{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.024 visninger | Oprettet:

ALGER ER DET RENE GIFT ! {{forumTopicSubject}}


Ja det ved de fleste sikkert.........

Jeg har lige sat og læst i et ugeblad om hvad man skal gøre, hvis hunden har drukket vand med alger... og vil da dele det med jer, i tilfælde af at i ikke skulle vide det smiley

<i>Selv små mængder af alger er dødsensfarlige! på fem dage i august døde otte hunde af algeforgiftning alene i København. Hundeejere bør derfor helt undgå at lufte hund på stranden eller ved søer for tiden. Den varme sommer har nemlig bevirket, at der er usædvanligt mange alger overalt i Danmark.
Hvis hunden alligevel har badet i vand med alger, bør man straks give den 200 mg tabletter med aktivt kul. Tabletterne, der købes på apoteket, kan opsuge en del af giften. Dosis er en tablet pr. fem kg hund.
Herefter skal hunden vasker grundigt med hundeshampoo, så den ikke bliver forgiftet, når den slikker sin pels.
Hvis hunden har drukket vand med alger skal man straks tage den med til dyrlgen. I tidlige tilfælde kan dyrlægen måske redde den. Hvis den allerede har fået aiarre eller kaster op, vil det oftest være for sent. Så har giften allerede bredt sig i kroppen.

Kilde: Ude & Hjemme.

Ps. Den hund der er skrevet op døde efter at have drukket kun en <i>mundfuld</i> vand.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardinstang 250 kr.
  • Montere en kattelem i en dør 1.000 kr.
  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  ALGER ER DET RENE GIFT !
Kommentér på:
ALGER ER DET RENE GIFT !

Annonce