606 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

man er syg og hundens reaktion man er syg og hundens reaktion

Jeg var på job i nat, og blev pludselig vældig syg.
Hele dagen idag har jeg lagt på langs, kan intet holde i mig, jo nu kan jeg holde vand i mig, og TAK for det, for jeg er virkelig tørstig, har aldrig været så tørstig før! Det - ja beklager - har stået ud af begge ender, feber og ingen energi, til at kunne stå op bare 2 min.

Hunden er normalt meget morglad, og ligger i sofaen ved siden af mig, på mine ben, eller i et "Smørhul" i tæppet.

Idag, har hun lagt ved mig HELE tiden og enten helt oppe af min ryg, side eller brystkasse, hvor jeg så flytter hende, så ligger hun på ben/hofter.

Kan hun mærke jeg er syg? det er jo overdrevet putteri idag hehe

hyggeligt, men hold da op en nærkontakt... ja og i fodenden sidder sønnen på 5... så den er fyldt godt op idag smiley

Opf'ører jeres hunde jer anderledes når i er syge?


 
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
00:00
/
00:33
LIVE

Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet

NOW PLAYING

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vandhane der drypper AKUT 1.000 kr.
  • Hjælp til at sætte Gardinskinner og væg ramme op 800 kr.
  • Vinduespudsning 1.000 kr.
  • Ophængning af udendørs lampe 595 kr.
  • Rengør altan for alger 500 kr.
  • Hækklipning 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  man er syg og hundens reaktion
  • #1   15. mar 2013 Min Zenta bliver meget beskyttende når jeg er syg. Hvis min x kom for tæt på, vidste hun ikke helt om det var okay han kom tæt på, så måtte mor jo sige, at det hele var okay, og at han ingenting gjorde.
    Hun putter, vil ikke rigtig ud, og vil bare være hos mig, og tæt på mig.


  • #2   15. mar 2013 Ja, hunden kan bestemt mærke det. Det er jeg sikker på. Spooky ligger og vogter over mig når jeg er syg, nægter at gå nogen steder, som om han er bekymret for mig smiley Mere end han gør normalt smiley

  • #3   15. mar 2013 Klart. Mine hunde ligger på langs sammen med mig når jeg er syg.

  • #4   15. mar 2013 Jeg tror helt bestemt på at hunde ændre sig i takt med deres ejers sinds stemning.

    Når jeg er syg, er goofy meget mere vel opdragen, han passer på mig, putter og følger mig hele tiden.
    Hvis jeg er glad så er min hund også glad.
    Hvis jeg er ked af det er min hund mere pirrlig og nervøs.


  • #5   15. mar 2013 Jeg oplevede det samme for næsten 1 1/2 md siden da jeg lå med influenza og høj feber. Victor duttede mig mig på halsen flere gange i løbet af dagen for at tjekke mig da det var værst med feber og lå ellers roligt ved min side. Havde klart en fornemmelse af at han passede på mig.

Kommentér på:
man er syg og hundens reaktion

Annonce