkommende ikek på opdrætterlisten i specialklubben?

    Og ja kontakt juristen inde hos DKK så du ved, hvilke rettigheder du har.

    God bedring med din hund.



  • #15   22. sep 2012 Jeg vil ringe straks mandag morgen og få en tid..

    Vi fodrer med ziwipeak... Vi har barf' før, men synes ikk rigtigt det fungerede herhjemme...


  • #16   22. sep 2012 Vedkommende er ikk på opdrætterlisten..
    Og jeg mener ikk at de avler mere...


  • #17   22. sep 2012 OK, hvis de ikek avler mere, så er er det jo godt, for aå går de linier ikek i arv, men du kan jo spørge juristen hvilke rettigheder du har, nu det ser ud som om kennelen ikek eksisterer mere.

    Og lige et PS, jeg kan jo selvfølgelig ikke vide om din hund har hårsækmider, det var en lidt bombastisk udtalelse jeg kom med der, det er kun en dyrlæge der kan stilel en diagnose, men godt du får en tid i Ålborg, det vil du ikek fortryde.


  • #18   23. sep 2012 Det er helt okay.. smiley
    Jeg håber vi kan finde en årsag, for dette er uholdbart..

    Tak for alle svarene.. smiley


  • Heidi S
    Heidi S Tilmeldt:
    okt 2012

    Følger: 1 Svar: 2
    #19   5. okt 2012 Min mopsedreng på snart 4 år led det første år også af de ondeste bylder i både ansigtet og i mellemrummene mellen kløerne. Hudspecialisten ved vores dyrlæge undersøgte også for infektion og hårsækmider og hvad ved jeg. Da intet af det viste noget begyndte vi i samråd med dyrlægen at sætte ham på allergivenlig foder og det betød at vi skulle give ham noget som ikke fandtes i konventionel hundefoder. Han skulle prøve en måned på kogte kartofler, kogte grønsager og hestekød, samt noget alm. olie. Jeg kan sige så meget at Cæsar aldrig har haft det bedre end han har det nu. Han får udelukkende kartofler, broccokiblanding og tun i olie. Godbidder består af rå frugt eller grønt, dog minus løg og vindruer. Får han almindelige hundegodbidder, som han ex gør hvis postbudet kommer eller ved dyrlægen så er det næsten lige så sikkert som ammen i kirken at der kommer knopper. Hver gang jeg kommer til dyrelægekontrol roser han os for cæsars fine form og figur! Så min anbefaling går på at prøve den løsning,- er ret overbevist om at det løser det. Vh heidi

  • Heidi S
    Heidi S Tilmeldt:
    okt 2012

    Følger: 1 Svar: 2
    #24   6. okt 2012 Cæsar får skam også både tun i olie og hestekød. Laks tåler han heller ikke ret godt. Jeg hælder af og til noget a38 over. Alt andet lige så synes jeg faktisk hans kost er fint varieret og han er hverken for tyk eller noget. Tro mig cæsar ville æde hvad som helst og elsker at få et æble eller en gulerod,- lige så meget som andre hunde elsker at få godbidder!


Kommentér på:
Hud problem hos mops.

Annonce