
Tilmeldt:
15. feb 2009 Følger: 21 Følgere: 30 Hunde: 5 Emner: 174 Svar: 7.686
Hjertemedicin - hvornår Hjertemedicin - hvornår
Lulu har nu to år i træk haft en svag mislyd ved hjertet ved tjek hos dyrlægen.
Dyrlægen mener, at så længe hun ikke virker påvirket, er der ingen grund til at gøre en hel masse ud af det, men jeg har siddet og læst lidt på emnet vedrørende netop bull terrier, og et sted står, at hvis der ventes til hjertet først er "ødelagt" vil medicinen ikke have en ligeså gavnlig effekt, og jeg er derfor i tvivl om, om vi burde medicinere hende allerede nu, for at holde det i bero så længe som muligt.
Er der nogle, der har erfaringer med emnet? Hvor hurtigt har i medicineret og hvor længe har det efterfølgende kunnet holde skak på sygdommen?
Umiddelbart føler jeg ikke hun er påvirket p.t., men jeg er alligevel i tvivl.
Hun hoster ikke. Hun er aldrig kollapset. Jeg synes ikke hun bliver forpustet ud over det sædvanlige.
Hun halser selvfølgelig ved høj aktivitet, og har vi gået en rask gåtur af en rimelig længde, har hun da også munden let åben på vejen hjem, men ikke noget alarmerende.
Dog kan hun godt virke en anelse doven til tider, men hendes alder taget i betragtning gør, at det er svært for mig at vurdere, om det bare er en hel almindelig konsekvens af, at hun nu endelig er blevet voksen.
maj 2007
Følger: 21 Følgere: 20 Hunde: 1 Emner: 48 Svar: 1.751
Vi anede ikke han fejlede noget, da han var/er frisk og frejdig og løber rundt og leger som han altid har gjort.
Vi var ved dyrlægen til vaccination, da dyrlægen mente der var noget med hjertet... Han blev scannet, og ganske rigtigt... Hjertemusklen trak sig kun 13 % sammen.
En mislyd kan jo være mange ting, så jeg ville da få ham scannet og evt. få en anden dyrlæge til at de på det.
feb 2009
Følger: 21 Følgere: 30 Hunde: 5 Emner: 174 Svar: 7.686
En bedre dyrlæge tror jeg ikke jeg finder. Sidste år blev hun set af deres hjertespecialist, som også er medlem af Den Danske Ekkogruppe, så hendes kendskab er ret bredt. I år var det en anden dyrlæge (samme dyrehospital), men konklusionen var umiddelbart den samme - en svag mislyd, som desværre ligger til racen.
dec 2008
Følger: 20 Følgere: 55 Hunde: 2 Annoncer: 9 Emner: 224 Svar: 10.252
Han blev scannet hos Jørgen Koch... en af de bedste i dk... Han fortalte dengang, at der ikke var grund til medicin, når hunden ikke viste tegn på problemer
feb 2009
Følger: 21 Følgere: 30 Hunde: 5 Emner: 174 Svar: 7.686
Jeg blev blot lidt bekymret, da jeg sad og læste på Arcazy's hjemmeside. Der står ''If you are unaware of heart disease until the heart is seriously damaged medication will do little to help - once the damage is done it is irreversible''.
Jeg prøver at slå koldt vand i blodet. Det er bare mange ting oveni hinanden lige nu, så mit bullerhjerte er lidt tungt.
Prednisolonen kan jo også have en negativ effekt på hjertet, og det er hammer svært at give hende medicin for noget, som så kan ødelægge noget andet i sidste ende.
dec 2008
Følger: 20 Følgere: 55 Hunde: 2 Annoncer: 9 Emner: 224 Svar: 10.252
Få hende scannet... en lille mislyd bør ikke være grund til ret stor bekymring
Hjertemedicin - hvornår