{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
823 visninger | Oprettet:

Øv øv - næsten afrevet klø :-( {{forumTopicSubject}}

Øv øv, min kæreste har lige kontaktet mig og sagt at Aslan halter pga at han klø er ved at falde af smiley :-(

Dyrlægen er kontaktet og han siger at det kan vente, men har så ondt i hjertet over at han skal vente med at få det tjekket, for det gør jo tydeligvis meget ondt hvis han halter smiley

Jeg føler mig så magtesløs, for jeg kan intet gøre, da jeg er i USA indtil næste år.

Kan jeg få min kæreste til at rense og binde det ind så neglen ikke støder ind i alt muligt, eller ville det være en dårlig idé?
Er så ked af det på Aslan's vegne..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vi mangler og sætte lys i huset 700 kr.
  • Hjælp til ophængning af 5-7 billeder 500 kr.
  • Opvaskemaskine fejl 900 kr.
  • Boret huller i køkkenlåge og isat hængsler 1.250 kr.
  • Dissemble and assemble cage 525 kr.
  • problem med vandtilførsel til opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Øv øv - næsten afrevet klø :-(
  • #1   13. sep 2014 Ja det kan du, men jeg ville kontakte en anden dyrlæge for at få den opereret helt af.

  • #2   13. sep 2014 Malene, det var også det jeg sagde til min kæreste smiley
    Men han tænker mere på pengepungen end min lille vuf, selvom det er mig, som vil betale for det, da han jo er min hund smiley

    Er bare så ked af det over det, for jeg ville have været hos dyrlægen for længst med ham smiley


  • #4   13. sep 2014 Lulu har lavet samme nummer to gange. Den ene gang sad den så løst, at vi selv kunne nappe den af efter dyrlægens anvisning.

    Anden gang måtte vi ind og have den fjernet i lokalbedøvelse.

    Jeg ville undrer alle omstændigheder ikke bare lade den sidde, for der kan ophobe sig rigtig mange bakterier under sådan en løs negl, og infektion der er rigtigt skidt, da det kan gå i knoglerne


  • #7   14. sep 2014 Ja det har jeg også sagt, men jeg ved ærligt ikke hvilken dag det er slet, for ingen kunne fortælle mig det eller hvordan. Har så ondt af min lille hund.
    Og jeg kan simpelthen ikke forstå at han ikke tager ham til dyrlægen, når du nu alligevel er mig som skal betale for det hele.


  • #8   15. sep 2014 Hvordan er det gået ? Hvis neglen sidder og genere ham og volder ham smerter så skal den af. Og ja, det koster en dyrlægeregning. Min den ene er en sand mester til at rive negle af. 8 gange smiley har han revet kløer af i de 2½ år jeg har haft ham. Det har kostet mellem 750 og 3000 kr alt afhængig af hvor 'kompliceret' det har været og om det har været søndag formiddag eller mandag eftermiddag smiley


  • #9   15. sep 2014 Min mor havde været til dyrlæge lige da det var sket og havde fået noget smertestillende, hun havde bare ikke sagt noget til mig om det, da hun ikke ville bekymre mig unødigt, men Aslan er helt ok og min kæreste har bare ikke vidst noget om det og har måske overdrevet lidt.

    Så jeg kan være rolig igen nu


Kommentér på:
Øv øv - næsten afrevet klø :-(

Annonce