Adfærdsbehandler med speciale i alene hjemme og seperationsangst Adfærdsbehandler med speciale i alene hjemme og seperationsangst
Er der nogen her inde som kan anbefale en dygtig adfærdsbehandler med speciale i seperationsangst og alene hjemme træning?? Naturligvis med brug af positive indlæringsmetoder??
Jeg søger en træner som kan mere end vejlede i ind og ud af døren, bliv i kurven, vær på den anden side af et børnegitter osv. For det har jeg prøvet flere gange og det har desværre ikke haft nogen effekt her hjemme.
Jeg har haft to behandlere på som desværre har måtte melde pas for flere ideer. Derfor søger jeg en som måske har andre råd end de gængse man normalt ser.
Bur er blevet foreslået som sidste udvej, og det er det jeg helst vil undgå.
Tak for hjælpen allerede
dec 2008
Følger: 8 Følgere: 6 Hunde: 1 Emner: 34 Svar: 649
feb 2013
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 29
jul 2005
Følger: 22 Følgere: 16 Hunde: 2 Emner: 116 Svar: 1.108
www.hundeskole.dk
jan 2007
Følger: 52 Følgere: 52 Hunde: 2 Emner: 711 Svar: 4.023
dec 2008
Følger: 8 Følgere: 6 Hunde: 1 Emner: 34 Svar: 649
Jeg har selv haft booket tid hos Lise og gået på hendes hold.... Og man rejser ikke fra København til Sorø hver lørdag med tog, hvis ikke hun var super dygtig og god til at lære fra sig:)
jul 2012
Følger: 20 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 13 Svar: 391
Desuden kan jeg varmt anbefale dig hendes mange hold.
Adfærdsbehandler med speciale i alene hjemme og seperationsangst