2.826 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

"Vorte"/knude på tandkød ?? "Vorte"/knude på tandkød ??

For snart 2 uger siden opdagede jeg to små vorter på Viskas tandkød lige over den tand, der sidder ved siden af den store kindtand.
I løbet af 4-5 dage voksede de helt vildt og blev store blomkålslignende vorter. Jeg ringede til dyrlægen, som sagde at jeg lige kunne give det en lille uges tid mere og se hvordan de udviklede sig, men at det nok var nødvendigt at fjerne dem. Han sagde, at det nok var godartede svulster (epulider) og ikke "unghunde-vorter", som jeg selv foreslog.

De blev så efterfølgende så store, at de dækkede tanden helt og var helt krakelerede at se på (ligesom de der badesvampe fra helsekosten :S ). Jeg ringede til dyrlægen i onsdags for at bestille tid til fjernelse af dem. Den tid er på mandag. Siden hen er knuderne blevet grålige for til sidst at falde af lige så stille. På et par dage er de nu næsten væk. Tanden er fri igen, og der sidder kun "start-gevæksten" oppe på tandkødet!

Er der nogen,d er har oplevet noget lignende?? Er spændt på, hvad dyrlægen siger på mandag, men kunne være rart, hvis nogen havde et bud på, hvad det er, og hvad der lige er sket.


En kvinde i Guilin smed ved et uheld et guldarmbånd til over 4.000 dollars ud sammen med affaldet. Overvågningsoptagelser afslørede senere, at hendes kæledyr havde gemt smykket i skraldet, før hun kunne nå at opdage det.
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Lagt klikgulv 4kvm 900 kr.
  • Samling af 2 stk. metalreoler 2.000 kr.
  • Klipning af ca. 28 m hæk inkl. bortkørsel 1.950 kr.
  • Stigereol samlet 400 kr.
  • Montering af 2 klædeskab og en sofabord 70x40 1.100 kr.
  • Maling af entre 1.400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  "Vorte"/knude på tandkød ??
  • #1   27. apr 2013 min fik for en maaneds tid siden en vorte og den voksede og voksede, min dyrlaege sagde saa laenge den ikke er til gene er der grund til at gaere noget,, men nu er den vaek saadan bare:)

  • #3   27. apr 2013 Det har min veninde's store hvalp lige haft, og ja det har et navn og er smitsomt.

    Linker lige tråden til hende smiley


  • #4   27. apr 2013 Jep, pappilomavirus. Albert fik en vorte, den var der i ca en måned, og på 3-4 dage forsvandt den af sig selv. Normalt fjerner man dem kun hvis de generer.
    Det smitter som regel kun hvalpe/unghunde/andre hunde, der ikke har et fuldt opdateret immunforsvar, så lidt underligt din voksne hund har fået det..

    Jeg så forleden en hund, der havde to på tungen. Eek det må irritere!


  • #5   27. apr 2013 Hvis man vil "gøre noget" for at skynde på det kan man give c-vitamin, der hjælper immunforsvaret, og jeg ved også at nogen har haft held med Aloe Vera (det flydende).
    Jeg gav selv C-vitamin (brusetabletter)


Kommentér på:
"Vorte"/knude på tandkød ??

Annonce